Εύκολο απόγευμα για τις «πράσινες»

Άνετη νίκη στο ντεμπούτο Καζάζη

Ο Παναθηναϊκός, με τον Δημήτρη Καζάζη για πρώτη φορά στον πάγκο του, έφτασε σε μία εύκολη εντός έδρας νίκη επί του Α.Ο Θήρας με 3-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής τη Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό στο Final-4 και με πολύ καλή εμφάνιση, πήρε μία άνετη νίκη, απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο, όπως ο Α.Ο Θήρας.

Μπήκαν δυνατά

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση με τον Α.Ο Θήρας. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 0-1, τα κορίτσια του Δημήτρη Καζάζη, με σερί 4-0, πήραν κεφάλι στο σκορ με 4-1!

Τα κορίτσια της Σαντορίνης αντέδρασαν και μείωσαν σε 5-3. Το εντυπωσιακό καρφί της Τσίμα έδωσε αέρα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το «τριφύλλι» να προηγείται με 8-5.

Μπλακ-άουτ αλλά ξύπνησαν!

Το εντυπωσιακό διπλό μπλοκ των Κωνσταντινίδου και Μόλναρ είχε ως αποτέλεσμα να γίνει το 9-5. Τα κορίτσια του Α.Ο Θήρας όμως μ’ ένα σερί 4-0 «έφεραν» το παιχνίδι στα ίσα (9-9). Δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά τα λάθη των «πράσινων» είχαν ως αποτέλεσμα να προηγηθούν τα κορίτσια της Σαντορίνης με 9-11, γεγονός που οδήγησε τον Δημήτρη Καζάζη, στο να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ.

Οι εντολές του κόουτς έπιασαν τόπο και η ισοφάριση ήρθε αρκετά γρήγορα, ενώ το «τριφύλλι» πήρε λίγο αργότερα και το προβάδισμα με 13-12.

Ο Παναθηναϊκός, δε δυσκολεύτηκε από εκείνο το σημείο και μετά, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Στο άψε-σβήσε

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» δεν μπήκαν και με τον καλύτερο τρόπο. Παρόλα αυτά αντέδρασαν και πήγαν προηγούμενες στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4. Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ο Α.Ο Θήρας έκανε ένα μικρό σερί (0-2) και μείωσε σε 8-6. Την ίδια στιγμή όμως το “τριφύλλι” αντέδρασε και με σερί 6-0 έκανε το 14-6 βάζοντας τα…θεμέλια για την κατάκτηση κι αυτού του σετ.

Ο…τυχερός άσος της Τσίμα έδωσε αέρα 9 πόντων στον Παναθηναϊκό, ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να προηγείται με 16-7!

Το «πράσινο» σερί δεν είχε σταματημό με το “τριφύλλι” να προηγείται με 21-7 και  η συνέχεια του σετ να είναι…τυπική! Με μία εντυπωσιακή Μόλναρ και με την Κωνσταντινίδου να πετυχαίνει άσσο, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 25-7 και πήρε προβάδισμα με 2-0!

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης το «τριφύλλι» έδειξε σημάδια…χαλάρωσης. Η ομάδα από την Σαντορίνη το εκμεταλλεύτηκε αυτό και πήρε προβάδισμα με 1-6. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Καζάζης φάνηκε…να ξυπνάει τις «πράσινες», οι οποίες με σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 6-6. Τελικά η ομάδα του Α.Ο Θήρας πήγε προηγούμενη με 7-8, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ!

Το δυνατό καρφί της Ζένιας Τσίμα οδήγησε το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία (8-8)! Τα ιδιαίτερα μαχητικά κορίτσια του Α.Ο Θήρας προηγήθηκαν με 9-11 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 πήρα και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (12-11)!

Τελικά το «τριφύλλι» είχε προβάδισμα με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ! Στο σημείο εκείνο η Σαντορίνη με σερί 4-0 ισοφάρισε σε 16-16 και μπήκε γερά στη διεκδίκηση του σετ. Οι «πράσινες» αντέδρασαν και με νέο σερί 3-0, έκαναν το 19-16.

Από εκεί και πέρα, όλα πήραν το δρόμο τους και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στη νίκη και στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-7, 25-20

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μόλναρ 15 (10/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Κουτουξίδου, Γκούζου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 13 (12/26 επ., 1 άσο, 54% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 12 (5/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Καββαδία

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 4 (4/5 επ.), Μουντάκη 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 00% άριστες), Οικονομίδου 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 22% άριστες), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Βίντοβιτς 6 (4/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού-λ (45% υπ. – 35% άριστες) / Καραφουλλίδου, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη