Αγριεμένος Παναθηναϊκός, διέλυσε τη Λάρισα και “βλέπει” Ολυμπιακό!

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τη Λάρισα να φτάσει ούτε τους πενήντα πόντους και με εμφάνιση αντάξια της φανέλας του, πήρε πανηγυρικά τη νίκη (89-43) και την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-0 με τρίποντο του Ουάιτ. Η Λάρισα μείωσε γρήγορα σε 3-2, όμως η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό. Με συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου και του Παπαγιάννη οι πράσινοι έκαναν ένα 9-0 και πήγαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο. Με τρίποντα του Νέντοβιτς και του αρχηγού του τριφυλλιού το σκορ πήγε στο 20-7. Το κρεσέντο από τα 6,75 συνεχίστηκε και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 28-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε και το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα γρήγορο 4-0 και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +20 (32-12). Η Λάρισα αντέδρασε και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 15 (34-19). Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τρίποντο του Μέικον ο Παναθηναϊκός ξαναπήγε στο +19 (38-19). Το τριφύλλι συνέχιζε να πατάει γκάζι και με τρομερή ευστοχία από τα 6,75 εκτόξευσε την διαφορά στο +26 (45-19). Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους με 46-23.

Οι πράσινοι και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχιζαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και να έχουν σταθερό προβάδισμα άνω των 20 πόντων. Το τρίποντο του Νέντοβιτς 8 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στο +25.  Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 59-33. Τα… απανωτά πράσινα τρίποντα είχαν ως αποτέλεσμα και η τρομερή άμυνα του τριφυλλιού είχε ως αποτέλεσμα οι πράσινοι να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 73-35.

Με επιμέρους σκορ 14-1 ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, που τον έστειλε στο +51 (87-36) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο, με το τελικό σκορ να ήταν το 89-43. Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43