Νίκησε τον Απόλλωνα με νέα καλή εμφάνιση Μέικον

Ο Νταρίλ Μέικον με νέα καλή εμφάνιση (18 πόντους), οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας με 78-68, η οποία δεν ήρθε όσο εύκολα δείχνει το σκορ.

Αποτελεσματικός στο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο σκορ, όμως και ο Απόλλωνας μπήκε στο ματς με καλά ποσοστά και με πλουραλισμό στην επίθεση. Με τον Μέικον να σκοράρει 13 πόντους (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) στην περίοδο την έκλεισε στο +5 (27-22), την ώρα που οι Πατρινοί ήταν ανταγωνιστικοί, όχι όμως και πραγματικά απειλητικοί. Ο Βόβορας έδωσε ένα τετράλεπτο στον Γιόβιτς, ένα πεντάλεπτο στον Σίβα, περίμενε την δημιουργία τους, όμως ο Κασελάκης και ο Μποχωρίδης ήταν οι δύο που ανέβασαν την διαφορά στους δέκα (36-26) μαζί με τον Παπαγιάννη που έκανε τη διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ μέχρι το 44-36 του ημιχρόνου.

Στην αφετηρία της 3ης περιόδου, οι παίκτες του Βετούλα ροκάνισαν τη διαφορά (46-42 στο 22’), αλλά κάπου εκεί οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι και με σερί 24-0 (!), εκτοξεύτηκαν με +28 (70-42 στο 29’) τελειώνοντας την όποια συζήτηση για την υπόθεση-νίκη. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η ομάδα του Βόβορα έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 26 πόντων (70-44). Οι παίκτες του «τριφυλλιού» αγκομαχούσαν επιθετικά κι έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα ροκανίσει τη διαφορά (74-59 στο 36’). Ο Καββαδάς έδωσε λύση με γκολ-φάουλ και ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (77-59), αλλά κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός κατέβασε τον γενικό, με αποτέλεσμα οι Αχαιοί να μειώσουν ακόμα περισσότερο (77-68 στα 30’’), με τον Τσιακμά να «πυροβολεί». Παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν τα χρονικά περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στο τελικό 78-68. Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68.