Ηττα σοκ με το “καλημέρα” για τον Παναθηναϊκό

Κακή πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό στη basket league με τους πράσινους να γνωρίζουν την ήττα με 81-71 από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Οι πράσινοι παρότι είχαν προβάδισμα, έχασαν από τον Άρη και μπήκαν με το αριστερό στο πρωτάθλημα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι, ο Άρης με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Χάνλαν, πήρε προβάδισμα με +6 (13-7). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 13-2 και έλεγξαν τον ρυθμό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-20). Αφού για αρκετή ώρα δεν μπήκε καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» άρχισαν με τους Οκάρο Γουάιτ, Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος έναν καταιγισμό τριπόντων (21-34). Μπορεί ο Χάνλαν να πάλευε μόνος του αλλά τα καρφώματα του Παπαγιάννη έστειλαν την ομάδα του Πρίφτη στα αποδυτήρια με +19 (24-43).

Μπορεί το «τριφύλλι» να είχε βάλει τις βάσεις για μια άνετη νίκη όμως ο Άρης ή για την ακρίβεια ο Χάνλαν, είχε διαφορετική άποψη. Με ένα επιθετικό κρεσέντο του Αμερικανού οι «κίτρινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 31-14(!) και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μόλις στο -2 (55-57). Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν για πρώτη φορά (64-62) και έκτοτε δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα. Χάνλαν, Τζούστον και Γουίλιαμς έστειλαν τη διαφορά στο +10 (76-66) και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς, με το τελικό 81-71 να δικαιώνει απόλυτα τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 23-42, 55-57, 81-71

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3, Νετζήπογλου 13, Γουίλιαμς 9 (1), Χάνλαν 35 (4), Κώττας 7, Τζούστον 12, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1), Παπαπέτρου 8, Γουάιτ 12 (2), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2).