Green Legends #97: Γιώργος Μικελίδης

Στο πλαίσιο των 110 χρόνων από την ίδρυση του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ο Σύλλογος έφτιαξε ένα Top110 αθλητών-τριών του με βάση τις επιτυχίες τους.

Σε αυτή τη λίστα υπάρχουν αθλητές από ατομικά σπορ και η κατάταξη τους είναι με κριτήριο τις μεγάλες στιγμές τους, ενώ ήταν στο δυναμικό του «τριφυλλιού».

Στην 97η θέση της σχετικής λίστας βρίσκεται ο κύπριος σπρίντερ Γιώργος Μικελίδης που φόρεσε το «τριφύλλι» στις αρχές της δεκαετίας του ΄70.

Είχε συστηθεί στο αθηναϊκό κοινό από τα πανελλήνια πρωταθλήματα στα τέλη της δεκαετίας του ΄60 και  η μεγάλη του στιγμή στον ΠΑΟ ήρθε στους Βαλκανικούς αγώνες του 1972 στη Σμύρνη.

Συγκεκριμένα ήταν μέλος της σπουδαίας ομάδας 4Χ100 μαζί με τους Βυρίνη-Αρνέλλο και Παπαγεωργόπουλο και προπονητή τον Νίκο Γεωργόπουλο όπου κατέκτησαν  το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 40.3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από σκυταλοδρομίες ο Μικελίδης έτρεχε και στα 100μ. και στα 200μ. ενώ έχει κατακτήσει δύο ακόμα αργυρά μετάλλια σε βαλκανικούς αγώνες καθώς και τρία χάλκινα.