Λύγισαν τα “φίνα κορίτσια”, παρά την υπερπροσπάθεια

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού παρατάχθηκε χωρίς τις Κρος, Στεπανένκο και Γκρόθες και με μόλις μια ξένη κόντρα στην Τενερίφη, πάλεψε, έκανε σπουδαία προσπάθεια, αλλά τελικά ηττήθηκε 3-2 σετ στο Μαρούσι, στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά του challenge cup.

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών παρατάχθηκε χωρίς τις Κροος, Στεπανένκο και Γκρόθες και με μόλις μια ξένη κόντρα στην Τενερίφη, πάλεψε, έκανε σπουδαία προσπάθεια, αλλά τελικά ηττήθηκε 3-2 σετ στο Μαρούσι, στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά του challenge cup.

Στο πρώτο σετ οι πράσινες ήταν ανταγωνιστικές μέχρι τα μισά. Η Τενερίφη με ένα μεγάλο σερί πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να φαίνεται σαφώς επηρεασμένος από τις απουσίες των τριών ξένων. Εν τέλει, η ισπανική ομάδα έκανε το 0-1 με σκορ 16-25.

Το έργο του «τριφυλλιού» είχε γίνει πολύ δύσκολο. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και πήρε προβάδισμα. Οι πράσινες έκαναν το 10-5, παρουσιάζοντας βελτιωμένη εικόνα. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού είχαν βρει ρυθμό και έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό. Το σετ βάφτηκε πράσινο με σκορ 25-12.

Στο τρίτο σετ η Τενερίφη πήρε προβάδισμα 7-11 με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει αντίδραση. Η ισπανική ομάδα έδειχνε να έχει το μομέντουμ. Το τριφύλλι αναζητούσε ρυθμό για ένα ξέσπασμα που θα έφερνε το σετ σε ισορροπία. Με πέντε σερί πόντους οι πράσινες έκαναν το 15-15. Η Τενερίφη αντέδρασε για το 16-19. Με εντυπωσιακό πράσινο μπλογκ το σκορ έγινε 20-21. Οι φιλοξενούμενες πήραν τον πόντο για το 20-22 για να μειώσει το τριφύλλι ξανά με μπλοκ. Η Χαντάβα αστόχησε για το 21-23. Η ίδια πήρε τον πόντο για το 22-23. Το άστοχο σερβίς της έκανε το 22-24. Οι πράσινες μείωσαν ξανά στον πόντο. Η Τενερίφη αστόχησε για το 24-24. Η Μπραμπίλα δεν πέρασε από το μπλοκ για το 24-25. Στη συνέχεια, έπειτα από άστοχο σετ έγινε το 25-25. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με μπλοκ. Η Μπραμπίλα έχασε ξανά την ευκαιρία και το σκορ έγινε 26-26. Η Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα 27-26 στην ομάδα. Το σερβίς της, όμως, ήταν άστοχο για τη νέα ισοπαλία. Η Χαντάβα με πόντο έκανε το 28-27. Η ίδια με πλασέ έκανε το 29-27 και ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίτο σετ για το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ για το 6-2. Το ζητούμενο ήταν η διάρκεια και η συγκέντρωση για να έρθει το αποτέλεσμα. Η Τενερίφη ισοφάρισε σε 6-6 με σερί πόντους, έπειτα από κακές υποδοχές για τις πράσινες. Με μπλοκ από την Παπαφωτίου, το τριφύλλι έκανε το 8-7. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο για το 10-10. Με δυο άσσους από την Παπαφωτίου το σκορ έγινε 13-10. Η Τενερίφη με δυο σερί πόντους μείωσε σε 15-14, αλλά η Χαντάβα έδωσε ξανά αέρα δυο πόντων στον Παναθηναϊκό. Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Η Μπραμπίλα έκανε το 17-16. Η Τενερίφη πήρε προβάδισμα 17-19. Οι πράσινες μείωσαν στον πόντο. Το σκορ έπειτα από άστοχη επίθεσης των φιλοξενούμενων έγινε 19-20, αλλά η Τενερίφη πήρε ξανά προβάδισμα δυο πόντων. Στη συνέχεια, με άσσο έγινε το 19-22 με τα πράγματα να γίνονται δύσκολα στο σετ για τον Παναθηναϊκό. Η Κωνσταντίνου μείωσε σε 20-22, ενώ με «άσσο» ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο. Με μπλοκ η Τενερίφη έκανε το 21-23 και στη συνέχεια το 21-24. Τελικά, η Τενερίφη ισοφάρισε σε 2-2 με σκορ 21-25.

Η νίκη, λοιπόν, θα κρινόταν στο τάι μπρέικ. Ο, τι και να γινόταν, ο Παναθηναϊκός έκανε υπερπροσπάθεια κόντρα στα προβλήματα και τις απουσίες των Κροός, Στεπανένκο και Γκρόθες. Η Τενερίφη πήρε προβάδισμα 2-5. Η Χαντάβα μείωσε στους δυο πόντους, αλλά η Τσιτσιγιάννη αστόχησε σε σερβίς. Η ισπανική ομάδα έκανε το 3-7 και τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν πολύ. Οι πράσινες μείωσαν σε 5-7. Με πόντο από την Κωνσταντέλου έγινε το 6-8, αλλά από κακό σερβίς το σκορ έγινε 6-9. Με μπλόκ ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά. Το σκορ έγινε 7-10 από μπλοκ άουτ. Οι πράσινες έκαναν το 8-10. Η Χαντάβα πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-10. Έπειτα από φάση διαρκείας, η Τενερίφη έκανε το 9-11 και στη συνέχεια το 9-12. Η Χαντάβα πήρε την επίθεση για το 10-12. Με άσσο το τριφύλλι μείωσε σε 11-12. Η ισπανική ομάδα έκανε το 11-13 και στη συνέχεια το 11-14 για το ματς πόιντ. Ο Παναθηναϊκός πήρε τον πόντο για το 12-14. Η Τενερίφη πήρε τον πόντο και το ματς με 3-2 σετ.