Μπήκε με το… δεξί με τρομερό Παπαγιάννη!

Ο Παναθηναϊκός παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης επικράτησε με 69-60 και ξεκίνησε με νίκη τη Basket League. Μεγάλη εμφάνιση Παπαγιάννη με 21 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επι της Λάρισας με 69-60 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η…κακή μέρα από το πρωί φαίνεται και στον Παναθηναϊκό το κατάλαβαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Βόβορας ορθώς ξεκούρασε παίκτες και μοίρασε χρόνο, αλλά οι “πράσινοι” δεν διαχειρίστηκαν σωστά την αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ… παιδικού, 13-11 και τους 13 πόντους του Παναθηναϊκού τους είχαν πετύχει τα δύο πεντάρια του. Ο Ζακ Όγκαστ είχε 8 και ο Γιώργος Παπαγιάννης 5. Την ίδια ώρα οι “πράσινοι” έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεφύγει με τον Παπαγιάννης να… πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση και στο 11΄το σκορ ήταν 19-11. Αλλά αυτό ήταν το τελευταίο καλό σημάδια (για το πρώτο μέρος) από πλευράς Παναθηναϊκού. Ο Βόβορας ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα, αλλά ελάχιστοι ανταπεξήλθαν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-30 για τους “πράσινους” και την Λάρισα να κλέβει την παράσταση. Για τους φιλοξενούμενους από 8 πόντους είχαν οι Ρας και Σμιθ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε κάνει σε 20 λεπτά 11 λάθη. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεφύγει με τον Παπαγιάννης να… πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση και στο 11΄το σκορ ήταν 19-11. Αλλά αυτό ήταν το τελευταίο καλό σημάδια (για το πρώτο μέρος) από πλευράς Παναθηναϊκού. Ο Βόβορας ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα, αλλά ελάχιστοι ανταπεξήλθαν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-30 για τους “πράσινους” και την Λάρισα να κλέβει την παράσταση. Για τους φιλοξενούμενους από 8 πόντους είχαν οι Ρας και Σμιθ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε κάνει σε 20 λεπτά 11 λάθη.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν αυτός που ανέλαβε δράση για τον Παναθηναϊκό και έδωσε τον ρυθμό στην ομάδα του, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-32, 24′). Η Λάρισα αντέδρασε ξανά και με τον Γκούντγουιν να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι η διαφορά μειώθηκε (43-40, 26′). Το τρίποντο του Ρας έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (43-43, 27′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πάλι. Οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από Παπαγιάννη και Σάικς και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +7 (51-44).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με διάθεση να επιβάλλει τον ρυθμό του στην αναμέτρηση και αυτό το κατάφερε. Ο Παπαγιάνης συνέχισε να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι και με τον Μπέντιλ να φωνάζει παρών η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (60-49, 34′). Η Λάρισα δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει την κατάσταση (64-55, 37′). Μέχρι το φινάλε το σκηνικό έμεινε ίδιο, με τους «πράσινους» να ξεκινούν με νίκη το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60