Match Center

Ηταν PANATHINAIKOS!

Αυτός, ναι, ήταν PANATHINAIKOS! Με απίστευτο πάθος, συγκέντρωση και κόντρα στη διαιτησία που έκανε τα πάντα για να δώσει το ματς στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Παναθηναϊκός νίκησε 86-85, μείωσε τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε 2-1 και ελπίζει! Συγκλονιστικοί οι Παππάς και Διαμαντίδης με 25 και 15 πόντους, αντιστοίχως.

Όση ενέργεια και πάθος δεν είχε βγάλει στα δύο πρώτα ματς, τα έβγαλε στα σαράντα λεπτά του τρίτου αγώνα στο ΟΑΚΑ και με σύμμαχο τον κόσμο του, έστειλε μήνυμα ότι είναι ΕΔΩ και δεν τα παρατάει τόσο εύκολα.

Με τους Χαραλαμπόπουλο, Διαμαντίδη, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Μπατίστα προτίμησε να ξεκινήσει ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς την αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρώτη επίθεση του ματς, αλλά να υποπίπτει σε λάθος. Το σκορ άνοιξε με βολές ο Εστεμπάν Μπατίστα, αφού προηγήθηκε ένα λάθος και από πλευράς ΤΣΣΚΑ.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να περάσουν εύκολα τη μπάλα στο «ζωγραφιστό», όμως ο Διαμαντίδης είχε τη λύση από τα 6,75 για να διαμορφώσει στο 2’ το (5-0). Σκορ από πλευράς των Ρώσων έδωσε ο Κιριλένκο με βολές για το (5-2), με τον Μπατίστα να αστοχεί σε εύκολο λει απ στη συνέχεια. Το θετικό για τους «πράσινους» στα πρώτα λεπτά ήταν η σφιχτή άμυνα, κάτι που ήταν το ζητούμενο από τον Ιβάνοβιτς στις τελευταίες προπονήσεις. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε για το (5-4) με τον Ουίμς με τον Γιάνκοβιτς να αστοχεί σε τρίποντο στη συνέχεια και τον Τεόντοσιτς να βάζει την ομάδα του μπροστά για πρώτη φορά και το (5-6).

Οι «πράσινοι» στις προσπάθειες τους έπρεπε να βρουν υπομονή, καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, με τον Κιριλένκο να διευρύνει το σκορ για το (5-8) στο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την ίδια στιγμή έτρεχε 12-0 σερί, ανεβάζοντας το σκορ στο (5-12) με τους «πράσινους» να παραμένουν άστοχοι από την περιφέρεια.

Σκορ για το «τριφύλλι» μετά από αρκετή ώρα, έδωσε ο Παππάς με δύο βολές για το (7-12) με τον Κιριλένκο να απαντά για το (7-14), πριν έρθει το τρίποντο του Γιάνκοβιτς για το -4. Οι «πράσινοι» με το δεκάλεπτο να θέλει δυο λεπτά για τη λήξη, συμπλήρωσαν τα πέντε ομαδικά, στέλνοντας τους Ρώσους στις βολές, με τον Ντε Κολό να σημειώνει το (10-16) με ένα ζευγάρι. Το ίδιο συνέβη και με την ΤΣΣΚΑ, αλλά ο Γιάνκοβιτς έβαλε μια στο δικό του «ζευγάρι» για το 11-16. Η ΤΣΣΚΑ με τέσσερις αναπάντητους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο (11-20), ένα λεπτό πριν τη λήξη, ενώ στη συνέχεια ο Μαυροκεφαλίδης με τρεις βολές σε δύο επιθέσεις, διαμόρφωσε το (14-20) με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με άστοχα τρίποντα για κάθε ομάδα, ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο, με τον Μαυροκεφαλίδη να συνεχίζει στη συνέχεια να «ματώνει το καλάθι των Ρώσων για το (16-20) και τους Νέλσον και Φώτση να βάζουν μπροστά το «τριφύλλι» με ένα για το (21-20) στο 13’. Η ΤΣΣΚΑ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο για το (21-23), με τον κόσμο που βρισκόταν στις εξέδρες, να δίνουν τον παλμό στο «τριφύλλι» να συνεχίσει την προσπάθειά του.

Οι Ρώσοι ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +4 για το (21-25) ενώ στη συνέχεια ο Ντε Κολό με κάτι σαν «πέναλτι» από τη γραμμή των 6,75, έγραψε το +7 για το (21-28) στο 16’. Γρήγορα η διαφορά ξέφυγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, ξανά με τον Ντε Κολο (21-31), πριν έρθει ο Διαμαντίδης που με τον ίδιο τρόπο «έγραψε» το (24-31).

Η ΤΣΣΚΑ βλέποντας το «τριφύλλι» να μην τα παρατάει, πίεσε στην άμυνα και με σκορ παράλληλα στην επίθεση είχε σταθερά το προβάδισμα για το +9 (24-33). Ο Γκιστ με «ζευγάρι» βολών μείωσε για το (26-33) στο 18’, ενώ ο Φώτσης με τρίποντο έβαλε ξανά το «τριφύλλι» κοντά στο σκορ (29-33), ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Το τρίποντο του Παππά έβαλε φωτιά στο γήπεδο για το -2 (32-34). Με την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου να βρίσκει ισόπαλο το ματς, αφού ξανά ο Παππάς σημείωσε το (34-34) στον αιφνιδιασμό.

Το πρώτο καλάθι του 3ου δεκαλέπτου, το σημείωσε ο Τεόντοσιτς από τα 6,75 για το (34-37), πριν έρθει ο Γκιστ να απαντήσει από κοντά για το (36-37). Το προβάδισμα στο «τριφύλλι» για το +5 (42-37) το έδωσαν οι Παππάς και Γκιστ με τρίποντα, με τον νεαρό γκαρντ να βάζει ακόμα ένα για το (45-37), μέσα σε εκρηκτική ατμόσφαιρα. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε σκορ με τον Βοροντσέβιτς για το (45-39) και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντε Κολό μείωσε ακόμα περισσότερο για το 45-41. Με τους «πράσινους» στο ίδιο διάστημα να έχουν λανθασμένες επιλογές.

Ο Παππάς έτρεξε στο «άδειο» γήπεδο και βρήκε σκορ για τον Παναθηναϊκό για το (47-43), με τους Ρώσους να δυσκολεύονται να βρουν σουτ ελεύθερο και να βάζουν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και τον Κιριλένκο να κερδίζει συνεχόμενα φάουλ και βολές από τους ψηλούς του «τριφυλλιού» για το (47-46) στο 26’. Ο Γιάνκοβιτς βρήκε το ελεύθερο σουτ που έψαχνε για το (50-46). Από ένα καλάθι για τις δύο ομάδες διαμόρφωσε το (52-48) στο 28’, ενώ ο Χριάπα με μια βολή έκανε το (50-49) πριν έρθει ο Νέλσον και με τζαμ στοπ κάνει το (54-49) ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Ο Χάινς με τέσσερις βολές μείωσε στον πόντο για το (54-53), ενώ ο Γκιστ από κοντά έκανε το +3 για το (56-53) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με λάθος από πλευράς «πρασίνων», καθώς τους έμεινε η μπάλα στα χέρια με τη λήξη της επίθεσης και η ΤΣΣΚΑ μείωσε με καλάθι του Χάινς εκ νέου στον πόντο για το (56-55). Ο Διαμαντίδης που επέστρεψε στο παρκέ στη θέση του Νέλσον, έκανε το (58-55) με τη λήξη της επίθεσης, ενώ στην άμυνα πρόσφερε σημαντικό κλέψιμο. Ο Γιάνκοβιτς με τρίποντη «βόμβα» στον αιφνιδιασμό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο (61-55) για να έρθει ένα ακόμα κλέψιμο και δύο βολές του Διαμαντίδη για το (63-55) στο 33’.

Οι «πράσινοι» με τον Παππά σε μεγάλα κέφια, ανέβασαν το σκορ στο (66-57), κρατώντας το ρυθμό του αγώνα, όμως ο Διαμαντίδης λάθεψε στην επίθεση και έστειλε τη μπάλα στην κερκίδα. Ο Κιριλένκο βρήκε σκορ για την ΤΣΣΚΑ (66-59), πριν στείλει στις βολές τον Γκιστ με το 4ο προσωπικό του φάουλ. Ο φόργουορντ των «πρασίνων» ήταν εύστοχος για το (68-59).

Στην άμυνα οι «πράσινοι» δάγκωναν και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα συνεχόμενα κλεψίματα.

Με πέντε λεπτά να απομένουν για το φινάλε, αυτό που έπρεπε να κάνει ο Παναθηναϊκός, ήταν να μείνει στον ίδιο ρυθμό. Όμως ο Ουίμς εντυπωσιακά κάρφωσε για το (68-61), πριν έρθει η ρουκέτα του Φώτση από τα 6,75 για το +10 (71-61). Ο Ουίμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το (71-64).

