Πέντε μετάλλια για την Σκοποβολή

Πέντε μετάλλια ήταν ο απολογισμός για το τμήμα σκοποβολής του τριφυλλιού, στον αγώνα που διοργανώθηκε στο Σκοπευτήριο του Βύρωνα την περασμένη Κυριακή (25/10).

Την Κυριακή 25 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Σκοπευτήριο του Βύρωνα αγώνας Α’ Κατηγορίας με διοργανωτή τον Σκοπευτικό Όμιλο Περιστερίου “ΕΨΙΛΟΝ”.

Ο Παναθηναϊκός συμμετείχε σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα με 19 αθλητές και ήταν η ομάδα με τους περισσότερους αθλητές! Αυτό δείχνει και την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στο τμήμα σκοποβολής. Η ομάδα κατάφερε να κατακτήσει 2 χρυσά, 1 αργυρό και 2 χάλκινα μετάλλια, κάνοντας όλους να χαμογελούν από ικανοποίηση.

Η μεγάλη επιτυχία προήλθε από τις γυναίκες μας στο αγώνισμα του Πιστολιού. Οι 3 από τις 4 έκαναν ατομικό ρεκόρ με την Άννα Ξανθάκη να κατακτά την πρώτη θέση με επίδοση 378/400! Η Ιφιγένεια Αρβανίτη και η Είρηνη Πατεράκη ξεπέρασαν τους εαυτούς τους (346/400 και 345/400, αντίστοιχα) δείχνοντας ότι σε κάτι λιγότερο από ενα χρόνο σκοποβολής μπορεί κάποιος να πετύχει αρκετά αν το αγαπάει. Η Βιργινία Βουϊδάσκη, επέστρεψε στην Αθήνα (μετά από αρκετούς μήνες) και χωρίς να είναι προπονημένη πέτυχε επίδοση 326/400. Και για τις 4 αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

Στους άνδρες, ο Μάνος Παπαθωμάς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο (567/600) χάνοντας το αργυρό στην ισοβαθμία. Ο έφηβος Μιχάλης Γουγής κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο (513/600) το οποίο είναι πολυ σημαντικό για εκείνον, διότι λόγω δουλειάς είχε αποχή μηνών από τις προπονήσεις.

Τέλος, ο Κωνσταντίνος Λουκόπουλος μαζί με τον αδελφό του Ηλία, έκαναν το 1-3 στο βάθρο με επιδόσεις 402,3/436 και 393,2/436 αντίστοιχα. Η Αναστασία Τουμπέκη, έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και θα ήταν μέσα στα μετάλλια, αλλά είχε 2 ατυχίες στην τελευταία δεκάδα αφήνοντάς την 4η. Και βέβαια, άξιο αναφοράς είναι για τον βενιαμίν του τμήματος, τον Βασίλη Παππά. Είναι 8 χρονών και έχει τεράστια θέληση για τη σκοποβολή. Σε λίγους μήνες θα είναι σε υψηλά επίπεδα και θα μπορεί και εκείνος να βοηθήσει την ομάδα.