Ερασιτέχνης

Σκούπισε τον ΠΑΟΚ και πάει φουλ για τους τελικούς!

Το ματς ήταν ντέρμπι για δύο σετ, το τρίτο ήταν περίπατος και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός με (3-0) άνοιξε νικηφόρα τη σειρά κόντρα στον ΠΑΟΚ και πάει στη Θεσσαλονίκη να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του.

Συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ είχε η αρχή του πρώτου σετ ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, με τις φιλοξενούμενες για πρώτη φορά να ξεφεύγουν με +2 (3-5).

Το χτύπημα της Χαντάβα από την πάιπ, μείωσε πρόσκαιρα (5-6) με την Καλαντάτζε για τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το +2 (5-7). Για πρώτη φορά μάλιστα στο σετ, ο ΠΑΟΚ με ισχυρό μπλοκ ξέφυγε με +4 (5-9) αναγκάζοντας τον Γκάιτς σε εσπευσμένο τάιμ άουτ.

Με Κρος και Χάνταβα ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 4-0, έφερε το σετ στην απόλυτη ισορροπία (9-9), με την Γκρόθες να βγάζει πολύ ωραία επίθεση για το προβάδισμα (11-10). Ο άσος της Κωνσταντίνου έδωσε και το +2 στο τρφύλλι (12-10), με τις πράσινες να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με την Χαντάβα διατήρησαν μικρή διαφορά (13-11). Επιθετικές λύσεις για τον ΠΑΟΚ έδωσε η πρώην πράσινη, Ευαγγελία Μερτέκη ισοφαρίζοντας άμεσα (13-13).

Το σετ ήταν ντέρμπι με τα όλα του, οι δύο ομάδες δεν ξέφευγαν στο σκορ, με την Γκρόθες να δίνει και πάλι το προβάδισμα με επίθεση στη διαγώνιο (15-14).

Ξανά με την Ολλανδέζα, ο Παναθηναϊκός είχε επιθετική λύση, ενώ ένα λάθος από την Φιντόν έφερε και πάλι το +2 (17-15). Η Καλαντάτζε για τον ΠΑΟΚ είχε επιτυχημένη επίθεση (18-17) αλλά και πάλι η Χαντάβα με πλασέ διατήρησε την ισχνή διαφορά (19-17). Το +3 για το τριφύλλι το έδωσε η Κρος με έξυπνο πέρασμα (20-17) και το προβάδισμα κατάκτησης του σετ, πήγε υπέρ του Παναθηναϊκού σε κρίσιμο σημείο.

Η αρχηγός των πρασίνων ήταν ασταμάτητη έδωσε ακόμα ένα πόντο στην ομάδα της (21-18). Η εμπειρία της Παπαφωτίου ήταν πολύτιμη για να έρθει το (22-19), με την Κωνσταντίνου να φέρνει πιο κοντά το πρώτο σετ στο τριφύλλι (23-20). Το λάθος του ΠΑΟΚ με την επαφή της Φιντόν στο φιλέ, έδωσε το σετ μπολ στις γηπεδούχες (24-21) για να κλείσει το σετ η Χαντάβα μονό μπλοκ (25-22).

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα. Το πέρασμα της Χατζηευστρατιάδου έφερε το προβάδισμα (5-4), με την Θεσσαλονικιά αθλήτρια των πρασίνων να δίνει στην ομάδα και το +2 (6-4).

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις στην επίθεση με την Κογιάρ (7-7), ενώ με την Μερτέκη πήρε και το προβάδισμα (8-9). Μάλιστα οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και με +2 (8-10) μετά το λάθος της Κωνσταντίνου.

Οι πράσινες μετά το τάιμ άουτ από τον Γκαιτς εξανέμισαν τη διαφορά και πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκοράρισμα (11-10), ενώ η Γκρόθες έδωσε και το +2 (12-10), με την Κρος να βγάζει μονό μπλοκ στην Κογιάρ και να δίνει συνέχεια για το +3 (13-10). Η οξυδέρκεια της Παπαφωτίου φάνηκε στον πόντο που πήρε για το (14-11), ενώ και πάλι η Γκρόθες ήταν αποτελεσματική για το +4 (15-11).

Ο Γκάιτς ήταν ευχαριστημένος από την εικόνα του τριφυλλιού, ήθελε να συνεχίσει η ομάδα του στο ίδιο ρυθμό, με την Κρος να σημαδεύει στη μικρή διαγώνιο (16-13). Λίγο αργότερα η Κωνσταντίνου από τα τρία μέτρα βρήκε νέο πόντο για τον Παναθηναϊκό (17-14).

Ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις, έβαζε δύσκολα στην ομάδα του Γκάιτς, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα υψηλά ποσοστά του και με την Χαντάβα έκλεισε το σετ (25-23) για το 2-0.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό και στο τρίτο σετ. Η ομάδα του τριφυλλιού με κύρια επιθετική αιχμή την Κωνσταντίνου πήρε το προβάδισμα, ενώ σταδιακά έχτισε και μια διαφορά ασφαλείας (4-1).

Με Πολυνοπούλου και Κογιάρ ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και πλησίασε το σκορ στον πόντο (5-4). Με την Γκρόθες να σημαδεύει στην μικρή διαγώνιο, το τριφύλλι άρχισε να αυξάνει και πάλι τη διαφορά (7-4), ενώ το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου έφερε το +4 (8-4), το οποίο αυξήθηκε από την ίδια (9-4).

Η Γκρόθες δεν έπαιρνε πολλές επιθέσεις, αλλά όλες ήταν επιτυχημένες ενώ η Κρος με άσο εξαφάνισε τον Παναθηναϊκό από το οπτικό πεδίο του ΠΑΟΚ στο σκοράρισμα (11-4). Όλα έδειχναν πως το τρίτο σετ θα ήταν περίπατος για τον Παναθηναϊκό με την Χαντάβα να σημαδεύει εντός τερέν (12-4).

Το εκπληκτικό πέρασμα της Κωνσταντίνου έφερε το +9 (14-5), με τον ΠΑΟΚ να βγάζει επιθέσεις με Μερτέκη και Καλαντάτζε (14-7). Το double σκορ (16-8) ήρθε μετά από προσωπικούς πόντους της Γκρόθες, με την Κωνσταντίνου να φέρνει και πάλι το +9 (17-8).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μετριάσει τη διαφορά μείωσε (17-11) με την Μερτέκη, αλλά χωρίς συνέχεια, με το τριφύλλι να κάνει συντήρηση δυνάμεων (21-13) με τον πόντο σε στυλ λόμπα από την Γκρόθες.

Το (25-15) γράφτηκε με άνεση για το τριφύλλι, που έκανε το 1-0 στη σειρά με τον ΠΑΟΚ και πήρε γλυκιά εκδίκηση για την ήττα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, που όπως φάνηκε στοίχισε το απόλυτο πλεονέκτημα στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-15.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 13 (8/24 επ., 3 άσσοι, 2μ πλοκ), Κρος 12 (7/14 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκρόθες 12 (12/21 επ., 73% υπ. – 60% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 19% άριστες) / Ρόγκα (λ, 83% υπ. – 67% άριστες), Στεπανένκο, Παπαστεργίου.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 14 (14/27 επ., 48% υπ. – 48% άριστες), Κογιάρ 13 (11/31 επ., 2 άσσοι), Φιντόν 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Λι Ντα 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 37% υπ. – 37% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 1 (1/7 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Κυπαρίσση.