Back to back νίκη με ΕΦΑΟΖ και σταθερά πρώτος!

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού διατηρεί την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα αφού επικράτησε εκτός έδρας του ΕΦΑΟ Ζωγράφου με 68-44 στην 1η αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι από την αρχή με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-5 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη κράτησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο. Με ωραίες συνεργασίες που δημιούργησε κυρίως η Λύμουρα ο ΠΑΟ διεύρυνε τη διαφορά στους 24 πόντους στο ημίχρονο (17-41).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς. Η διαφορά στο τέλος της περιόδου έφτασε τους 32 πόντους (27-59).

Στην τελευταία περίοδο η προπονήτρια του «τριφυλλιού» βλέποντας την ομάδα της να ξεφεύγει στο σκορ άνοιξε το rotation δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε 44-68 υπέρ των πρασίνων. Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 5-26, 17-41, 27-59, 44-68. ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη 2, Βαμβακά 4, Χόνι 2, Κεσσέ 15(2), Στεφανίδου, Κουρούβανη, Καντέλη 2, Μυλωνάκη 9(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Μόργκαν 20(1), Χελιώτη 4, Μούλη 4, Λύμουρα 3, Καλαμπάκου, Κωτούλα 1, Ιωάννου, Δίελα 8(2), Ζιάκα, Λεουτσάνκα 9.