Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Τον σκόρπισε…

Ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Νικ Καλάθη, παρουσιάστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος απέναντι στον Άρη και με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει (80-59) στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Basket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους. Πρώτη εμφάνιση του Λευτέρη Μποχωρίδη μετά από 116 ημέρες.

Τον σκόρπισε...

Ο Παναθηναϊκός χωρίς όρεξη για περαιτέρω προβλήματα, έπαιξε σοβαρά και με πειστικό τρόπο, κατάφερε να επικρατήσει του Άρη (80-59). Έτσι πλέον το βάρος μεταφέρεται στον αγώνα της Πέμπτης (21/01) με την Λοκομοτίβ Κουμπάν στο Κράσνονταρ, εκεί όπου το τριφύλλι θα πάει για να ρεφάρει την ήττα-σοκ από τον Ερυθρό Αστέρα.

Με τους Διαμαντίδη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση κόντρα στον Άρη, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη κατοχή μπάλας και με ωραία ενέργεια του Πάβλοβιτς κατάφερε ν’ ανοίξει και το σκορ (2-0). Οι φιλοξενούμενοι μετά από σχεδόν δύο λεπτά αγώνα, παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα άστοχοι, όμως και ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός στην άμυνά του, δίνοντας το δικαίωμα στον Άρη να ανανεώνει τις επιθέσεις.

Με Καλάθι του Κούζμιτς μετά από προσωπική ενέργεια, ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ για το (4-0) με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να βάζει τις φωνές στους παίκτες του. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με δικό του καλάθι έκανε το (6-0), ενώ ο Σίμτσακ δημιούργησε σκορ από την πλευρά του Άρη (6-2) στο 5’ και τον Φελντέιν να τρέχει στον αιφνιδιασμό για το (8-2).

Οι φωνές πάντως του Σάσα Τζόρτζεβιτς έπιασαν τόπο, καθώς ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε στην άμυνά του και έδινε δύσκολα πεδίο βολής στους φιλοξενούμενους. Με μια βολή του Ουότερς, ο Άρης μείωσε σε (8-3), ενώ και ο Διαμαντίδης για τον Παναθηναϊκό έγραψε με τον ίδιο τρόπο το (10-3). Η συνέχεια είχε ένα καλάθι για κάθε ομάδα με τους Μακνιλ και Πάβλοβιτς να βρίσκουν στόχο για το (12-5) στο 7’.

Με τον Ραντούλιτσα στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός πέρασε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και το «θηρίο» κατάφερε να σκοράρει για το +9 (14-5). Μοναδικό πρόβλημα για τον Τζόρτζεβιτς σ’ εκείνο το σημείο, ήταν τα 2 γρήγορα φάουλ του Γκιστ που τον έστειλαν στον πάγκο, αλλά ο Γιάνκοβιτς με δικό του καλάθι, έφερε και διψήφια διαφορά στο ματς +11 (16-5) στο 8’.

Ο ορεξάτος Βλάντο Γιάνκοβιτς με τέσσερις δικούς του πόντους, έφερε και το +15 στο ματς (20-5). Από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» σκόραρε και ο Ραντούλιτσα (22-5), αφού ήταν αδύνατο να αντιμετωπιστεί από τους ψηλούς του Άρη, οι οποίοι τον σταμάτησαν με φάουλ. Μετά από αρκετή ώρα σκόραραν και οι φιλοξενούμενοι με βολές του Ουάιτ (22-7) σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Σκορ στο 2ο δεκάλεπτο, έδωσε ο Τζέιμς Φελντέιν από την περιφέρεια (25-7). Οι «πράσινοι» έδιναν ρεσιτάλ και στις δύο πλευρές του παρκέ και με νέο τρίποντο του Πάβλοβιτς ήρθε το +22 (29-7) το οποίο μάλιστα έγινε +25 με καλάθι του Γιάνκοβιτς (32-7), το πρώτο καλάθι του Άρη στο 2ο δεκάλεπτο το πέτυχε ο Μακνιλ μετά από δυόμιση λεπτά για το (32-9), ενώ ο Ουάιτ σκόραρε και τρίποντο για το (32-12).

Ένα καλάθι από Γιάνκοβιτς και Ραντούλιτσα έφεραν το (36-12) με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζει εξαιρετικό πρόσωπο καλά ποσοστά και «σφικτή» άμυνα. Ο Σέρβος σέντερ ανέβασε μάλιστα και το σκορ στο +26 (38-12), αλλά ο Άρης με γρήγορο 4-0 κατέβασε τη διαφορά στο (38-16) στο 16’. Με τον Τζέιμς Φελντέιν να σκοράρει από την περιφέρεια η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +25 (41-16), ενώ ο Φώτσης με 2/2 βολές έφερε το +27 (43-16) στο 17’.

