Να περάσει ο επόμενος!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο νέο έτος, πήρε εύκολη νίκη με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού εκτός έδρας και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του προς τον τίτλο της Volley League γυναικών.

Όπως ολοκλήρωσε το 2021 έτσι και ξεκίνησε το νέο έτος η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού. Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου έκαναν εντυπωσιακό πέρασμα από τη Νάξο και πήραν το ματς με 3-0 συνεχίζοντας την εκπληκτική πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Νάξου δυσκόλεψε το τριφύλλι μόνο στο πρώτο σετ, ωστόσο τα κορίτσια του τριφυλλιού το κατέκτησαν με 27-25.

Στο δεύτερο σετ οι πράσινες πήραν εξαρχής διαφορά (5-8) και (11-18), η ομάδα της Νάξου δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού που είχε εντυπωσιακά ποσοστά σε άμυνα και υποδοχή, κάνοντας άνετα το 2-0 στα σετ με 25-13.

Ίδια εικόνα είχε και το τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει στο σερβίς και να παίρνει σταδιακά το προβάδισμα δημιουργώντας και διαφορά ασφαλείας (10-14). Οι πράσινες από κείνο το σημείο και μετά έκαναν διαχείριση του αγώνα και κλείδωσαν τη νίκη και τους τρείς βαθμούς άνετα με 25-17.

Τα σετ: 25-27, 13-25, 17-25.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 44% άριστες), Βλάσιτς 1 (1/1 επ.), Μητακίδου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 3 (3/14 επ.), Λιάγκη 15 (13/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 22% υπ. – 17% άριστες), Χαιρετάκη 1 (1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 33% υπ. – 27% άριστες), Βαλληνδρά, Μανάι 6 (6/16 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Φλιάκου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Κρος 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 5 (5/15 επ.), Γκρόθες 15 (12/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 60% άριστες), Παπαφωτίου 7 (1/2 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντάβα 9 (6/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες) / Ρόγκα (λ, 27% υπ. – 20% άριστες), Κωνσταντίνου 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ).