Βόλεϊ

Άνετο απόγευμα στην Κυψέλη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή έχοντας σε πολύ καλή μέρα την τριάδα των Γκονσάλες, Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο.

Άνετος και… ωραίος ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη, επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Οι «πράσινοι» στηρίχθηκαν στην εξαιρετική απόδοση του Γκονσάλες που τελείωσε το ματς με 17 πόντους, ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο (14π αντίστοιχα). Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 αλλά στη συνέχεια το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές για το 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι χέρι» (7-8, 16-15) στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός, πιο ψύχραιμος και προσεκτικός στις λεπτομέρειες, πραγματοποίησε βήμα νίκης κατακτώντας την δεύτερη «πράξη» με 27-25. Το προβάδισμα αυτό έδωσε την απαραίτητη ώθηση ώστε να τελειώσει το ματς με συνοπτικές διαδικασίες (25-15 στο τρίτο σετ).

Tα σετ: 3-0 (25-16, 27-25, 25-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/4 επ, 2 άσσοι), Μελγκαρέχο 14 (14/24 επ, 50% υπ – 29% άριστες), Τσίροβιτς 14 (10/24 επ, 4 μπλοκ, 81% υπ – 71% άριστες), Γκονζάλες 17 (13/33 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ – 22% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (1/2 επ, 33% υπ – 33% άριστες), Κάλας (80% υπ – 60% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Μούχλιας 7 (7/24 επ, 62% υπ – 36% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/6 επ), Κιόσης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Ριζόπουλος 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ, 25% υπ – 25% άριστες), Γάτσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ – 33% άριστες), Τζιουμάκας, Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 5 (5/24 επ), Κατσιαφλάκας.