ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 98-74

One man Brey show! (Vids)

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα Ιωνικό, αλλά είχε σε εκπληκτικό βράδυ τον Τι Τζέι Μπρέι 20 π. (6/10 τρίποντα) που πυροβολούσε κατά ριπάς από την περιφέρεια και έφτασε εύκολα στη νίκη με σκορ 98-74. Πολύς καλός και ο Μάριο Χεζόνια στην πρώτη του εντός συνόρων εμφάνιση με 16 πόντους. Θετικός και ο Σέλβιν Μακ που τελείωσε το ματς διψήφιος (14 π).

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα Ιωνικό, αλλά είχε σε εκπληκτικό βράδυ τον Τι Τζέι Μπρέι 20 π. (6/10 τρίποντα) που πυροβολούσε κατά ριπάς από την περιφέρεια και έφτασε εύκολα στη νίκη με σκορ 98-74.

Πολύς καλός και ο Μάριο Χεζόνια στην πρώτη του εντός συνόρων εμφάνιση με 16 πόντους. Θετικός και ο Σέλβιν Μακ που τελείωσε το ματς διψήφιος (14 π).

Ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Ιωνικό, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και με σερί πόντους να κάνουν το 2-6. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με σερί 10-0, πήραν το προβάδισμα 12-6, με τον Μπρέι να εκτελεί από την περιφέρεια.

Στο παρκέ ο Κάτας έριξε για πρώτη φορά τον Μάριο Χεζόνια που πήρε τη θέση του Νεμάνια Νέντοβιτς στο πρωτάθλημα. Ο Ιωνικός στο ίδιο διάστημα έβαλε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα των «πρασίνων» και με το τρίποντο του Κόνιαρη μείωσε σε 14-11.

Τα σουτ των Μακ και Χεζόνια από τα 6,75 ανέβασαν το σκορ για το «τριφύλλι» 20-16, αλλά ο Ιωνικός έβρισκε τρόπο να μένει κοντά στο σκορ (20-20) με τον Μουσταφά, μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν και το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με +1 (20-21), με τον πρώην παίκτη του «τριφυλλιού», Αντώνη Κόνιαρη.

Το τρίποντο του Χάλογουελ έφερε το +4 (20-24) για τους φιλοξενούμενους στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Χεζόνια να απαντά με 5 συνεχόμενους πόντους για το «τριφύλλι» (25-27). Το εύστοχο τρίποντο του Σαντ Ρος έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (28-27), με τον Ιωνικό να παραμένει ανταγωνιστικός και να ισοφαρίζει (30-30) στο 14′, με τον Χάλογουελ να ευστοχεί και εκείνος με τη σειρά του από τα 6,75.

Οι «πράσινοι» στο παρκέ έβγαζαν ωραίες συνεργασίες και με μια τέτοια ο Μπέντιλ σκόραρε (34-32), αλλά και πάλι ο Ιωνικός βρήκε τη λύση με τον Χουγκάζ (34-35), με τον Όντετ Κάτας να μην είναι ευχαριστημένος από την εικόνα των παικτών του στο αμυντικό κομμάτι. Με Παπαπέτρου και Μπρέι το «τριφύλλι» ανέκτησε τα ηνία του σκορ (41-37), αλλά ο Χάλογουελ για τον πεισματάρη Ιωνικό μείωσε εκ νέου (41-39), ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Οι άμυνες που έβγαζαν οι φιλοξενούμενοι, είχαν προβληματίσει έντονα τον Όντετ Κάτας και το «τριφύλλι», με το ημίχρονο να κλείνει στο +2 για τον Παναθηναϊκό (41-39), παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» με Μπρέι και Μήτογλου βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι 46-41 για το +5, ο Ιωνικός απάντησε με τον Πετρόπουλο από την περιφέρεια (46-44), αλλά και πάλι οι «πράσινοι» είχαν τη λύση με τον Παπαπέτρου και τις βολές του Σαντ Ρος (50-46). Ο τραυματισμός του Σαντ Ρος στο γόνατο σε ανύποπτη στιγμή έφερε προβληματισμό στο «τριφύλλι», με τον Κουβανό γκαρντ να αποσύρεται στον πάγκο.

Το τρίποντο του Μποχωρίδη έβαλε ξανά στο +5 (56-51) το «τριφύλλι», με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις και να μένουν κοντά στο σκορ (56-53. Ακόμα ένα τρίποντο του Μπρέι έφερε το +6 (59-53) στο 25′ για τον Παναθηναϊκό που δεν μπορούσε να ξεφύγει με τίποτα, καθώς ο Ιωνικός έβρισκε αντιδράσεις.

Ο Παναθηναϊκός είχε βρει στο πρόσωπο του Μπρέι τον άνθρωπο που θα του έβαζε βάσεις νίκης, με τον Αμερικανό γκαρντ να σκοράρει κατά ριπάς από τα 6,75 (62-55). Όσο ο Ιωνικός παρέμενε ανταγωνιστικός, ο Όντετ Κάτας δεν μπορούσε από την άκρη του πάγκου να εφησυχάζει, βλέποντας την ομάδα του να δίνει δικαιώματα και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν κοντά στο σκορ (62-59). Ο Τι Τζέι Μπρέι ήταν ασταμάτητος και με ακόμα ένα τρίποντο έφερε το σκορ στο 66-59), με τον Ιωνικό να απαντά με μικρό σερί 5-0 για το 66-64. Οι δύο βολές του Χεζόνια έφεραν το +4 (68-64), σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου.

Με επιμέρους και πόντους από Όγκουστ, Χεζόνια και Μποχωρίδη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με διψήφια διαφορά (77-67). Ο Μποχωρίδης συνδέθηκε με το καλάθι από την περιφέρεια για το 80-69, με τον Μακ να σκοράρει και αυτός με τη σειρά του (82-69). Το 84-70 διαμορφώθηκε από τον Μπέντιλ με τον Ιωνικό να δείχνει πως έχει αποδεχθεί τη μοίρα της ήττας από το «τριφύλλι».

Ο Παπαγιάννης πέτυχε το καλάθι που έψαχνε από απόσταση (86-70). Το τρίποντο του Μακ, ανέβασε κι’ άλλο τη διαφορά +19 (89-70). Τα τελευταία λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικά, με τον Μακ να σκοράρει δις από τα 6,75 για το +23 (95-72). Το τελικό 98-74 γράφτηκε από τους Μήτογλου και Μποχωρίδη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74.