Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Εύκολα η πρώτη νίκη…

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» με 3-0 σετ (21-25, 9-25, 20-25), πραγματοποιώντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με την τριάδα, Γκιμαράες-Πανταλέων-Φερέιρα, να πρωταγωνιστεί, ο Παναθηναϊκός άνοιξε… λογαριασμό στη Volleyleague, επικρατώντας της Λαμίας, στην εξ’ αναβολής 1η αγωνιστική με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε δυνατά το πρώτο σετ, είχε σταθερά το προβάδισμα (4-8, 12-16), ωστόσο οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 21-19. Η εμπειρία και η ποιότητα των «πράσινων»… «μίλησε» και ο Παναθηναϊκός πήρε εν τέλει το σετ με 25-21, κάνοντας ένα επιμέρους 6-0!

Το δεύτερο σετ αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει γρήγορα-γρήγορα στο επιβλητικό 7-21 και κρατώντας τη Λαμία σε μονοψήφιο αριθμό, πήρε και το δεύτερο σετ (9-25).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς, μετά από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), ωστόσο το «τριφύλλι» απελευθερωμένο και χωρίς άγχος, έκανε το 3-0 (25-20).

Οι «πράσινοι» μετά από δύο διαδοχικές ήττες (ΠΑΟΚ, Κηφισιά), πήραν το πρώτο «τρίποντο» και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο ματς, με τον Φοίνικα Σύρου, στο κλειστό της Κυψέλης την επόμενη Κυριακή (22/11, 18:00).

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κατσούλας.

Η διακύμανση 1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-19, 21-25 2ο σετ: 2-8, 5-16, 7-21, 09-25 3ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 20-25

Τα σετ: 0-3 (21-25, 09-25, 20-25) σε 77΄

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσίγιαννης): Καραγάτσος 1 (1/1 επ.), Λέσκε 5 (5/6), Χένσι 15 (14/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Αγγελόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καπίρης 6 (6/17, 27% υπ.), Χάκγουρθ 8 (6/14, 2 άσσοι) / Τσιράκης (λ. – 49% υπ., 34% άριστες), Καρβούνης, Δημητράδης, Αραούγιο, Παπαθωμόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 άσσοι), Γκιμαράες Ούγκο 11 (9/16, 2 άσσοι), Φερέιρα Πεντρόσα 15 (11/18, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 7 (5/8, 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (5/5, 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. – 60% υπ., 20% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.