Το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έδωσε ξανά «μαξιλαράκι» ασφαλείας στο «τριφύλλι» για το +9 (74-65), με 2μιση λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Οι δύο βολές τους Τεόντοσιτς έκαναν το (74-67). Ενώ στη συνέχεια το τρίποντο του Ουίμς, επανέφερε τους Ρώσους στο ματς (74-70). Ο «Μπάτμαν» όμως απάντησε αμέσως για το +7 (77-70) μέσα σε πανδαιμόνιο και τους Ρώσους να μειώνουν με τον ίδιο τρόπο για το (77-73). Με τον Ουίμς να μειώνει στο καλάθι για το (77-75) ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Παππάς με τρίποντο-μαχαιριά έδωσε το προβάδισμα για το +5 (80-75). Ο Ουίμς απάντησε ξανά για το -3 και το (80-77). Ο Διαμαντίδης μετά το φάουλ του Τεόντοσιτς πήγε στις βολές και διαμόρφωσε το (82-77). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ρώσους ήταν ο Ουίμς που με τρίποντο και τον Γκιστ κρεμασμένο, έκανε το (82-80), πριν έρθει ο Παππάς και με δύο βολές κάνει το (84-80). Ο Τεόντοσιτς στη συνέχεια και με 12,3’’ να απομένουν μείωσε για το (84-83) και τον Παναθηναϊκό να έχει την τελευταία κατοχή.

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» πήγε στις βολές, όμως πέτυχε μια για το (85-83), πριν έρθει ο Ντε Κολό να ισοφαρίσει για το (85-85) και ο Παππάς με μια βολή έγραψε το τελικό (86-85).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-34, 56-53, 86-85.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος (1ρ., 1λ. σε 5:48), Μποχωρίδης (1ρ., 1ασ. σε 6:09), Γιάνκοβιτς 9 (0/2δίπ., 3/9τρίπ., 4ρ., 4ασ., 2κλ., 2λ. σε 32:48), Φώτσης 12 (4/5τρίπ., 4ρ., 2ασ., 2κλ. σε 23:44), Νέλσον 4 (2/5δίπ., 0/1τρίπ., 1ασ., 1λ. σε 10:15), Παππάς 25 (2/5δίπ., 5/7τρίπ., 6/8β., 2ρ., 4ασ., 4κλ., 2λ. σε 30:33), Μαυροκεφαλίδης 8 (1/4δίπ., 1/3τρίπ., 3/4β., 3ρ., 1ασ. σε 16:08), Διαμαντίδης 15 (1/1δίπ., 2/3τρίπ., 7/8β., 2ρ., 7ασ., 4λ. σε 29:45), Γκιστ 11 (2/5δίπ., 1/3τρίπ., 4/4β., 5ρ., 4ασ., 1κλ., 1λ. σε 24:23), Μπατίστα 2 (0/3δίπ., 2/2β., 1ρ., 2ασ., 1λ. σε 15:45), Μπλουμς (4:42) ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): ντε Κολό 19 (4/8δίπ., 3/5τρίπ., 2/2β., 3ρ., 5ασ., 1κλ., 1λ. σε 26:13), Τεόντοσιτς 12 (1/2δίπ., 2/7τρίπ., 4/4β., 5ρ., 9ασ., 1κλ., 6λ. σε 32:12), Νίκολς (0/2τρίπ., 1κλ. σε 5:20), Τζάκσον (0/1δίπ., 1ρ., 1λ. σε 6:36), Μαρκοϊσβίλι (0/1δίπ., 0/1τρίπ. σε 7:56), Γουίμς 24 (5/6δίπ., 4/5τρίπ., 2/2β., 2ρ., 2ασ., 1λ. σε 24:35), Βοροντσέβιτς 5 (2/3δίπ., 0/3τρίπ., 1/2β., 5ρ., 2ασ., 1κλ., 2κοψ., 2λ. σε 24:44), Καούν 3 (1/2δίπ., 1/2β., 5ρ., 2ασ., 1κλ., 2κοψ. σε 28:35), Κριάπα 1 (1/2β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 9:56), Χάινς 10 (3/4δίπ., 4/4β., 3ρ., 1ασ. σε 11:25), Κιριλένκο 11 (3/5δίπ., 0/3τρίπ., 7ρ., 2κλ., 2λ. σε 22:28)