Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου στο κλειστό

Με μαχητική ψυχή ήρθε η πρόκριση στο final-4

Παρουσία του κόσμου του, που γέμισε το κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ηρακλή και πήρε μία μεγάλη πρόκριση για το final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι», πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη που τους δίνει το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου, μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας του «τριφυλλιού».

Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου, που στις δύσκολες στιγμές, με τη φωνή του έδωσε ώθηση στην ομάδα, για να πάρει το παιχνίδι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν διαδοχικά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι ντέρμπι στα πρώτα λεπτά (4-4 κ 8-8).

Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» κατάφεραν και πήραν μία οριακή διαφορά τριών πόντων (14-11), ενώ λίγο αργότερα έγινε το 16-11, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως είναι το «αφεντικό» στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, αντέδρασαν και με σερί πόντους, έφτασαν αρχικά μία ανάσα (18-16) και στη συνέχεια ισοφάρισαν για το 18-18.

Ο Παναθηναϊκός πήρε νέο προβάδισμα για το 20-18 και παρά τις προσπάθειες του Ηρακλή, το σετ κατέληξε σε «πράσινα» χέρια, με το 26-24.

Με το ξεκίνημα του 2ου σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν και πάλι χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι το 5-5, καθώς στη συνέχεια ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα, για το 8-10.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερα στη διαφορά στη συνέχεια, αφού προηγήθηκαν με 10-15 και 12-17.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακολουθήσει, ο Ηρακλής συνέχισε να έχει το προβάδισμα και κάπως έτσι έφτασε στην κατάκτηση του 2ου σετ, με 21-25.

Και ενώ το τρίτο σετ, αναμενόταν να είναι και πάλι ντέρμπι, τελικά εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με πρωταγωνιστή τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι», φρόντισαν να ξεφύγουν στο σκορ από την αρχή του σετ με 7-2 και 10-4 και από εκεί και πέρα, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Το 10-4 έγινε πολύ γρήγορα 15-7 και ο Ηρακλής ήταν εμφανές πως δεν μπορεί να ακολουθήσει. Κάπως έτσι, ήρθε φυσιολογικά η κατάκτηση του 3ου σετ, με το εμφατικό 25-13.

Όπως και στο 2ο σετ, έτσι και τώρα, ο Ηρακλής ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και από την αρχή πήρε το προβάδισμα(2-3, 3-5).

Κάποια λάθη του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση, επέτρεψαν στον «Γηραιό» μέχρι και πέντε πόντους, για το 7-13.

Οι «πράσινοι» σιγά σιγά, άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και να προσπαθούν να πλησιάσουν, κάτι που τελικά έγινε μετά από λίγη ώρα.

Το 12-15 υπέρ του Ηρακλή, έγινε γρήγορα 15-15, ενώ με τον Φερέιρα να πετυχαίνει δύο σερί πόντους, η μίνι ανατροπή ολοκληρώθηκε, για το πρώτο πράσινο προβάδισμα στο σετ (17-16).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα για το 17-17 και ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε επίσης πολύ γρήγορα, για να μπει και πάλι μπροστά με 20-18, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ και του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του στα κρίσιμα σημεία και τελικά έφτασε στη νίκη, κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-21.

Τα σετ: 26-24, 21-25, 25-13, 25-22

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 16 (14/28 επ, 2 μπλοκ, 84% υπ – 61% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ – 27% άριστες), Μπέλος 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 73% υπ – 40% άριστες), Φερρέιρα 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ, 86% υπ – 57% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 9 (9/17 επ, 67% υπ – 33% άριστες), Παλέντζας 22 (19/40 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στίγγας 9 (4/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (3 μπλοκ), Πίτζα 13 (13/22 επ, 56% υπ – 42% άριστες), Γάτσης 9 (6/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 68% υπ – 45% άριστες), Γραμμενούδης, Χατζηηλιάδης (60% υπ – 40% άριστες), Στεφανίδης 1 (1/4 επ), Τσολάκος 2 (2/3 επ)