Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Μήτσο για σένα…

Παρά την απουσία του Δημήτρη Διαμαντίδη και τη σθεναρή αντίσταση της Νταρουσάφακα, ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του το σοκ από την ήττα και την εμφάνιση με τον Ολυμπιακό και επέστρεψε στις νίκες (82-79) και στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Μήτσο για σένα...

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια επιστροφής και παρά την απουσία του αρχηγού του λόγω τραυματισμού, επέστρεψε στις νίκες που τον κρατούν ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 17 πόντους.

Βραβεύτηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης μέσα σε αποθέωση ο Ιμπραήμ Κουτλουάι. Ανακοίνωσαν τον Μαρκίς Χέινς οι «πράσινοι» στην ανάπαυλα της αναμέτρησης.

Με τους Καλάθη, Γιάνκοβιτς, Φελντέιν, Γκιστ και Κούζμιτς επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με την Νταρουσάφακα ο Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Οι «πράσινοι» πήραν την πρώτη κατοχή στο ματς και με καλάθι του Κούζμιτς, προηγήθηκαν 2-0. Η απάντηση των Τούρκων ήταν άμεση, αφού έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 για το (2-6) με καλάθια των Χαραγκόντι, Γκόρντον και μια βολή του Ερντέν.

1395427

Οι «πράσινοι» μείωσαν με καλάθι του Γιάνκοβιτς σε (4-6) σταματώντας το σερί των φιλοξενουμένων, αλλά οι επόμενες επιθέσεις ήταν κάκιστες. Το τρίποντο του Γκόρντον έφερε και το +5 (4-9) για την Νταρουσάφακα. Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήρθε από το σημείο των βολών με τον Γκιστ να είναι εύστοχος σε μια από το ζευγάρι που εκτέλεσε για το (5-9) μετά από πέντε λεπτά στο 1ο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν κακοί στις επιθέσεις τους, με την Νταρουσάφακα να το εκμεταλλεύεται με τον Χαραγκόντι να είναι εύστοχος σε τρίποντο για το (5-12) και το +7.

Το καλάθι του Πάβλοβιτς μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (7-12) αλλά η απάντηση ήρθε από τον Ερντέν για το (7-14). Με τρίποντο του Φώτση ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερις (10-14) αλλά ο Μαρκοισβίλι με σουτ δυο πόντων εκανε το (10-16). Τέσσερις πόντοι από τον Ραντούλιτσα έφερα το (14-18), αλλά το τρίποντο του Πρέλτζιτς κράτησε σταθερά την Νταρουσάφακα στους +5 (16-21) ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε, αφού ούτε ο Παναθηναϊκός αλλά ούτε και η Νταρουσάφακα είχαν εύστοχες επιλογές στο φινάλε.

Με 5-0 σερί και καλάθι των Γκιστ και έμμεσο τρίποντο του Πάβλοβιτς, έφερε το ματς στα ίσια (21-21) για το «τριφύλλι», με τον Παναθηναϊκό να βγάζει και σωστές άμυνες στο ίδιο διάστημα μπλοκάροντας τους φιλοξενούμενους που μετά από δύο λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο δεν είχαν σημειώσει καλάθι.

1395427

Το σερί για τον Παναθηναϊκό μεγάλωσε στο 7-0 με τον Παππά να δίνει και το προβάδισμα (23-21), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 για το (23-25) με καλάθια των Μπιέλιτσα και Ρέντινγκ. Με τέσσερις πόντους Μπιέλιτσα ήρθε και το (25-27), με τον Ραντούλιτσα να σκοράρει ενδιάμεσα για το «τριφύλλι». Ο Μπιέλιτσα ήταν η αιχμή του δόρατος για την Νταρουσάφακα, αφού με τρεις πόντους δικούς του, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +5 (25-30).

Μία συνεργασία από Καλάθη και Πάβλοβιτς, έφερε σκορ για τον Παναθηναϊκό, με τον Σέρβο φόργουορντ να καρφώνει εντυπωσιακά για το (27-30). Μια βολή του Καλάθη και φόλοου του Φώτση, ο Παναθηναϊκός έτρεξε γρήγορα σερί και ισοφάρισε ξανά την αναμέτρηση (30-30) πριν έρθει ο Γκιστ και με εντυπωσιακό κάρφωμα μετά το επιθετικό ριμπάουντ να δώσει το προβάδισμα (32-30) στο 17. Το καλάθι του Γκόρντον έφερε ακόμα μια ισοπαλία στην αναμέτρηση (32-32).

