ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 84-86

Στεφ… Ουίλιαμς!

Με τον Ουίλιαμς (19 π.) να θυμίζει τον... Καρι στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, πετυχαίνοντας τρίποντο ισοφάρισης και βολές νίκης, ο Παναθηναϊκός πέρασε με (86-84) από την Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Νταρουσάφακα και οδεύει προς... Βερολίνο. Συγκλονιστικός Ραντουλιτσα με 21 πόντους.

Στεφ... Ουίλιαμς!

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν το νωθρό πρόσωπό τους στο α’ δεκάλεπτο, έδωσαν δικαιώματα στον Ερντέν να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, αλλά όταν σοβαρεύτηκαν πήραν «αμπάριζα», κάθε αγωνιστικό πλάνο του Οκτάι Μαχμούτι και με αιχμές του… δόρατος τον μεγάλο αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδη (8 πόντοι και 5 ασίστ), Τζέιμς Φελντέιν (12 πόντοι) και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (21 πόντοι και 6 ριμπάουντ) γύρισαν το ματς, για να το πάρει πάνω του ο Έλιοτ Ουίλιαμς και να φύγουν από την Πόλη με το «ροζ» φύλλο αγώνα που κλείδωσε την πρόκριση.

ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Με τους Φώτση, Ραντούλιτσα, Ουίλιαμς, Καλάθη και Γκιστ, επέλεξε να ξεκινήσει το ματς ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, ενώ ο Οκτάι Μαχμούτι με τους Γιαγκμουρ, Γκόρντον, Χαραγκόντι, Ερντέν και Ρέντινγκ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το τζάμπολ της αναμέτρηση και στην πρώτη ευκαιρία σκόραρε εντυπωσιακά με τον Γκιστ να καρφώνει (0-2). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από Ρέντινγκ και Γκόρντον πήραν και το προβάδισμα (4-2), πριν έρθει ο Ραντούλιτσα να ισοφαρίσει (4-4).

Οι «πράσινοι» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έκαναν αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στην Νταρουσάφακα να πάρει τα ηνία στο ματς και με σερί 5-0 να ξεφύγει +5 (9-4) με Ερντέν και Ρέντινγκ. Από την πλευρά του το «τριφύλλι» βρήκε σκορ με τον Ούιλιαμς να σκοράρει με drive (9-6), αλλά με Ερντέν και Γκόρντον η Νταρουσάφακα κρατούσε το +5 (11-6). Οι φιλοξενούμενοι με Ραντούλιτσα και Γκιστ κάτω από το καλάθι το εκμεταλλεύτηκαν και έμειναν κοντά στο σκορ (12-10).

Ένα εύστοχο τρίποντο του Γιαγκμούρ και δύο βολές του Ούιλιαμς, το σκορ ακριβώς στο πεντάλεπτο του πρώτο δεκαλέπτου ήταν (15-12), με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι και την Νταρουσάφακα να σκοράρει σε κάθε ευκαιρία για το +7 (19-12).

1433383

Αυτό το γεγονός είχε σαν αποτέλεσμα ο Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να περνά στο παρκέ η κατάσταση διορθώθηκε. Ο αρχηγός τν «πρασίνων» πάσαρε στον Γκιστ, ο οποίος ευστόχησε σε δύο για να μειώσει (19-14) για να έρθει ο Μαρκοϊσβίλι να σκοράρει και να διατηρήσει το +7 (21-14).

Μια βολή από τον Χέινς και σκορ ξανά από τον Ερντέν, η Νταρουσάφακα πήγε στο +10 (25-15). Τα λάθη των «πρασίνων» με τον Πάβλοβιτς, έδωσαν εύκολο καλάθι στον Ρέντινγκ (27-15), αλλά ο Χάντερ με δύο εύστοχες βολές κατέβασε τη διαφορά στους δέκα (27-17).

Με τον Ερντέν να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του με τη φανέλα της Νταρουσάφακα, οι Τούρκοι συνέχισαν να «ματώνουν» τι καλάθι του «τριφυλλιού», και παρά το τρίποντο του Διαμαντίδη στη λήξη του δεκαλέπτου, πήγαν στους πάγκους με το +8 (30-22).

