ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΛΑΥΡΙΟ 94-56

Σαν σε προπόνηση…

Με τους Έλιοτ Ουίλιαμς και Γιώργο Παπαγιάννη να πετυχαίνουν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε μια δυνατή προπόνηση την αναμέτρηση με το Λαύριο, καθώς επικράτησε 94-56 και φουλάρει τις μηχανές του, για την αναμέτρηση της Πέμπτης (03/02) κόντρα στη Μάλαγα.

Σαν σε προπόνηση...

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 94-56, με τους Έλιοτ Ουίλιαμς (17 π.) και Γιώργο Παπαγιάννη (16 π.) να κλέβουν την παράσταση και το «τριφύλλι» να στρέφει πλέον την προσοχή του στην  αναμέτρηση της Πέμπτης (03/02) κόντρα στη Μάλαγα.

Με τους Καλάθη, Γιάνκοβιτς, Παπαγιάννη, Φελντέιν, και Γκιστ επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο Σάσα Τζόρτζεβιτς που άφησε εκτός αποστολής το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας Βινς Χάντερ.

Μετά το τζάμπολ που κατέληξε σε χέρια φιλοξενουμένων η μπάλα, ο Παναθηναϊκός με τους Γκιστ και Φελντέιν (τρίποντο), έγραψε το (5-0), με το Λαύριο να είναι άστοχο στις προσπάθειες που πήρε.

ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ËÁÕÑÉÏ RADULJICA PANATHINAIKOS - LAVRIO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαγιάννη ορεξάτο κατάφερε γρήγορα να κάνει το 9-0 για να έρθει ο Μπολντς και να σημειώσει το πρώτο καλάθι για το Λαύριο (9-2) στο 3’. Πέντε πόντοι από Φελντέιν και Γιάνκοβιτς έφεραν σχετικά νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό +12 (14-2). Το Λαύριο με τον Γιανγκ εκμεταλλεύτηκε την αργή επιστροφή των «πρασίνων» και μείωσε (14-7) ακριβώς στο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή κάτω από το καλάθι με την παρουσία του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και με τον Φελντέιν να πασάρει, ο Σέρβος σέντερ με γκολ-φάουλ ανέβασε το σκορ στο (17-7). Οι βολές του Ουίλιαμς από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Γιάνγκ του Λαυρίου και το χουκ του Ραντούλιτσα έφτασαν το σκορ (20-9), αλλά οι φιλοξενούμενοι με μικρό σερί 4-0 πλησίασαν στο σκορ (20-14) στο 7’.

1419609

Με βολές ο Ουίλιαμς σημείωσε το (22-14), αλλά το καλάθι και φάουλ του Βέσελι έφερε το Λαύριο στο -5 (22-17). Οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να προσφέρουν ωραίο μπάσκετ στους περίπου δύο χιλιάδες φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες και με όμορφες ενέργειες από Κρουμπαλί για το Λαύριο και Φώτση για το «τριφύλλι» διαμορφώθηκε το (24-19) ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Φώτση έδωσε συνέχεια στο «πράσινο» σκοράρισμα (27-19), με τον Ουίλιαμς να συνεχίζει τις όμορφες ενέργειες και τα καλάθια για το +10 (29-19). Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τον Μπολντς (11 πόντους στο δεκάλεπτο) (29-21) για να έρθει το σουτ δύο πόντων του Αντώνη Φώτση στη λήξη του δεκαλέπτου (31-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν αυτό που σκόραρε πρώτο με τον Νίξον (31-23), αλλά ο πανταχού παρών Έλιοτ Ουίλιαμς είχε τη λύση να φτάσει εύκολα στο καλάθι, παίρνοντας και το φάουλ (34-23) στο 13’. Η παρουσία του Παπαγιάννη στο παρκέ, έδωσε την ευκαιρία στους «κοντούς» να τον τροφοδοτούν στα ψηλά, με τον νεαρό σέντερ να δέχεται την πάσα του Φελντέιν για το (36-23).

ÃÏÕÉËÉÁÌÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ËÁÕÑÉÏ WILLIAMS PANATHINAIKOS - LAVRIO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ο Καλάθης μπορεί να παρέμενε στο 0 από πλευράς σκοραρίσματος, αλλά έδωσε ακόμη μια ασίστ στον Γκιστ, που κάρφωσε εντυπωσιακά στο καλάθι του Λαυρίου (38-23) για το +15, ακριβώς πέντε λεπτά για το ημίχρονο.

Ένα 4-0 από πλευράς «πρασίνων» με Φελντέιν και Καλάθη έφερε το +19 (42-23, για να έρθει ο Γιάνκοβιτς να φτάσει το +21 για πρώτη φορά (44-23). Οι «πράσινοι» με πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις, κατάφεραν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι για το (49-23) με τους Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Φελντέιν.

Μετά από αρκετή ώρα που έμεινε μακριά από το καλάθι το Λαύριο, ο Γιανγκ σημείωσε το (49-25), αλλά με Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς ο Παναθηναϊκός σκόραρε για το (53-27) στο 19’.

Ο Ουίλιαμς ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για του φιλοξενούμενους, αφού με εντυπωσιακό κάρφωμα και συμπληρωματική βολή, πρόσφερε άλλους τρεις πόντους στο ενεργητικό του (56-31), σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ένα 6-0 από την πλευρά των γηπεδούχων, με Καλάθη, Γιάνκοβιτς και Φελντέιν, η διαφορά στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου έφτασε το +30 (62-32), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν το δρόμο προς το «πράσινο» καλάθι. Με τον Μπολντς σε κέφια το Λαύριο βρήκε σκορ (62-34), αλλά το εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη στην αμέσως επόμενη φάση και το δίποντο του Γιάνκοβιτς έφεραν το (67-34). Πάλι ο Μπολντς με τρίποντο στρογγύλεψε τη διαφορά στους τριάντα πόντους (67-37), αλλά το άλλευ ουπ του Γκιστ μετά την ασίστ του Φελντέιν πρόσφερε το +32 (69-37) στο 25’.

Ο Παναθηναϊκός αφού είχε ξεκαθαρίσει από τη αρχή την υπόθεση νίκη, συνέχιζε τις υψηλές πτήσεις και με τον Ουίλιαμς να κρατά τα ηνία στο σκοράρισμα, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +37 (74-37).

ÊÁËÁÈÇÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ËÁÕÑÉÏ CALATHES PANATHINAIKOS - LAVRIO (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Με τη διαφορά στα επίπεδα των 25-30 πόντων, το Λαύριο βρήκε ευκαιρία να φανεί και με συνεχόμενους πόντους από Κρούμπαλι και Μπολντς μείωσε (75-43). Το «τριφύλλι» με τον Ραντούλιτσα να σκόραρει από τις βολές βρήκε σκορ (77-43), το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει το Λαύριο βρήκε ευκαιρία να μειώσει το σκορ (77-48) με γρήγορο 5-0 σερί, αλλά δύο τρίποντα από Διαμαντίδη και Μποχωρίδη, ο Παναθηναϊκός έφτασε το σκορ στο (83-48) στο 34’. Στο τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης, ήταν η σειρά του Δημήτρη Διαμαντίδη να βάλει το λιθαράκι του στην «πράσινη» νίκη, αφού πρώτα πάσαρε στο τυφλά για τον Μποχωρίδη που εκτέλεσε για τρεις (86-50) και στη συνέχεια αφού έκλεψε ολοκλήρωσε και την προσπάθεια για το (88-50).

Το τελικό αποτέλεσμα σημειώθηκε με τα καλάθια των Παπαγιάννη και Χέινς (94-56) και πλέον οι «πράσινοι» προετοιμάζονται για τη «μάχη» της Πέμπτης (03/02) κόντρα στη Μάλαγα εκεί όπου θέλουν να πετύχουν τη νίκη, ώστε να κάνουν ακόμα ένα βήμα πρόκρισης στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 56-31, 77-43, 94-56.