Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Βγήκαν τα φαντάσματα

Στο πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκε στο ΣΕΦ το φάντασμα του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο το φάντασμα των διαιτητών. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό (80-66), αλλά ο τίτλος θα βαφτεί πράσινος.

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο ΣΕΦ στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από νωρίς, αλλά όταν μείωσε τη διαφορά, η διαιτητική τριάδα έκανε τα πάντα, ώστε ο Ολυμπιακός να πάρει τη νίκη και το πάνω χέρι για το πλεονέκτημα έδρας.

Πλέον οι «πράσινοι» καλούνται να ανασυνταχθούν να εμφανιστούν καλύτεροι στη συνέχεια και να παρουσιαστούν πιο σοβαροί και ενισχυμένοι.

1392740

Με τους Καλάθη, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς, επέλεξε να ξεκινήσει το ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς. Από την άλλοι οι γηπεδούχοι, θα ξεκινήσουν με Σπανούλη, Μάντζαρη, Πρίντεζη, Στρόμπερι και Χάντερ.

Με το καλάθι του Γκιστ (0-2) μετά την πρώτη κατοχή για τον Παναθηναϊκό, ξεκίνησε το ντέρμπι, ενώ ο Ολυμπιακός στις δικές του επιθέσεις υπέπεσε σε ισάριθμα λάθη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πρίντεζη, αλλά και πάλι ο Φελντέιν με διείσδυση, έδωσε ξανά το +2 για το «τριφύλλι» (2-4).

Ο Παναθηναϊκός με Κούζμιτς και Γκιστ είχαν πλεονέκτημα μέσα στις ρακέτες στα δύο καλάθια, αλλά οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι σε δύο προσπάθειες από την περιφέρεια. Με το καλάθι του Στρόμπερι και το τρίποντο του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός πήρε και το προβάδισμα (7-4) με σερί 5-0. Το σερί για τους γπεδούχους το ανέβασε ο Σπανούλης με το σκορ στο (9-4). Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ελέγξουν το ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Χάντερ να κάνει το (11-4) και το σερί για τους γηπεδούχους να μεγαλώνει στο 9-0. Με τον Τζόρτζεβιτς να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, ώστε να κόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και να ξυπνήσει τους παίκτες του.

ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  DIAMANTIDIS  OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Το καλάθι του Ραντούλιτσα από την κορυφή της ρακέτας, έδωσε σκορ για τον ΠΑΟ (11-6), αλλά ο Στρόμπερι απάντησε από τα 6,75 για το (14-6) στο 6’. Οι γηπεδούχοι με τον Στρόμπερι πρώτο βιολί πήραν και διψήφιο αριθμό διαφοράς +10 (16-6) με ένα ζευγάρι βολών. Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Μάντζαρης (18-6), με τον Παναθηναϊκό να είναι μπλοκαρισμένος στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός έχοντας το ρυθμό του ματς και την επιθετική άμυνά το, κατάφερε να αυξήσει το σκορ και τη διαφορά στο +14, με καλάθια των Σπανούλη και Μιλουτίνοφ (22-8), ενώ απ’ την πλευρά του ο Παναθηναϊκός με τον Ραντούλιτσα έβρισκε σκορ.

Με τρίποντο του Σπανούλη ξανά, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (25-8), ενώ οι «πράσινοι» έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι με το σταγονόμετρο. Το καλάθι του Χάκετ με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, έφερε τη διαφορά στο +18 για τους γηπεδούχους (27-9).

Με καλή άμυνα και καλάθι του Ραντούλιτσα, ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο για το «τριφύλλι» (27-11). Οι δύο βολές του Μιλουτίνοφ έφεραν το σκορ στο (29-11), με τον Φώτση να κάνει λάθος υποπίπτοντας σε βήματα. Το τρίποντο του Στρόμπερι έφερε το +21 (32-11) για τον Ολυμπιακό. Σκορ για τον Ολυμπιακό συνέχισε να δίνει ο Όντομ για το (34-11).

×ÁÊÅÔ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  HACKETT  OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Οι «πράσινοι» ήταν σκιά του εαυτού τους, με τον προπονητή της ομάδας να μην μπορεί ν’ αλλάξει την εικόνα και με τον Ραντούλιτσα να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι (34-13). Οι γηπεδούχοι με το μομέντουμ του ματς στα δικά τους χέρια, έκαναν ότι ήθελαν τον «αιώνιο» αντίπαλό τους, κάτι που φάνηκε και από το εύστοχο τρίποντο του Αθηναίου για το (37-13).  Ο Αθηναίου από την περιφέρεια κατάφερε να τινάξει τη διαφορά στο +27 (42-15).

