Αυτοκτονία στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έχασε τόσο το πρώτο όσο και το τρίτο σετ μέσα από τα χέρια του και τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ στην Πυλαία.

To ματς

Οι «πράσινες» το πάλεψαν στη Θεσσαλονίκη σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Τα λάθη και η αδυναμία να τελειώσει τα σετ κόστισαν στον Παναθηναϊκό που θα πρέπει να ξεπεράσει την ήττα και να προετοιμαστεί για ακόμη ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά το Σάββατο 29 Οκτωβρίου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, ήλεγξε το ρυθμό και προηγήθηκε με 12-16, όταν ο ΠΑΟΚ με δική του αντεπίθεση ισοφάρισε σε 16-16. Οι «πράσινες» υπέπεσαν στη συνέχεια σε λάθη επιτρέποντας στις γηπεδούχες να κάνουν το παιχνίδι τους και με σερί συνολικά 7-0 να περάσουν μπροστά (19-16) και να πάρουν το πρώτο σετ 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν παρόμοιο με το πρώτο μέχρι το 12-16. Αυτή τη φορά όμως ο Παναθηναϊκός δε «λύγισε», αντίθετα διεύρυνε τη διαφορά στο +8 (13-21). Με άσσο από την Ανθούλη το σκορ έγινε 13-22 και παρά τις προσπάθειες της Στράντζαλη, με το λάθος της Βεργίδου στο σερβίς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1 σετ (16-25).

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλά και στο τρίτο σετ (2-5) ωστόσο ήρθε η απάντηση από τον ΠΑΟΚ για την ισοφάριση σε 6-6. Οι αθλήτριες του Γκάιτς διατήρησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα και με επιθετικές λύσεις από Ανθούλη και Ανάε έχτισαν εκ νέου διαφορά (8-11). Ο ΠΑΟ άνοιξε την ψαλίδα στο +5 (12-17) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 20-24, ωστόσο δε μπόρεσε να τελειώσει το σετ με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 24-24. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα απίστευτο θρίλερ μέχρι το 32-32, όπου νικητής ήταν ο ΠΑΟΚ με 34-32 (2-1).

Σε θρίλερ εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (4-2, 6-6) και τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 15-16 σε 18-16 (μπλοκ Κέιφρι σε Γκρόθες). Ο ΠΑΟ αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με κόντρα της Ανάε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 21-18, αλλά το 22-19 έγινε 22-21 με κόκκινη κάρτα στην Κρολ για διαμαρτυρία. Ο ΠΑΟΚ στο 24-22 έχασε κόντρα μπάλα με την Κέιφρι (μπλοκ Μέντιτς), με τον ΠΑΟ να μην μπορεί να βγάλει κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση (αν και βγήκε η άμυνα) και την Στράντζαλη να τελειώνει το ματς δίνοντας το τρίποντο στον Δικέφαλο.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Μπράνκο Γκάιτς δήλωσε: «Είχαμε το παιχνίδι στα χέρια μας αλλά δεν ξέραμε πως να κλείσουμε τα σετ και να τελειώσουμε το ματς. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όλα τα σετ τα χάσαμε με τον ίδιο τρόπο. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό. Πρέπει να αλλάξουμε αυτή τη νοοτροπία διότι με τέτοιου είδους νοοτροπία δεν θα μπορέσουμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο».