Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Απλά και στο ρελαντί…

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έδωσε λεπτά συμμετοχής σε όλους σχεδόν τους παίκτες, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία άνετη νίκη επί του Ρεθύμνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 84-62 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα στο ντέρμπι «αιωνίων». Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους.

Απλά και στο ρελαντί...

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία εύκολη νίκη επί του Ρεθύμνου και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, σε μία αναμέτρηση όπου ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έδωσε λεπτά συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, εκτός του Σάσα Πάβλοβιτς.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, που έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος.

ÔÆÏÑÔÆÅÂÉÔÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ  DJORDJEVIC  PANATHINAIKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Του έβαλε δύσκολα

Με άστοχο σουτ μπήκε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με το Ρέθυμνο, καθώς ο Τζέιμς Φελντέιν δεν βρήκε στόχο από τα 6,75μ., ενώ κάτι ανάλογο έκανε και ο Γκιστ, με το τρίποντο να έρχεται τελικά από τον Γιάνκοβιτς, για το αρχικό 3-0.

Το Ρέθυμνο με καλάθι δύο πόντων μείωσε σε 3-2, αλλά ένα νέο τρίποντο του Βλάντο ανέβασε στους τέσσερις τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν αμέσως (8-7), αλλά ο Φελντέιν σημείωσε το 11-7 με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο.

1398546

Οι κρητικοί μείωσαν και πάλι στα μισά του δεκαλέπτου (11-10), με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να προχωράει σε τριπλή αλλαγή, με Παππά, Φώτση και Ραντούλιτσα στο παρκέ, έχοντας παράπονα από τους παίκτες του.

Ο Σέρβος ήταν αυτός που έκανε το 16-13 με γκολ-φάουλ, αλλά και πάλι το Ρέθυμνο είχε απαντήσεις, καθώς με δύο συνεχόμενα καλάθια, έφτασε να έχει και το προβάδισμα (16-17), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, αλλά ο «Ραντού» με 1/2 βολές ισοφάρισε γρήγορα, πριν ο αρχηγός για σήμερα, Αντώνης Φώτσης, με σουτ τριών πόντων γράψει το 20-17.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με εύστοχο σουτ από τον Καλάθη, που διαμόρφωσε το 22-18.

ÃÊÉÓÔ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ  GIST  PANATHINAIKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Άνοιξε η ψαλίδα

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς μετά από 30 δευτερόλεπτα ο Νίκος Παππάς πέτυχε το γκολ-φάουλ, για να δώσει διαφορά επτά πόντων στους «πράσινους»(25-18).

Εντυπωσιακή φάση λίγο αργότερα για το «τριφύλλι», που μετά από καλή άμυνα και αιφνιδιασμό άλλαξε γρήγορα την μπάλα, πριν εκείνη καταλήξει μέσα στη ρακέτα στον Παπαγιάννη για το κάρφωμα και το 27-18.

Το Ρέθυμνο, που από ένα σημείο και μετά δυσκολευόταν αρκετά να βρει σκορ, μείωσε προσωρινά σε 27-19 με 1/2 βολές, ενώ ο Χάροου με μπάσιμο σημείωσε το 29-21, αλλά ο Μποχωρίδης ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους δέκα με ωραία κίνηση και σουτ.

×ÁÑÁËÁÌÐÏÐÏÕËÏÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ  HARALABOPOULOS  PANATHINAIKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ραντούλιτσα με 2/2 βολές και Φελντέιν με εντυπωσιακό λέι απ, έφεραν το 35-23 στα μισά της 2ης περιόδου. Και μπορεί ο Γιαννόπουλος με ζευγάρι βολών να μείωσε και πάλι, όμως από εκεί η διαφορά ανέβηκε ακόμα παραπάνω.

Με πρωταγωνιστές του Καλάθη, Γκιστ και Χαλαμπόπουλο, οι «πράσινοι» σημείωσαν συνεχόμενους πόντους, με αποτέλεσμα το 43-27, περίπου δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο, τελείωσε με τον Κάρτερ να σκοράρει από πλευράς Ρεθύμνου και με ένα εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα από τον Τζέιμς Γκιστ, για το 45-31 μετά από 20 λεπτά αγώνα.

ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Για να σημειωθεί καλάθι με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έπρεπε να περάσουν περίπου δύο λεπτά, με τον Γιάνκοβιτς να σκοράρει για το 47-31.

Λίγο μετά, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +18, με τον Καλάθη να βγάζει εκπληκτική ασίστ για τον Ραντούλιτσα, με τον Σέρβο να μην έχει πρόβλημα να τελειώσει τη φάση.

ÊÁËÁÈÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ CALATHES  PANATHINAIKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ο Κάρτερ ήταν αυτός που σκόραρε και πάλι για το Ρέθυμνο, σημειώνοντας το 49-33, αλλά ακόμα ένα alley-oop κάρφωμα του Γιάνκοβιτς, έκανε το 51-33, ενώ ο Χάροου με 2/2 βολές έγραψε το 51-35.

Ο Παππάς με καλάθι τριών πόντων έκανε το 54-35 για το +19 (25’10”), αλλά ο Κάρτερ απάντησε άμεσα με παρόμοιο τρόπο (54-38) και λίγο μετά ο Χάροου σκόραρε για το 54-40.

Τρία τρίποντα από Καλάθη και Φώτση έγραψαν το 61-43, με τον Ντελινινκάιτις να απαντάει με σουτ έξω από τα 6.75μ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό καλάθι του Νίκου Παππά και το σκορ στο 61-43.

ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ  RADULJICA   PANATHINAIKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Το Ρέθυμνο ήταν αυτό που σκόραρε πρώτο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Ντελινινκάιτις να σκοράρει και πάλι για τρεις (61-46), ενώ ο Στόουνς στη συνέχεια με 1/2 βολές έκανε το 61-47.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε σκορ στις πρώτες φάσεις του 4ου δεκαλέπτου και ο Ντελινινκάιτις με δύσκολο καλάθι μπροστά στον Γιώργο Παπαγιάννη, σημείωσε το 61-49, με το Ρέθυμνο να ρίχνει μετά από ώρα τη διαφορά στους 12.

Ο «Μπόχω» ήταν αυτός που έδωσε σκορ στο «τριφύλλι» και με τρίποντο έκανε το 64-49, ενώ η μία εύστοχη βολή του Τσακαλέρη έκανε το 64-50.

ÖÙÔÓÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ  FOTSIS  PANATHINAIKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ο Γκιστ σκόραρε πίσω από τα 6.75μ. για το 67-50, κερδίζοντας μάλιστα και αντιαθλητικό φάουλ λίγο αργότερα, από το οποίο και διαμορφώθηκε το 69-50, 5’40” πριν το φινάλε του αγώνα.

Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Γιάνκοβιτς ανέβασαν τη διαφορά στο +17 και πάλι, αλλά ο Στόουνς μείωσε σχεδόν άμεσα (77-52), πριν ο Παπαγιάννης με μία βολή γράψει το 78-52.

Ο Μποχωρίδης σκόραρε για το 80-52, ενώ Γιάνκοβιτς και Παπαγιάννης συνεργάστηκαν όμορφα για το επόμενο καλάθι των «πρασίνων», που ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό κάρφωμα του νεαρού σέντερ. Το τελικό 84-62, έδωσε στον Παναθηναϊκό μία σημαντική νίκη, κυρίως για λόγους ψυχολογίας και τώρα σειρά παίρνει η αναμέτρηση με την Τσεντεβίτα για την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 61-43, 84-62.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης 7, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 7, Ραντούλιτσα 11, Παππάς 9, Φελντέιν 10, Γκιστ 9, Καλάθης 11, Παπαγιάννης 5, Κούζμιτς.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανασης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9, Σχίζας 5, Μάντεν, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης 2, Χάροου 13, Στόουν 8, Κάρτερ 18, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 5.