Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: «Πράσινη» νίκη με MVP τον Γεωργιάδη (Vid)

Το ντέρμπι της σεζόν 1996-97, κρίθηκε χάρη σε δύο ενέργειες του Γ.Χ Γεωργιάδη μέσα σε πέντε λεπτά.

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ τη σεζόν 1996-97, κοντραρίστηκαν σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε με γκολ και ασίστ του Γιώργου Γεωργιάδη για την «πράσινη» νίκη με 2-0 σκορ.

Στο μεταξύ τους ντέρμπι λοιπόν, υπερισχύει το πάθος και η ένταση, με τον Παναθηναϊκό στο τέλος να επικρατεί καθώς ήταν αρκετά πέντε λεπτά για να πετύχει δύο γκολ. Πρώτα στο 54ο λεπτό όταν ο Καπουράνης εκτέλεσε ένα φάουλ συρτό, ο Ατματσίδης δε μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Γ.Χ Γεωργιάδης με εξυπνάδα βρέθηκε κοντά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, από μια στατική φάση της ΑΕΚ, έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Γ.Χ Γεωργιάδης έφυγε σε μια ταχύτατη αντεπίθεση κάνοντας την κατάλληλη στιγμή την ασίστ στον επερχόμενο Βαζέχα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον γκολκίπερ της Ένωσης για το 2-0.