Στον τελικό του τουρνουά «Ι. Μαλακατές» τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Στον τελικό του 4ου τουρνουά «Ιωάννης Μαλακατές» βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού, στο δεύτερο ημιτελικό του φιλικού τουρνουά.

Ο Μπράνκο Γκάιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε διαθέσιμες, δοκίμασε διάφορα σχήματα και έβγαλε τα συμπεράσματά του ενόψει της έναρξης των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Πλέον αύριο (16/10, 17:00) τα «φίνα κορίτσια» θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του τουρνουά την ΑΕΚ, που νωρίτερα είχε επικρατήσει της Θέτιδας Βούλας, στον πρώτο χρονικό ημιτελικό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και αφού πήρε προβάδισμα με 11-7, διατήρησε σταθερό το ρυθμό του και έφτασε στο 19-14. Οι «πράσινες» δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 25-19 και να κατακτήσουν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε κοιμισμένος και ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 1-4. Οι «πράσινες» γρήγορα ανέβασαν στροφές, προσπέρασαν με 13-12 και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν κοίταξαν ποτέ πίσω στο σκορ. Έτσι το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 20-16 και στη συνέχεια καθάρισε και το δεύτερο σετ με 25-21.

Καλή ήταν η εκκίνηση του Ηλυσιακού και στο τρίτο σετ όπου προηγήθηκε με 4-7 και μάλιστα διατήρησε το προβάδισμά του και στη συνέχεια (12-15). Οι «πράσινες» βελτίωσαν βασικούς τομείς του παιχνιδιού, όπως το σερβίς και με άσσο της Ανάε ισοφάρισαν σε 17-17.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 20-19, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ και με συνεχόμενους άσσους η Παπαφωτίου συνέβαλε στο να φτάσει το «τριφύλλι» στο 25-23, να πάρει το τρίτο σετ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 25-23.

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ίβκοβιτς 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 12 (7/22επ., 3 άσσους 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 12 (10/22 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 2 (2 άσσους), Ανθούλη 14 (13/24 επ., 1 άσσος), Πολίτη (λ, 80% υπ- 40% αρ.), Ρόγκα (λ, 80% υπ-60% αρ.), Μεταξά 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

Ηλυσιακός (Κάταλιν Κις): Σαμπάτη, (λ, 61% υπ-33% αρ.), Κασδοβασίλη 2 (2/6 επ.), Πενέ 6 (6/19επ.), Μπέντα 2 (2/2 επ.), Μπορχάνη 8 (8/28 επ.), Ράντοβιτς 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ)