Παναθηναϊκός-Κηφισιά 2-3

Αποκλεισμός με… φαλτσοσφύριγμα

Με αμφισβητούμενο πόντο στο τέλος, για τον οποίο χρειάστηκε να γίνει χρήση βίντεο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 3-2 σετ στον ημιτελικό κυπέλλου από την Κηφισιά και είπε αντίο σε μια ακόμη διεκδίκηση τίτλου.

Αποκλεισμός με... φαλτσοσφύριγμα

Μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ή πιο συγκεκριμένα από μία αμφισβητούμενη φάση στο φινάλε του αγώνα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Κηφισιά και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο, στον αυριανό τελικό του Final-4.

Με πόντο για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του Final-4, καθώς ο Χριστοφιδέλης ήταν άστοχος στην πρώτη επίθεση της Κηφισιάς.

Το λάθος του Γκιμαράες στο σερβίς έφερε την πρώτη ισοφάριση του αγώνα (1-1), αλλά οι «πράσινοι» απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα, μετά από λάθος της ομάδας των βορείων προαστίων.

Η Κηφισιά απάντησε και πάλι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα (3-3, 4-4, 5-5), μέχρι οι τυπικά φιλοξενούμενοι να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα (6-5), μετά από παράβαση του Φερέιρα.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα με τον Κανέλλο, αλλά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, η Κηφισιά είχε μπει μπροστά με δύο πόντους διαφορά (8-6).

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου αντέδρασαν άμεσα, ισοφάρισαν και πάλι (8-8), αλλά λίγο αργότερα βρέθηκαν και πάλι πίσω με δύο πόντους, (10-12, 11-13).

Σε εκείνο το σημείο ήρθε το 13-13 μετά από δύο σερί πόντους του Παναθηναϊκού, με το ισόπαλο σκορ να παραμένει μέχρι το 17-17, όταν οι «πράσινοι» πήραν μετά από ώρα προβάδισμα, για να κάνουν το 18-17 με τον Γκιμαράες.

Σε ένα κομβικό σημείο του πρώτου σετ, ο Σούρδι με έναν εντυπωσιακό πόντο έδωσε αέρα δύο πόντων στο «τριφύλλι», ενώ το διπλό μπλοκ από Μαρούλα και Πανταλέων έφερε το 21-18.

Το μομέντουμ ήταν φανερά υπέρ του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να βγάζουν πάθος και να φτάνουν τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ, με 25-19!

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÇÖÉÓÉÁ (ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ - ÊÕÐÅËËÏ 2015-2016)

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πέτυχε και τον πρώτο πόντο του 2ου σετ με τον Φερέιρα, αλλά ένα λάθος σερβίς και ένα μπλοκ πάνω στον Γκιμαράες, έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά, για το 2-4.

Το μπλοκ της Κηφισιάς λειτουργούσε πολύ καλά στις αρχές του σετ, με αποτέλεσμα να έρθει το 3-5 και λίγο αργότερα το 4-7, για το +3.

Το 5-8 που έγινε αμέσως μετά, έφερε το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο 2ο σετ. Από εκεί και πέρα, φάνηκε να αλλάζει η κατάσταση, με την Κηφισιά να κάνει το 7-10 και τον Παναθηναϊκό να μειώνει άμεσα σε 9-10 και τελικά να ισοφαρίσει (10-10).

Η Κηφισιά ωστόσο, μπήκε και πάλι μπροστά (10-12, 11-13), με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει τα λάθη του στο φιλέ.

Ο Φερέιρα σκόραρε για το 12-13, η ομάδα των βορείων προαστίων ξέφυγε και πάλι με δύο (13-15), αλλά και πάλι η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση και έφερε νέα ισοφάριση (15-15).

Με τον Χριστοφιδέλη, η Κηφισιά πήρε και πάλι το προβάδισμα για το 15-16, αλλά το λάθος σερβίς του Ρουμελιώτακη έκανε το 16-16, που λίγο αργότερα έγινε 17-17, με το διπλό μπλοκ από Φερέιρα και Πανταλέων.

Μάλιστα, ένα εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Σούρδι, έδωσε νέο πράσινο προβάδισμα (18-17), με τον τεχνικό της Κηφισιάς να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ.

Το προβάδισμα για τους «πράσινους» δεν κράτησε όμως, η Κηφισιά και πάλι ισοφάρισε για το 18-18, με την ισοπαλία να παραμένει και στα υπόλοιπα λεπτά (19-19, 20-20).

Σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο του 2ου σετ, η Κηφισιά κατάφερε να πάει σημαντικό προβάδισμα δύο πόντων, καθώς το 21-21 έγινε 21-22 και 21-23 μετά από παράβαση του Πολυχρονιάδη στο σερβίς.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να φέρει το σετ και πάλι στον πόντο για το 22-23, αλλά η Κηφισιά πήρε τους δύο επόμενους πόντους για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ και να φέρει στα ίσα το παιχνίδι.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα σετ, η Κηφισιά ήταν εκείνη που πήρε το αρχικό προβάδισμα στο 3ο σετ, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει όμως άμεσα.

Η Κηφισιά κρατούσε το προβάδισμα του ενός πόντου, ο Παναθηναϊκός κάθε φορά έφερνε το σετ στα ίσα (2-2, 3-3, 4-4), μέχρι να έρθει το 5-4 μετά από πόντο του Γκιμαράες. Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ του 3ου σετ, οι «πράσινοι» είχαν ξεφύγει με δύο πόντους για το 8-6, ενώ το μονό μπλοκ του Φερέιρα, έφερε διαφορά τριών πόντων.

Το καλό μπλοκ συνέχιζε να φέρνει πόντους για το «τριφύλλι», ενώ μία άστοχη επίθεση από την Κηφισιά έφερε το 11-7 και το τάιμ άουτ από τον τεχνικό των τυπικά φιλοξενούμενων. Το μομέντουμ ήταν και πάλι φανερά υπέρ των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και οι διαδοχικοί πόντοι ανέβασαν ακόμα περισσότερα τη διαφορά για το 13-7 και το +6.

Η διαφορά μεγάλωνε σταδιακά, ο Παναθηναϊκός λειτουργούσε σωστά σε όλα τα επίπεδα, ενώ η Κηφισιά έκανε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να γίνει λίγο αργότερα το 16-8 με μπλοκ άουτ το οποίο κέρδισε ο Σούρδι. Το άουτ σερβίς του Φερέιρα έκανε το 16-9, αλλά αμέσως μετά ακολούθησαν δύο διαδοχικοί πόντοι για τους «πράσινους» έκαναν το 18-9, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πλέον «αγκαλιά» με το τρίτο σετ. Δύο συνεχόμενοι πόντοι από την Κηφισιά έκαναν το 18-11, αλλά πολύ γρήγορα η διαφορά πήγε και στο +9 (21-12).

Οι φιλοξενούμενοι με δύο πόντους, μείωσαν σε 21-14, αλλά το καρφί το Κανέλλου σε πρώτο χρόνο έφερε το 22-14. Ακολούθησαν ένας πόντος από κάθε ομάδα για το 23-15 και λίγο αργότερα ήρθε το σετ μπολ για τους «πράσινους» (24-16). Ο Φερέιρα ήταν εκείνος που πέτυχε τον τελευταίο πόντο του τρίτου σετ (25-17) και έφερε τον Παναθηναϊκό ένα βήμα πριν από τη νίκη στον ημιτελικό του Final-4.

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες στην αρχή του 4ου σετ, με την Κηφισιά μετά το 4-4 να ξεφεύγει και με τρεις σερί πόντους να παίρνει προβάδισμα με 4-7.

Η Κηφισιά ήταν αρκετά βελτιωμένη στο μπλοκ της και αυτό της έδωσε την ευκαιρία να διατηρήσει το προβάδισμα (5-8), αλλά και να το αυξήσει στη συνέχεια, για να φτάσει για πρώτη φορά στο +6 στον ημιτελικό (6-12).

Τα λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν αρκετά, η Κηφισιά από την άλλη σκόραρε σταθερά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 7-14 και το 8-15.

Με δύο συνεχόμενους πόντους, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μείωσαν σε 10-15, αλλά το διπλό μπλοκ στο καρφί του Σούρδι έφερε το 10-16 και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι σε 12-17, η Κηφισιά όμως με δύο πόντους ξέφυγε και πάλι (12-19), φτάνοντας πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση του 4ου σετ και στην ισοφάριση. Ο Μπίσετ έκανε το 13-20, ο Ρούσης υπέπεσε σε παράβαση και το σκορ πήρε στο 13-22, με τη διαφορά να έχει φτάσει πλέον στους εννέα πόντους. Ο Ανδρεόπουλος βλέποντας το 4ο σετ να χάνεται, αποφάσισε να δώσει ανάσες σε Πανταλέων και Φερέιρα, αλλά παρά το γεγονός αυτό η διαφορά έπεσε και πάλι στους έξι πόντους (16-22), αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον τεχνικό της Κηφισιάς.