Με το ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά και με δύο κλεψίματα, έδωσαν σημάδια καλής άμυνας, αλλά στην επίθεση ο Πάβλοβιτς δύο φορές υπέπεσε σε λάθη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά από δύο λεπτά, οι δύο ομάδες δεν είχαν βρει το δρόμο προς το καλάθι (12’).

Οι «πράσινοι» δεν έδειξαν συνέπεια στ’ αμυντικά τους καθήκοντα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Τούρκοι να τρέξουν 5-0 σερί για το +13 (35-22). Αλλά με δύσκολη προσπάθεια του Ραντούλιτσα βρήκαν σκορ (35-24).

Μια βολή από τον Νικ Καλάθη έφερε το (35-25), αλλά ο Πρέλτζιτς με καλάθι από κοντινή απόσταση ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +12 (37-25). Οι δύο βολές του Φελντέιν κατέβασαν ακόμα μια φορά τη διαφορά, αλλά η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καλή για το «τριφύλλι» που επανήρθε στις τραβηγμένες επιλογές στην επίθεση και στα λάθη στην άμυνα, κάτι που έδωσε ξανά το δικαίωμα στους Τούρκους να βρουν το δρόμο προς το καλάθι με τον Ουίλμπεκιν (42-29) που σημείωσε πέντε πόντους. Με Ραντούλιτσα και Χέινς μείωσαν οι «πράσινοι» (42-35) 1’26’’ για το ημίχρονο, αλλά έπρεπε να ανεβάσουν επίπεδο και στην άμυνά τους, ώστε να μην δώσουν εύκολα και ελευθέρα σουτ στην γηπεδούχο Νταρουσάφακα.

ÃÏÕÉËÉÁÌÓ ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Το «πράσινο» σερί (9-0) συνεχίστηκε, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να ευστοχεί σε τρίποντο (42-38) και τους γηπεδούχους σαστισμένους, από τη αμυντική «μέγγενη» του Παναθηναϊκού. Η διαφορά λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου μειώθηκε στο καλάθι (42-40) και να μένει έτσι ως το φινάλε, καθώς ο Χάντερ δεν ευστόχησε στο σουτ που δοκίμασε από το κέντρο.

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» μπήκαν όπως τελείωσαν το β’ δεκάλεπτο και με τον Ούίλιαμς μείωσαν (44-42) με δύο εύστοχες βολές, για έρθει η εξαιρετική άμυνα και το τελείωμα με αιφνιδιασμό στην επίθεση με τον Ραντούλιτσα, για την ισοπαλία (44-44).

Μάλιστα μετά το αρχικό προβάδισμα στην αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός ξαναπέρασε μπροστά με το λει απ του Ουίλιαμς (46-44) αλλά η Τουρκική απάντηση ήταν άμεση (46-46) με τον Ερντέν. Οι δύο εύστοχες βολές του Ούιλιαμς έδωσαν ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (46-48) με την «πράσινη» άμυνα να είναι ιδιαίτερα σφιχτή.

×ÁÍÔÅÑ ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Έτσι οι Τούρκοι έβρισκαν επαφή με το καλάθι από μακριά με τον Χαραγκόντι να είναι εύστοχος (49-50), αφού είχε προηγηθεί το καλάθι του Ραντούλιτσα. Το 4ο φάουλ του Ουίλιαμς, δημιούργησε πρόβλημα στους «πράσινους», αφού τους αποσυντόνισε για να έρθει το τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι για το +2 των γηπεδούχων (52-50). Οι δύο βολές του Γκιστ και το εύστοχο τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι έφερα το ματς στο +3 για τους Τούρκους (55-52) για να έρθει να μειώσει στο καλάθι ο Χάντερ με μια εύστοχη βολή (55-53).

Οι «πράσινοι» πίεζαν σε όλο το γήπεδο, αλλά το κακό ήταν πως έδιναν δεύτερες ευκαιρίες για ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους, που με τον Ούιλμπεκιν πήραν προβάδισμα +5 (58-53). Ένα γρηγορο 4-0 σερί με Φελντέιν και Διαμαντίδη μείωσε στον πόντο (58-57) για να έρθει ο Ούιλμπεκιν ξανά να ευστοχήσει από τη γραμμή των βολών, διατηρώντας το +3 (60-57) για την ομάδα του.

