Παναθηναϊκός: Πάλεψε, αλλά πληγώθηκε από την άμυνά του

Ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση να διεκδικήσει το ματς κόντρα στη Μακάμπι, αλλά τα πολλά λάθη και η κακή άμυνα έφεραν την ήττα με 95-83 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν χορταστικό με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει εντυπωσιακά για το 8-2 και τη Μακάμπι να απαντάει με σερί. Οι πράσινοι πήραν ξανά μπρος με τον Παπαπέτρου να έχει 6 πόντους και να καθοδηγεί το τριφύλλι. Ο Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και σοβαρός στην επίθεση. Με εκπληκτικό τρίποντο της Μακάμπι σε νεκρό χρόνο το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 26-23.

Με καλάθι του Κασελάκη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά πήγε στους 5 για τους πράσινους (28-23). Ο Καββαδάς μπήκε κι αυτός στην εξίσωση για το 30-25 με ωραίο χουκ. Ο Μέικον με ωραίο καλάθι έκανε το 32-27 με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα. Έπειτα από εξαιρετική επίθεση και τρίποντο του Νέντοβιτς το σκορ έγινε 35-27. Η Μακάμπι μείωσε σε 35-32, έπειτα από μακρινό τρίποντο του Νάναλι. Ο Μαντζούκας με δύσκολο καλάθι έκανε το 37-32. Οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 37-36 και ανάγκασαν τον Πρίφτη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Με Μαντζούκα και Παπαπέτρου να είναι «καυτοί» οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, αλλά αμυντικά όχι σταθεροί.

Το σκορ έγινε 43-40. Ο Ρέινολντς με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 43-43. Με νέο τρίποντο του Μαντζούκα οι πράσινοι πήραν ξανά προβάδισμα 3 πόντων. Ο Γουίλιαμς απάντησε αμέσως για το 46-46. Η Μακάμπι πέρασε μπροστά με κάρφωμα του Ρέινολντς, ενώ ο Νάναλι με τον ίδιο τρόπο έκανε το 46-50. Οι πράσινοι κόλλησαν και η Μακάμπι έκανε το 46-53. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-55.

Αυτό που έπρεπε να βελτιώσει το τριφύλλι για να μπει ξανά στο παιχνίδι ήταν η άμυνα. Με τρίποντο του Νέντοβιτς το σκορ έγινε 49-55. Ο Μαντζούκας, που είχε εξαιρετική εμφάνιση, χρεώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ. Στην επόμενη φάση ο νεαρός έκανε το 5ο του φάουλ και αποσύρθηκε. Με βολή του Γουίλιαμς το σκορ πήγε στο 49-59. Ο Παπαπέτρου φτάνοντας τους 11 πόντους, μείωσε στους 8. Ο Παπαγιάννης έκανε το 53-59. Ο Ζίζιτς έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10 (53-63). Με τρίποντο του Κασελάκη το σκορ έγινε 58-65. Ο Ζίζιτς με κάρφωμα έστειλε ξανά τη διαφορά στους 9. Στη συνέχεια ο Καββαδάς αστόχησε σε δυο βολές και η Μακάμπι είχε την τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου. Με τρίποντο το σκορ έγινε 58-70 και η κατάσταση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο για το τριφύλλι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι και φάουλ από τον Παπαπέτρου για το 61-70. Η Μακάμπι έκανε αμέσως το 61-76 με τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθη και να είναι τραγικός στην άμυνά του. Ο Παπαπέτρου ξανά με τρίποντο έκανε το 64-76. Ο Νέντοβιτς στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο έκανε το 67-78, αφού είχε προηγηθεί καλάθι της Μακάμπι. Ο Μέικον μείωσε στους 9 με ωραία προσπάθεια. Ο Νέντοβιτς έκανε το 71-78. Με 1/2 βολές από τον Γουίλμπεκιν η διαφορά πήγε στους 8. Ο Νέντοβιτς με νέο τρίποντο έκανε το 74-79. Ο Γουίλιαμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 74-82. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ ανύπαρκτο στον Νέντοβιτς και έδωσαν την μπάλα στη Μακάμπι. Ο Νάναλι έβαλε μια βολή για το 74-83. Ολα αυτά στα 5 λεπτά πριν από το τέλος.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 77-83, αλλά ο Γουίλιαμς με τρίποντο από τα 9 μέτρα έστειλε ξανά τη διαφορά στους 9. Ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία και ο Ρέινολντς έκανε το 77-88. Ο Μέικον μείωσε στους 9 ξανά, αλλά τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει. Ο Ρέινολντς έκανε το 79-90 και ο Νάναλι το 79-92. Η νέα πράσινη ήττα ήρθε με σκορ 83-95.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95