ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ (78-71)

Στο τέλος… «καθάρισε» με Ουίλιαμς

Ο Έλιοτ Ουίλιαμς πήρε από το χεράκι... τους «πράσινους» όταν η μπάλα έκαιγε, σημείωσε 24π. και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη κόντρα στην ΑΕΚ (78-71). Κακός ο Παναθηναϊκός, έκανε λάθη και έχασε πολλά ριμπάουντ, δίνοντας το δικαίωμα στην Ένωση να διεκδικήσει ως το φινάλε τη νίκη.

Στο τέλος... «καθάρισε» με Ουίλιαμς

Με τους Καλάθη, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Ουίλιαμς και Χάντερ, επέλεξε να ξεκινήσει ο Σάσα Τζόρτζεβιτς την αναμέτρηση, ενώ για την ΑΕΚ ο Γιούρι Ζντόβτς τους Χέρστον, Κατσίβελη, Μαυροειδή, Μαυροκεφαλίδη και Μπράουν.

Ο Παναθηναϊκός πήρες την πρώτη κατοχή μπάλας στο ματς μετά το τζάμπολ και με τον Νικ Καλάθη να σκοράρει από την περιφέρεια άνοιξε λογαριασμό στην αναμέτρηση (3-0), η Ένωση από την πλευρά της ήταν άστοχη στις πρώτες τις επιλογές, με τον Γιάνκοβιτς να βάζει το καλάθι για το (5-0) του «τριφυλλιού», με δύο λεπτά συμπληρωμένα.

ÌÐÑÁÏÕÍ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ PANATHINAIKOS - AEK (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ο Μαυροκεφαλίδης έπαιζε μόνος του για την ΑΕΚ

Τα δύο γρήγορα φάουλ του Γκιστ, έστειλαν τον Αμερικανό γρήγορα στον πάγκο με τον Αντώνη Φώτση να παίρνει τη θέση του στο παρκέ και τον Μαυροκεφαλίδη να μειώνει από τη γραμμή των βολών (5-2) στο 3′. Ο Σέρβος τεχνικός των «πρασίνων» πέρασε στο παρκέ και τον Ραντούλιτσα που στην πρώτη επαφή με τη μπάλα σημείωσε το καλάθι πήρε και το φάουλ, ευστοχώντας και στη βολή (8-2).

Η ΑΕΚ με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει ξανά μείωσε για το -4 (8-4), με τους «πράσινους» να είναι βιαστικοί και να κάνουν διαδοχικά λάθη, εκνευρίζοντας τον Τζόρτζεβιτς ακριβώς στο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου. Ένα καλάθι από Χέρστον και Καλάθη έφερε το (10-6), με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει ξανά για την ομάδα του (10-8).

ÃÊÉÓÔ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ PANATHINAIKOS - AEK (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Έλιοτ Ουίλιαμς show και 10-0

Ο Έλληνας σέντερ των φιλοξενουμένων ήταν μόνιμη πηγή σκοραρίσματος, αφού με λέι απ έφερε το ματς στα ίσια (10-10) έχοντας ήδη 8 πόντους. Κάπου εκεί για τον Παναθηναϊκό πήρε μπροστά ο Έλιοτ Ουίλιαμς και με δικούς του πέντε πόντους (ανάποδο λέι απ και βολές) επανέφερε το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό (15-10) στο 7′.

Ο Παναθηναϊκός με Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς, έφερε και το πρώτο highlight στο ματς, αφού οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν άψογα στον αιφνιδιασμό, με τον Σέρβο σέντερ να καρφώνει εντυπωσιακά για το +7 (17-10). Με τον Έλιοτ Ουίλιαμς ορεξάτο, το «τριφύλλι» ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφια επίπεδα (20-10), με τον Παναθηναϊκό να τρέχει παράλληλα και σερί 10-0.

Το «πράσινο» σερί διεκόπη με τον Καλαμπόκη να σκοράρει (20-13) για την ΑΕΚ, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς ξανά για το (23-15), σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου.

Χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες, με αποτέλεσμα μετά από δύο λεπτά να μην έχει σημειωθεί κανένα καλάθι και το (23-15) από το πρώτο δεκάλεπτο να παραμένει.

Το πρώτο καλάθι στο β’ δεκάλεπτο εν τέλει ήρθε μετά από τέσσερα λεπτά, από τον Γιάνκοβιτς (25-15) με την Ένωση να σκοράρει και αυτή με τη σειρά της, με δράστη τον Σάκοτα (25-17) 15′. Τρεις πόντοι από Φώτση (βολή) και Χάντερ λέι απ, έφεραν για πρώτη φορά το +11 (28-17), με τον Σαρικόπουλο να εκμεταλλεύεται το μις ματς με τον Φελντέιν σκοράροντας από την κορυφή της ρακέτας (28-19).

ÖÅËÍÔÅÉÍ ÊÁÔÓÉÂÅËÇÓ ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ PANATHINAIKOS - AEK (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Με Φώτση και Ουίλιαμς το +13

Φώτσης και Ουίλιαμς, είχαν πάρει από το χεράκι τον Παναθηναϊκό στις τελευταίες επιθέσεις και τον οδηγούσαν στο σκορ (33-22), με τον Ραντούλιτσα να προσφέρει άλλους δύο εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών (35-22) και το μέγιστο +13 στο ματς. Η ΑΕΚ στο ίδιο διάστημα είχε κολλήσει στο σκορ, με τις επιλογές της να είναι είτε βεβιασμένες είτε από πλεονεκτική θέση. Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίλιαμς (37-22) και το εύστοχο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έφεραν σκορ (37-25), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο.

Από κει και μετά οι φιλοξενούμενοι με Σαρικόπουλο και Καλαμπόκη μείωσαν (39-29), αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να συνεχίζει σε υψηλά επίπεδα σκοραρίσματος, έκλεισαν το ημίχρονο (41-32) με την ΑΕΚ να μειώνει στους -9 με τρίποντο του Γκριν στο φινάλε του ημιχρόνου.

ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ PANATHINAIKOS - AEK (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Χωρίς σκορ ο Παναθηναϊκός για τέσσερα λεπτά, πλησίασε στους πέντε η ΑΕΚ

Στο β’ ημίχρονο, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έβαλε το πρώτο καλάθι για τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας (41-34), με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει εγκλωβισμένος στις πρώτες του επιθέσεις, μένοντας χωρίς σκορ για περισσότερα από δύο λεπτά, με την ΑΕΚ να βρίσκει ξανά το δρόμο προς το καλάθι με τον Μαυροειδή (41-36) για το -5.

Το σερί των κιτρινόμαυρων μεγάλωσε 9-0, με τις εύστοχες βολές του Καλαμπόκη (41-40), αλλά ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε τέλος στην «πράσινη» ανομβρία με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια (44-40) στο 24′. Το κάρφωμα του Βινς Χάντερ στον αιφνιδιασμό έδωσε «μαξιλάρι» έξι πόντων στο «τριφύλλι» (46-40).

ÌÐÑÁÏÕÍ ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ PANATHINAIKOS - AEK (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ντέρμπι από το 25′ μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου

Η ΑΕΚ εκμεταλλευόταν τα «πράσινα» λάθη (17) και με τον Καλαμπόκη που σκόραρε από τις βολές μείωσε στο καλάθι (46-44), πριν έρθει ο Δημήτρης Διαμαντίδης και με πέντε πόντους να δώσει στο «τριφύλλι» το +7 (51-44) 3’36” για το τέλος του δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ απάντησε με τη σειρά της με μικρό σερί 5-0 με Μπράουν και Κατσίβελη (51-49), αλλά ο Διαμαντίδης ξανά ήταν ουσιαστικός στην επίθεση (53-51) ένα λεπρό για το φινάλε του δεκαλέπτου. Ένα καλάθι από τον Μιλκόσεβιτς έφερε ισοπαλία στο ματς (53-53), αλλά ο Παπαγιάννης με καλάθι και φάουλ επανέφερε το προβάδισμα για το «τριφύλλι» (56-53).

Μια βολή του Χαραλαμπόπουλου έκανε το (57-53), αλλά από το σημείο των βολών σκόραρε και ο Μπράουν για το (57-54), πριν έρθει ο Σάκοτα να μειώσει στον πόντο (57-56) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

1441283

Πόντο-πόντο το ματς

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Γκιστ σκόραρε για τον Παναθηναϊκό με λει απ (59-56), αλλά ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ισοφάρισε (59-59). Με εύστοχο σουτ δύο πόντων του Νικ Καλάθη οι «πράσινοι» μπήκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ (61-59), με τον Χέρστον να σκοράρει ξανά για την ΑΕΚ από τα 6,75 στη λήξη της επίθεσης και να τη βάζει και μπροστά στο σκορ (61-62) 7 λεπτά πριν το φινάλε.

Προβάδισμα +4 για την ΑΕΚ

Το προβάδισμα των φιλοξενουμένων μεγάλωσε στους τέσσερις πόντους (61-65), με τον Μιλόσεβιτς να σημειώνει καλάθι και φάουλ. Με τον Καλάθη να σκοράρει από κοντά για το «τριφύλλι» (63-65) πέντε λεπτά για το φινάλε. Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και με τον Μπράουν έφτασε ξανά στο καλάθι (63-67), πριν έρθει ο Ραντούλιτσα να μειώσει (65-67) και ο Φελντέιν να ισοφαρίσει (67-67).

Οι δύο εύστοχες βολές του Κατσίβελη, έδωσαν ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Καλάθη να βάζει μόνο τη μία βολή από τις δύο που εκτέλεσε για το (68-69) 2’54” για το φινάλε. Ο Έλιοτ Ουίλιαμς ήταν αυτός που έδωσε ξανά το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό (70-69), με την ΑΕΚ να περνά εκ νέου μπροστά (70-71) με καλάθι του Μιλόσεβιτς.

13_PAO_AEK

«Καθάρισε» το ματς ο Ουίλιαμς

Με το ματς στην κόψη του ξυραφιού, ο Ραντούλιτσα έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό (72-71). Οι δύο βολές του Ουίλιαμς έδωσε το +3 για το «τριφύλλι» (74-71) 1’13” για το φινάλε, με τον Γιούρι Ζντοβτς να καλεί άμεσα σε ταιμ αουτ. Ο Αμερικανός φόργουορντ των «πρασίνων» με σουτ από την περιφέρεια έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα της ΑΕΚ για επιτυχημένο αποτέλεσμα, αφού με 35,8”, ο Παναθηναϊκός με το +6 (77-71) έπρεπε ν’ αυτοκτονήσει για να χάσει το ματς. Το τελικό (78-71) σημειώθηκε ξανά από τον Έλιοτ Ουίλιαμς, ο οποίος ευστόχησε σε μία βολή για τη νίκη έστω και στο φινάλε του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71