ÊÁËÁÈÇÓ ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Ο Παναθηναϊκός με τον Χάντερ να προσφέρει αρκετές βοήθειες, μείωσε στον πόντο (60-59) με εύστοχες βολές, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση, οι «πράσινοι» δίστασαν σε ελεύθερο σουτ και υπέπεσαν σε λάθος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το φάουλ του Καλάθη στον Μπιέλιτσα που τον οδήγησε στις βολές (61-59) ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Το τρίποντο του Φώτση, έφερε το ματς στα ίσια (62-62), αλλά ο Σλότερ με μια βολή έδωσε ισχνό προβάδισμα στη Νταρουσάφακα (63-62), πριν πάρει το τελευταίο σουτ του δεκαλέπτου ο Φελντέιν από την περιφέρεια και να ευστοχήσει (63-65).

ÖÅËÍÔÅÉÍ ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» μπήκαν νευρικά και άστοχα και έχασαν δύο ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, κάτι που τιμώρησε στον αιφνιδιασμό ο Μαρκοϊσβίλι ισοφαρίζοντας (65-65), εκμεταλλευόμενος τη λάθος πάσα του Διαμαντίδη.

Με τον Μπιέλιτσα να σκοράρει από κοντά, η Νταρουσάφακα ανέκτησε το προβάδισμα (67-65), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ με τον Ραντούλιτσα (67-67). Το τρίποντο του Πρέλτζιτς πάνω σε άμυνα έδωσε σκορ στους γηπεδούχους (70-67), με τον Ραντούλιτσα να μειώνει κατά ένα πόντο με βολή (70-68).

Οι Τούρκοι με τον Μπιέλιτσα πήραν και το +4 (72-68), με τους «πράσινους» να βγάζουν εξαιρετική φάση με Διαμαντίδη και Γκιστ (72-70) ακριβώς πέντε λεπτά για το φινάλε. Ακόμα ένα τρίποντο (το δεύτερο στο 4ο δεκάλεπτο) από τον Πρέλτζιτς, η Νταρουσάφακα πήρε κεφάλι στο σκορ +5 (75-70) με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν ξανά παρών στην «πράσινη» επίθεση (75-72), με τον Φελντέιν να το ακολουθεί και με τρίποντη «βόμβα» έφερε την ισοπαλία (75-75) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ένα καλάθι από Μαρκοϊσβίλι και Ουίλιαμς, έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (77-77), με την Νταρουσάφακα να μοιάζει εγκλωβισμένοι και να υποπίπτει σε λάθος στη δική της επίθεση.

Το «πράσινο» προβάδισμα το έδωσε ξανά ο Έλιοτ Ουίλιαμς με δύο βολές (77-79), με τον Παναθηναϊκό να βγάζει καταπληκτική άμυνα με τον Διαμαντίδη μπροστάρη. Με τον Ραντούλιτσα να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι της Νταρουσάφακα, οι «πράσινοι» πήραν σε κρίσιμο σημείο προβάδισμα +4 (77-81). Η Νταρουσάφακα μείωσε με τον Γκόρντον (79-81), αλλά ο Παναθηναϊκός κρατούσε την τύχη στα χέρια του με 1’19’’ για τη λήξη.

Ένα λάθος από τους «πράσινους» και το φάουλ του Διαμαντίδη μακριά από τη μπάλα, οδήγησε την Νταρουσάφακα στις βολές, με τον Γκόρντον να ισοφαρίζει (81-81). Χωρίς καθαρό μυαλό, οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε σοβαρά λάθη και μετά το φάουλ του Γκιστ στον Ουιλμπέκιν, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τρεις (84-81) για να έρθει ο Ουίλιαμς με τρίποντο-μαχαιριά και να ισοφαρίζει ξανά (84-84) 26,4’’ για τη λήξη.

Με μεγάλη άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και με δύο βολές του Ούιλιαμς, ο Παναθηναϊκός έστω και στο φινάλε πήρε μια μεγάλη νίκη (84-86) και απέδρασε με σπουδαία εμφάνιση στο β’ μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 42-40, 63-65, 84-86.