Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού κόντρα στον Μίλωνα

Εύκολο «τρίποντο» πήρε η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού στην έδρα του Μίλωνα με 3-0 σετ, για την 13η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Με αυτή τη νίκη, το συγκρότημα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 30 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές και στρέφει πλέον το βλέμμα του στα ματς κόντρα στον Φοίνικα (16/2) και Ολυμπιακό (19/2).

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο σετ (4-7), με τη διαφορά να εκτοξεύεται γρήγορα (7-12). Το πρώτο σέτ ήταν μονόλογος για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, η οποία δεν έριξε ταχύτητα και το κατέκτησε άνετα (16-25).

Στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας προσπάθησε να πιέσει το «τριφύλλι», πήρε το προβάδισμα (8-7) και δυσκόλευε αρκετά τους «πράσινους» που έβλεπαν το σετ να πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι το 19-19. Από κει και μετά, οι «πράσινοι» ανέβασαν αισθητά το ρυθμό τους, πήραν γρήγορα και μίνι διαφορά, κλείνοντας το δεύτερο σετ (23-25), παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Στο τρίτο σετ υπήρξε ίδια εικόνα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ως και το 9-11. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε και πάλι να ξεφεύγει, με πόντους του Ντεν Ντρις και άσο του Ρανγκέλ πήρε και το +4 (16-20), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που «κλείδωσαν» τη νίκη με νέο πόντο του Βέλγου για το (20-25).

Τα σετ: 16-25, 23-25, 20-25.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 14π. (14/23επ., 74%υπ., 58%αρ.), Δορδοκίδης 2 (1/5επ., 1 άσσος), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 5 (5/15επ., 59%υπ., 37%αρ.), Καϊσλασάλο 15 (15/29επ.), Ματσιέι 7 (4/4επ., 3 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (68%υπ., 47%αρ.), Βελούδης (λ), Δρογκάρης, Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (4/6επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 9 (9/13επ., 75%υπ., 50%αρ.), Ράπτης 14 (11/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 52%υπ., 28%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (10/16επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Στάλεκαρ 7 (5/7επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 46%υπ., 23%αρ.), Ρουσσόπουλος, Πρωτοψάλτης, Μπάσης.