Ένα νέο διπλό μπλοκ της Κηφισιάς έφερε το 16-23, με τον Μπέλο να μειώνει προσωρινά σε 17-23. Το κακό σερβίς του Γκιμαράες και το λάθος του Παναθηναϊκού στην υποδοχή, έδωσε τελικά το σετ στην Κηφισιά με 17-25 και οδήγησε τον ημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά με τον Χριστοφιδέλη πήρε τον πρώτο πόντο του τάι μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει άμεσα μετά από χαμένο σερβίς.

Ένα λάθος από τον Γκιμαράες και μία λάθος υποδοχή, έδωσε το δικαίωμα στην Κηφισιά να κάνει το 1-3 και να ξεφύγει με δύο πόντους, αλλά ο Σούρδι μείωσε γρήγορα. Το κακό καρφί του Σούρδι πήγε στο φιλέ και η Κηφισιά έκανε το 2-4, αλλά με νέο καρφί, εύστοχο αυτή τη φορά, ήρθε η νέα μείωση του σκορ (3-4). Ένας πόντος από πλευράς Κηφισιάς και ένα λάθος του Χριστοφιδέλη έκαναν το 4-5, ενώ αμέσως μετά ήρθε νέα διαφορά δύο πόντων (4-6).

Ο Γκιμαράες με δυνατό καρφί μείωσε και πάλι στον πόντο και ακολούθησαν δύο σερί πόντοι για το 7-6 υπέρ των «πρασίνων», με το σερί του Παναθηναϊκού να φτάνει στο 3-0.

Και πάλι ο Χριστοφιδέλης ανέλαβε δράση για την Κηφισιά ισοφαρίζοντας σε 7-7, αλλά το κακό σερβίς του Μπίσετ στο φιλέ, έδωσε νέο πράσινο προβάδισμα (8-7). Το καρφί του Φερέιρα και το εντυπωσιακό μπλοκ του Πανταλέων έφερε το 10-8 σε ένα κρίσιμο σημείο για το τελικό αποτέλεσμα, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Αρσενιάδη. Το τάι μπρέικ πήγε και πάλι στον πόντο (10-9) μετά την παράβαση του Παναθηναϊκού στο φιλέ, ενώ ένα νέο λάθος από τον Φερέιρα αυτή τη φορά, έφερε νέα ισοφάριση.

Το χαμένο σερβίς του Ρουμελιωτάκη έφερε το 11-10, αλλά και πάλι η Κηφισιά βρήκε τρόπο για να κάνει το 11-11 με το καρφί του Παπαγγελόπουλου, αλλά ο Φερέιρα έδωσε νέο προβάδισμα στο «τριφύλλι», πριν έρθει το 12-12 με μπλοκ άουτ υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων.

Το μπλοκ της Κηφισιάς πάνω στον Φερέιρα έκανε το 13-12, με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Νέο κακό σερβίς όμως έφερε το 13-13, με τον Μπίσετ να σκοράρει σε εκείνο το σημείο για το ματς μπολ της Κηφισιάς.

Μία αμφισβητούμενη φάση στο φινάλε του αγώνα, έδωσε τον πόντο και την πρόκριση στην Κηφισιά, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει την ευκαιρία να διεκδικήσει έναν τίτλο, μετά το 2010.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-17, 17-25, 13-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 16 (14/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Φερέιρα 28 (23/37 επ., 5 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ),. Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Πολυχρονιάδης -λ (57% υπ. – 39% άριστες) / Μπούρας -λ, Ρεζκ, Ρούσης, Μπέλος 4 (4/6 επ.), Σούρδι 13 (10/25 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες).

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες), Μπίσετ 17 (12/19 επ., 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 4 (4/10 επ.), Ρουμελιωτάκης 13 (11/23 επ., 2 άσοι, 68% υπ. – 45% άριστες), Στεφάνου -λ (53% υπ. – 24% άριστες) / Κάπελλας, Κόντος, Κόβαλτσουκ 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης.