Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Ήττα στη Σύρο για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός «πάλεψε», αλλά δεν κατάφερε να γλιτώσει την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τον Φοίνικα Σύρου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Στην αναμέτρηση που ξεχώρισε σε αυτή την 15η «στροφή» του πρωταθλήματος, οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα στη Σύρο, από τον αήττητο εντός έδρας Φοίνικα. Οι «πράσινοι» το πάλεψαν, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ, αλλά γνώρισαν τελικά την ήττα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα πάρα πολύ κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς έμεινε με την έναρξη πέντε πόντους πίσω στο σκορ (8-3), ενώ λίγο αργότερα ο Φοίνικας προηγήθηκε ακόμα και με 16-7. Τελικά, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ, με 25-17.

Η απάντηση των «πρασίνων» ωστόσο ήταν άμεση, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να μπαίνουν δυναμικά και να φτάνουν στην ισοφάριση. Με πρωταγωνιστή τον Σούρδι, το «τριφύλλι» μετά από μεγάλη «μάχη» κατάφερε να πάρει το σετ με 27-25 και να κάνει το 1-1.

Με το ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και έφτασε λίγο πριν τα μισά, να είναι μπροστά με 12-8. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν όμως, ισοφάρισαν σε 14-14 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, μέχρι το 20-20. Ένα σερί με 3-0 του Φοίνικα σε εκείνο το σημείο, αποδείχθηκε όπως αναμενόταν καθοριστικό και η ομάδα της Σύρου με 25-23, βρέθηκε και πάλι μπροστά στα σετ.

Στο τέταρτο και όπως φάνηκε τελευταίο σετ του αγώνα, το «τριφύλλι» δεν έπιασε σε κανένα σημείο καλή απόδοση και με τον Φοίνικα να κρατάει εξ’ αρχής το προβάδισμα (8-7, 16-12), έχασε το σετ με 25-19, αλλά και το ματς.

Τα σετ: 25-17, 25-27, 25-23, 25-19

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς) Χαραλαμπίδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Πάρις 7 (2/4 επ., 5 άσοι), Κάλντγουελ 12 (12/19 επ., 33% υπ – 33% άριστες), Ντόκιτς 27 (21/37 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ., 40% υπ – 30% άριστες), Ζήσης -λ (71% υπ – 50% άριστες) / Λάππας 7 (5/7 επ.,1 άσσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Ανδρεάδης 5 (5/5 επ.).

Παναθηναϊκός A.O. (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 5 (1/2 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 15 (11/18 επ., 4 άσσοι, 49% υπ. – 29% άριστες), Φερέιρα 7 (7/13 επ.), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Σούρδι (0/2 επ., 17% υπ. – 00% άριστες), Πολυχρονιάδης -λ (48% υπ. – 35% άριστες) / Μπούρας -λ, Ρούσης, Παπαδόπουλος 8 (6/13 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 13% υπ. – 13% άριστες), Μπέλος 10 (8/18 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σαμαντάς.