Με την περιφέρεια ανύπαρκτη (0/7) ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει σκορ από μέσα και με τον Καλάθη μείωσε (42-16), αλλά και στην άμυνα ο Παναθηναϊκός ήταν ανύπαρκτος με τον Χάντερ να καρφώνει εντυπωσιακά για το (44-16). Το έμμεσο τρίποντο του Κούζμιτς μείωσε τη διαφορά (44-19), αλλά με τα ομαδικά φάουλ συμπληρωμένα, οι «πράσινοι» έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους σε κάθε φάουλ να πηγαίνουν στις βολές.

Ένα εύστοχο ζευγάρι από τον Σπανούλη ανέβασε τη διαφορά (46-19). Μάλιστα το τρίποντο του Σπανούλη έφερε το ματς στο +30 (49-19), πριν σκοράρει ξανά ο Ραντούλιτσα για το (49-21). Ακόμα ένα καλάθι του Ραντούλιτσα έφερε το (51-23) ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Το τρίποντο του Φελντέιν μείωσε για το (51-26), αλλά ο Χάκετ από κοντά έφερε το (53-26) πριν σκοράρει στη λήξη του ημιχρόνου ο Φώτσης από την περιφέρεια για το (53-29).

Με δυο σουτ τριών πόντων του Δημήτρη Διαμαντίδη ξεκίνησε το β΄ημίχρονο στο ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό μετά και το καλάθι του Φελντέιν να τρέχει ένα 8-0 σερί και να μειώνει τη διαφορά (53-37). Το καλάθι του Στρόμπερι διέκοψε το σερί του «τριφυλλιού» (55-37) στο 23’.

1392752

Οι «πράσινοι» με αντεπίθεση διαρκείας από την περιφέρεια, κατάφερε να μειώσει στους 15 με το τρίποντο του Φώτση (55-40) και ο Διαμαντίδης με βολές κατέβασε ακόμα περισσότερο το ματς στους 13 (55-42). Το τρίποντο του Χάκετ ανέβασε το σκορ (58-42) αλλά ο Φώτσης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το (58-45).

Ένα καλάθι από τον Πάβλοβιτς μείωσε ακόμα περισσότερο (59-47), αλλά με τα ομαδικά φάουλ συμπληρωμένα ο Ολυμπιακός πήγε στις βολές με τον Στρόμπερι, ο οποίος αποδείχθηκε εύστοχος για το (61-47). Η ασίστ του Διαμαντίδη στον Γκιστ έφερε το (61-49). Ξανά οι δυο τους συνεργάστηκαν άψογα για το -10 και το (61-51).

Με μια βολή του Γκιστ, μείωσαν οι «πράσινοι» σε μονοψήφιο αριθμό πόντων μετά από ώρα (61-52), ο Μιλουτίνοφ ανέβασε τη διαφορά ξανά στους +11 (63-51), ο Γκιστ απάντησε για το (63-54), αλλά το τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το +12 για τους γηπεδούχους (66-54).

Με το καλάθι του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου για το (68-54), όμως οι «πράσινοι» άρχισαν τα λάθη και έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν το σκορ. Ένα 5-0 με πόντους του Φελντέιν έδωσε πνοή στο «τριφύλλι» για το 68-59, αλλά ο Χάκετ με δυο τρίποντα και δύο βολές ανέβασε το σκορ στο (76-59) υπέρ των γηπεδούχων στο 35’.

×ÁÊÅÔ ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  HACKETT DIAMANTIDIS  OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Οι δύο βολές του Φελντέιν έφεραν το (76-61), ενώ ξανά ο ίδιος έκανε το -13 (76-63). Ο Παππάς με βολές κατέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (76-65) 2’58’’ για το φινάλε. Μία βολή του Χάντερ έφερε το +12 (77-65), αλλά στις τελευταίες επιθέσεις και με το Διαμαντίδη νοκ άουτ λόγω τραυματισμού (γύρισε το πόδι του) ο Παναθηναϊκός είχε κακές επιθέσεις και φάνηκε να έχει έλλειψη συγκέντρωσης.

Με πόντους του Σπανούλη από τη γραμμή των βολών διαμορφώθηκε το (80-65), ενώ με μια βολή του Γκιστ έγινε το τελικό (80-66) με τον Σπανούλη να χάνει το σουτ τριών πόντων στο τέλος.

×ÁÊÅÔ ÐÁÐÐÁÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  HACKETT PAPAS  OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2), Παπαγιάννης.