Ερασιτέχνης

Τρία μετάλλια στη σκοποβολή!

Την Κυριακή 6 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Α' κατηγορίας στα Αεροβόλα Όπλα που διοργάνωσε ο ΣΟΕΛ στο σκοπευτήριο του στην Ελευσίνα.

Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στην μνήμη του εκλιπόντος προέδρου του ΣΟΕΛ Δημήτρη Στάθη.

Συνολικά έλαβαν μέρος 76 σκοπευτές και σκοπεύτριες όλων των ηλικιών από 15 διαφορετικούς συλλόγους. Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. συμμετείχε  στον αγώνα με 10 αθλητές και είχε για ακόμα μια φορά μια από τις πολυπληθέστερες ομάδες.

Στο αεροβόλο πιστόλι αντρών ο Μάνος Παπαθωμάς που βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα το τελευταίο διάστημα κατέκτησε την 1η θέση με επίδοση 570/600. Στην 2η θέση ο Δημήτρης Κατσίρης σταθερός στις επιδόσεις του με 556/600. Στις υπόλοιπες συμμετοχές ο Παναγιώτης Βαρταλάς κατετάγει 11ος  533/600, ο Γίωργος Νηματάς 17ος  512/600 και ο Αργύρης Τατσιώνας 23ος 475/600.

Στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών η Άννα Ξανθάκη βγήκε 5η με επίδοση 363/400, η Ιφιγένεια Αρβανίτη 12η (337/400) και η Ειρήνη Πατεράκη 13η (334/400).

Τέλος στην κατηγορία παίδων, το αστέρι μας η Αναστασία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 399,0/436 αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά ότι πρόκειται για μεγάλο ταλέντο.

Επόμενο ραντεβού για τους “πράσινους” σκοπευτές το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 12-13/12, όπου διεξάγονται στο Βύρωνα οι τελευταίοι αγώνες πρόκρισης για την Εθνική ομάδα. Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. συμμετέχει με 7 αθλητές και με πολλές ελπίδες για διακρίσεις.