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Κούζμιτς έφερε το (45-18). Με δύο λεπτά για το φινάλε του ημιχρόνου, ο Τζόρτζεβιτς έριξε στο παρκέ τη nouvelle vague της ομάδας, τον Λούντζη και τον 16χρονο Παπαδάκη. Με τέσσερις πόντους από βολές των Γιάνκοβιτς και Φώτση, το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 28 πόντους διαφορά (49-21).

Με τον Μακνιλ να σκοράρει από την πλευρά των φιλοξενουμένων, ήρθε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου (49-23). Ο Κούζμιτς απάντησε για το «τριφύλλι» αλλά ο Άρης ξαναβρήκε το δρόμο προς το καλάθι με τον Ουάιτ για το (51-25). Φελντέιν και Μακνιλ έβαλαν από ένα καλάθι  για τις ομάδες τους και το (53-28), με τον Γκιστ να βάζει δύο βολές (55-28) και τον Ουότερς να σκοράρει από τα 6,75 για το (55-31.

Ο Αμερικανός φόργουορντ του «τριφυλλιού» πάλι με δύο βολές έκανε το (57-31) στο 24’, ενώ και ο Ραντούλιτσα με καλάθι από το λόου ποστ σημείωσε το (59-31), ο Ουάιτ έκανε το (59-33), αλλά το τρίποντο του Πάβλοβιτς έφερε τη διαφορά στο +29 (62-33) ακριβώς στα μισά του 3ου δεκαλέπτου (25’).

Ένα τρίποντο του Φελντέιν  έφερε τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της +30 (65-35) για τον Παναθηναϊκό, με τον Πελεκάνο να σκοράρει (65-37). Με καλάθι του Φελντέιν στον αιφνιδιασμό δημιουργήθηκε πάλι το +30 (67-39), αφού είχε σκοράρει στιγμές πριν και ο Μούρτος για τον Άρη.

Με τον αρχηγό του ο Άρης, βρήκε ξανά σκορ αυτή τη φορά από τις βολές και με τρεις συνεχόμενες έκανε το (67-41). Ένα κάρφωμα του Γκιστ έφερε το (69-41), αλλά ο Μούρτος ξανά από τις βολές έκανε το (69-43). Σειρά του Διαμαντίδη ήταν να πάει στις βολές και με ένα «ζευγάρι» εύστοχων ήρθε το (71-43) σκορ με το οποίο τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο.

Με καλάθι του Πάβλοβιτς ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο από την πλευρά του «τριφυλλιού» (73-43), με τον Κοέν να απαντά (73-45), οι «πράσινοι» χαλάρωσαν κάπως με τον Άρη να εκμεταλλεύεται ένα λάθος του Κούζμιτς και με τον Ουότερς μείωσε εκ νέου (73-47) στο 32’.

Οι «πράσινοι» όποτε έβρισκαν ευκαιρία έτρεχαν και γήπεδο, με τους Γιάνκοβιτς και Πάβλοβιτς να διαμορφώνουν το +30 (77-47). Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες είχαν χαλαρώσει με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι εύκολα, ενώ ο Τζόρτζεβιτς έδωσε και χρόνο συμμετοχής στον Μποχωρίδη που επέστρεψε μετά το σοβαρό τραυματισμό του. Ο οποίος μάλιστα σημείωσε και μια βολή για το (78-50). Το τρίποντο του Ζάρα έφερε τη διαφορά στους 25 πόντους (78-53).

Μια βολή του Παπαγιάννη και ένα καλάθι του Ξανθόπουλου από την πλευρά του Άρη έφερε το ματς στο (79-55), ενώ και ο Λούντζης με μια βολή διαμόρφωσε το (80-55) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Δύο βολές του Μούρτου έφεραν το (80-57) για να έρθει με ένα καλάθι ο Μούρτος να διαμορφώσει το τελικό (80-59) με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις, μπροστά στο κοινό του, που τον χειροκρότησε με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 49-21, 71-43, 80-59.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 15 (2), Φελντέιν 15 (3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 6, Κούζμιτς 6, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 17 (1), Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 10, Παπαδάκης, Παπαγιάννης 1, Λούντζης 1

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 2, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 13 (2), Χάγκινς 4, Μακ Νιλ 9, Ξανθόπουλος 2, Τσούπκοβιτς, Ζάρας 3 (1), Κόεν 2, Μούρτος 12, Σίμτσακ 4