Μια βολή του Γιάνκοβιτς και ένα καλάθι και φάουλ από τον Ραντούλιτσα που ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή, έφερε για πρώτη φορά το «τριφύλλι» στο +4 (36-32). Μια βολή από τον Ερντέν μείωσε για το (36-33), αλλά ο Φώτσης από τη γωνία και στη λήξη της επίθεσης σημείωσε το (39-33). Ξανά ο Ερντέν  από τη γραμμή της βολής έδωσε σκορ για την Νταρουσάφακα (39-34), όμως ο Καλάθης από τα 6,75, μεγάλωσε τη διαφορά (42-34). Με τέσσερις πόντους από Γκόρντον και Χαραγκόντι έφεραν το ματς στους τέσσερις (42-38) το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Με τρίποντο του συνήθη ύποπτου Τζέιμς Φελντέιν ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει τη διαφορά στο +7 (45-38). Το καλάθι του Κούζμιτς έδωσε συνέχεια στο «πράσινο» σκοράρισμα για το +9 (47-38) με τον Παναθηναϊκό να πιάνει από το λαιμό αμυντικά την Νταρουσάφακα.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Χαραγκόντι, έφεραν τα πρώτα καλάθια της Νταρουσάφακα στο 3ο δεκάλεπτο και μείωσαν τη διαφορά (47-43) στο 24’. Το τρίποντο του Φελντέιν έδωσε σκορ στον Παναθηναϊκό (50-43) αλλά ο Ρέντινγκ με τον ίδιο τρόπο απάντησε (50-46). Δύο τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Γκόρντον έδωσαν συνέχεια στο σκοράρισμα με το σκορ στο (53-49) στα μισά του 3ου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» με σφικτή άμυνα, δεν άφηναν τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν από μέσα, ενώ και στην επίθεση ο Ραντούλιτσα μετά από ριμπάουντ και εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το (55-49).

Ένα αυτό-καλάθι του Γκιστ στην προσπάθεια να πάρει το ριμπάουντ μετά τις άστοχες βολές του Ερντέν, έφερε το (55-51). Δύο τρίποντα (ένα για κάθε ομάδα) με τους Γιάνκοβιτς και Χαραγκόντι έφεραν το (58-54). Οι «πράσινοι» στη συνέχεια συνέχιζαν να σκοράρουν και με τον Καλάθη να πετυχαίνει τέσσερις πόντους έφεραν το ματς στο +5 (63-58). Σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

1395400

Δύο βολές από τον Νίκο Παππά έφεραν σκορ για το «τριφύλλι» στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για το (65-58), αλλά ο Γκόρντον απάντησε άμεσα από τα 6,75 (65-61), με τον Μαρκοισβίλι να βρίσκει εκ νέου στόχο από την περιφέρεια για το (65-64) στο 32’.

Ένα καλάθι από τον Γκόρντον έφερε την Νταρουσάφακα μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (65-68), αλλά ο Καλάθης από τα 6,75 διόρθωσε την κατάσταση για τον Παναθηναϊκό, με τον Γκιστ να δίνει και αέρα +4 (70-66) στο 34’. Δύο βολές από τον Γκόρντον, κράτησαν ζωντανή την Νταρουσάφακα (70-68), ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Ραντούλιτσα για την πλευρά των γηπεδούχων (72-68). Από ένα λάθος για τις δύο ομάδες είχε η συνέχεια στο ματς, με τον Πάβλοβιτς να δηλώνει παρόντας δύο φορές στην «πράσινη» άμυνα. Το τρίποντο του Ουιλμπέκιν έδωσε συνέχεια στο θρίλερ (72-71) με τρία λεπτά να απομένουν για το φινάλε.

Με την Νταρουσάφακα άστοχη από την περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να βάλει λιθαράκι νίκης, αλλά σε δύο περιπτώσει από τα 6,75, οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι με Φελντέιν και Γιάνκοβιτς. Το τρίποντο του Γκόρντον έφερε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και +2 (72-74), με τον Γιάνκοβιτς να ισοφαρίζει (74-74) με δυο λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Το 4ο φάουλ του Ραντούλιτσα, έστειλε στις βολές τον Ερντέν, ο οποίος αστόχησε και στις δύο με 1’32’’ να απομένει για τη λήξη.

Ο Καλάθης με τα ομαδικά φάουλ της Νταρουσάφακα πήγε στις βολές, αλλά ευστόχησε μόνο σε μια (75-74). Το άστοχο τρίποντο του Γκόρντον 47,7’’ για τη λήξη και το ριμπάουντ του Καλάθη, έδωσε τη μπάλα στους πράσινους, που με τον Ραντούλιτσα πήραν και διαφορά +3 (77-74). Το καλάθι του Γκόρντον πάνω σε άμυνα από τον Γκιστ, έδωσε πνοή στην Νταρουσάφακα που μείωσε στον πόντο (77-76), με 21,3’’ να απομένουν.

Οι δύο βολές του Φελντέιν, έδωσαν ξανά «αέρα» +3 (79-76), με τον Ουιλμπέκιν να πηγαίνει στις βολές από το φάουλ του Γιάνκοβιτς. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε μόνο σε μια για το (79-77). Η συνέχεια ήταν θρίλερ και με τις βολές του Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα νίκης (81-77), αλλά ο Γκόρντον με καλάθι δυο πόντων έφερε το (81-79). Το τελικό (82-79) διαμορφώθηκε με μια βολή του Γιάνκοβιτς, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες και στη διεκδίκηση τις πρόκρισης, αφήνοντας πίσω του τις κακές εμφανίσεις του προηγούμενου διαστήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-21,42-38, 63-58, 82-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7, Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 17, Παππάς 4, Φελντέιν 9, Γκιστ 9, Καλάθης 14, Κούζμιτς 2.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμουτί): Ουίλμπεκιν 4, Ρέντινγκ 5, Ερντέν 11, Μαρκοϊσβίλι 5, Γκόρντον 25, Αρσλάν 2, Σλότερ, Χαρανγκόντι 18, Μπιέλιτσα 7, Πρέλντζιτς 3.