Με μαχητική ψυχή

Ψυχάρες…

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μία ανάσα από την ήττα (1-2 και 23-24), αλλά και με την ώθηση του κόσμου, έφερε τούμπα το παιχνίδι απέναντι στον Α.Ο Θήρας και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ, κερδίζοντας παράλληλα και την πρόκριση για το final-4 του Κυπέλλο Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών.

Ψυχάρες...

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Κυψέλης, που γέμισε από τους φίλους του «τριφυλλιού», οι «πράσινες» πήραν μία τεράστια νίκη και θα δώσουν το «παρών» στο final-4 του Κυπέλλου.

Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση μετά από ένα «τρελό» σε εξέλιξη πρώτο σετ, κατάφεραν να κάνουν έστω και δύσκολα το 1-0 και να μπουν μπροστά στο ματς με το 25-22, στο κλειστό της Κυψέλης που γέμισε και πάλι από τους φίλους του Παναθηναϊκού, που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÏ ÈÇÑÁÓ(ÊÕÐÅËËÏ ÃÕÍÁÉÊÙÍ 2015-2016)

Ντέρμπι και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι τα μισά. Ένα «μπλακ άουτ» στη συνέχεια, έφερε το προβάδισμα έξι πόντων (16-22) του Α.Ο Θήρας, που τελικά δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσε το σετ με 17-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Μία από τα ίδια και στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ, αλλά στο κρίσιμο σημείο να χάνει τον έλεγχο του σετ. Αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενες να μπουν μπροστά με 23-18 και τελικά να πάρουν το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο και πλέον κρίσιμο σετ, για το εισιτήριο στο final-4, οι «πράσινες» μπήκαν συγκεντρωμένες και βρέθηκαν μπροστά μέχρι τα μισά, με το σκορ στο 16-13. Λίγο αργότερα το σκορ έγινε 18-15, αλλά κάπου εκεί ο Α.Ο Θήρας με ένα σερι, προσπέρασε για να γίνει το 23-24.

Σε εκείνο το σημείο, ο κόσμος με τη φωνή του έδωσε τεράστια ώθηση στην ομάδα, που έκανε μία τεράστια ανατροπή και αφού ισοφάρισε και προσπέρασε με το 26-25, έφτασε στην κατάκτηση του σετ και στην ισοφάριση του αγώνα, με το 28-26.

Η ψυχολογία ήταν προφανώς υπέρ του Παναθηναϊκού και στο τάι μπρέικ φάνηκε ξεκάθαρα. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 6-0 και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων (6-3), ήρθε τελικά η νίκη με 15-8, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στην Κυψέλη.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 22-25, 28-26, 15-8

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Νομικού 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Καββαδία 6 (2/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μόλναρ 16 (13/38 επ., 3 άσοι, 100% υπ. – 75% άριστες), Τσίμα 14 (11/33 επ., 3 άσοι, 51% υπ. – 28% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (56% υπ. – 39% άριστες) / Γκούζου 3 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 14 (12/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 13 (10/24 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 59% άριστες), Οικονομίδου 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ), Μουντάκη 1 (1/5 επ., 83% υπ. – 83% άριστες), Βεργίδου 13 (5/8 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Καραφουλλίδου 1 (1/3 επ.), Αρτακιανού -λ (59% υπ. – 59% άριστες) / Σκορδίλη, Κιγιάκοβα 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 55% άριστες), Βίντοβιτς 11 (10/31 επ., 1 άσο).