ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 79-82

Πήρε… εκδίκηση η Εφές στο άδειο ΟΑΚΑ

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα (82-79) από την Αναντολού Εφές, σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα το οποίο διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής στο ΟΑΚΑ.

Η Αναντολού Εφές… απάντησε στην ήττα της Παρασκευής (102-97) και ισοφάρισε το σκορ στην άτυπη «μονομαχία» της με τον Παναθηναϊκό, του οποίου επεβλήθη με 82-79 στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό, το οποίο διεξήχθη στο κλειστό του ΟΑΚΑ δίχως την παρουσία κόσμου.

Η εξέλιξη του σημερινού παιχνιδιού δεν διέφερε και πολύ από το αντίστοιχο της Παρασκευής, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να διατηρεί το ισχνό προβάδισμά του στο ημίχρονο (46-42), καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» στην επανάληψη και έφτασαν στη νίκη.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Παππάς (12π.), Λοτζέσκι (11π.), ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Σίνγκλετον – Γκάμπριελ (10 πόντοι έκαστος), ενώ από τους νικητές, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η τριάδα των Λέντο (20π.), Μακόλουμ (17π.) και Στίματς (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 46-42, 64-60, 79-82

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ) : Σίνγκλετον 10, Ρίβερς 5, Παππάς 12, Ντένμον 1, Γκιστ 4, Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 10, Όγκαστ 7, Λοτζέσκι 11, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου

Αναντολού Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Λέντο 20, Μακόλουμ, 17, Μπαλμπάι 5, Μπράουν 3, Μπατούμ, Ντεμίρ, Μότουμ 2, Άνταμς 6, Στίματς 15, Μούριτς 3, Ντάνστον 6, Σιμόν 5