Παναθηναϊκός-Εθνικός Αλεξανδρούπολης (3-2 σετ)

Δυνατό τεστ ενόψει final-4

Ματς «θρίλερ» στο κλειστό της Κυψέλης, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ, σε μία δυνατή πρόβα για τους «πράσινους», ενόψει και του final-4 του Κυπέλλου την άλλη εβδομάδα.

Ο Παναθηναϊκός με τη σημερινή νίκη, «κλείδωσε» την 5η θέση της βαθμολογίας και τώρα κοιτάει το final-4 του Κυπέλλου, που είναι ο μοναδικός στόχος που έχει μείνει.

Πρωταγωνιστές του αγώνα, ήταν οι δύο Βραζιλιάνοι, Φερέιρα και Γκιμαράες που παρέα σημείωσαν 47 πόντους και έδωσαν τη νίκη στο «τριφύλλι».

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και εξ’ αρχής πήρε το προβάδισμα (6-8), με «όπλο» το καλό σερβίς και το μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά των δύο πόντων μέχρι τα μισά του σετ (14-16), ενώ λίγο αργότερα την ανέβασαν στο +4 (17-21), με αποτέλεσμα να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ (23-25), παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι» πλησιάσαν στον πόντο (22-23).

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÈÍÉÊÏÓ ÁËÅÎÁÍÄÑÏÕÐÏËÇÓ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Με το πρώτο σετ να έχει χαθεί, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 2ο σετ με στόχο να φτάσει στην ισοφάριση του αγώνα. Έτσι, από την αρχή μπήκε δυνατά και μέχρι τα μισά του σετ, είχε καταφέρει να είναι μπροστά με τρεις πόντους, για το 16-13.

Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν και το 2ο σετ, πλησιάζοντας στο σκορ (21-19), αλλά αυτό δεν έγινε, με τους «πράσινους» να παίρνουν το σετ 25-23 και να κάνουν το 1-1.

Σπουδαίο θέαμα από τις δύο ομάδες είχε το 3ο σετ, με τον Εθνικό όπως και στο 1ο σετ να έχει σταθερό προβάδισμα και να φτάνει μία ανάσα από την κατάκτηση του, στο 21-23.

Τελικά αυτό έγινε λίγο αργότερα, καθώς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23 και 25-25, πριν η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πάρει το σετ, με 25-27.

Σκηνικό ίδιο και στο 4ο σετ, αφού ο Εθνικός μπήκε και πάλι καλύτερα και έφτασε να είναι μπροστά στα μισά του σετ με 13-16. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με τη βοήθεια και του κόσμου, κατάφεραν να ανατρέψουν με εντυπωσιακό τρόπο την κατάσταση και με ένα σερί 8-2, πήραν το προβάδισμα (21-18), για να πάρουν λίγο αργότερα και το σετ (25-20).

Με την ψυχολογία πλέον υπέρ του, λόγω και της ανατροπής στο 4ο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τάι μπρέικ με σκοπό να πάρει το ματς και πήρε μεγάλο προβάδισμα, για το 12-7.

Στο σημείο εκείνο, ο Εθνικός ήταν αυτός που αντέδρασε και προσωρινά κατάφερε να κάνει ντέρμπι το τάι μπρέικ, αφού έκανε το σκορ 18-18. Οι «πράσινοι» κράτησαν την ψυχραιμία τους όμως και τελικά πήραν το παιχνίδι, κατακτώντας το 5ο σετ με 20-18.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-27, 25-20, 20-18)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γκιμαράες 28 (24/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 44% άριστες), Φερρέιρα 19 (16/34 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 16 (9/10 επ, 7 μπλοκ), Μαρούλης, Πανταλέων 4 (4/7 επ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ – 33% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 55% υπ – 30% άριστες), Ρεζκ, Ρούσσης, Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ – 33% άριστες), Μπέλος 1 (1/3 επ), Σούρδι 6 (6/18 επ, 55% υπ – 45% άριστες).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (10/18 επ, 50% υπ – 24% άριστες), Τουράνιανιν 12 (11/15 επ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Γκιλέν 32 (26/50 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/34 επ, 1 άσσος, 70% υπ – 40% άριστες) / Δαρίδης (λ, 72% υπ – 45% άριστες), Δαλακούρας Κ., Ίλιτς, Βλαχόπουλος.