Βασικός ο Λουντ, νίκη γοήτρου για Φινλανδία! (vid)

Ο μέσος των «πρασίνων» ήταν... ενδεκαδάτος στη νίκη της Φινλανδίας επί της Ισλανδίας.

Με τον Ρόμπιν Λουντ βασικό, η Φινλανδία πέτυχε πριν από λίγο την πρώτη της νίκη στον 9ο προκριματικό γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018.

Οι γηπεδούχοι Φινλανδοί επικράτησαν με 1-0 των Ισλανδών, οι οποίοι έχασαν έδαφος στη «μάχη» για την κατάληψη της πρώτης θέσης, χάρη στο τέρμα του Αλεξάντερ Ρινγκ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του «πράσινου» ποδοσφαιριστή (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, φτάνοντας τους 4 βαθμούς, ενώ οι Ισλανδοί παρέμειναν στους 13.

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής Κράλοβετς είχε αρκετή δουλειά στο παιχνίδι, βγάζοντας από το τσεπάκι του 8 φορές την κίτρινη (δεν τη γλίτωσε ούτε ο Λουντ, βλέποντας την στο 27ο λεπτό), ενώ απέβαλλε τον Γκίσλασον της Ισλανδίας στο 76′.