Τζάμπα ήττα στη Βαλένθια – Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός έδωσε τη μάχη του κόντρα στη Βαλένθια, γύρισε το ματς όταν αυτό «στράβωσε», αλλά λύγισε στην παράταση από ένα χαμένο ριμπάουντ και έχασε τσάμπα 94-91.

Τζάμπα ήττα στη Βαλένθια - Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» αν και έμειναν πίσω στο σκορ στην τρίτη περίοδο ακόμα και με -14 κατάφεραν να επιστρέψουν και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, αφού ο άφαντος στο πρώτο μέρος Μπέικον, από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στοίχησε στο «τριφύλλι», που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα.

Ο Ντουέιν Μπέικον που ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πετύχει 22 πόντους όλους από το τέλος της τρίτης περιόδου και έπειτα! Πολύ καλός ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς (21π., 9ρ., 4ασ.), όπως και ο Ματέους Πονίτκα(10π., 9ρ.).

Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός!
Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός! 43.245 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Διψήφιοι οι Πάρις Λι (12π., 6ασ.) και Νέιτ Ουόλτερς (10π., 7ρ.). Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έκανε μεγάλη ζημιά (23π., 8ρ.) στον Παναθηναϊκό, όπως και οι Κρις Τζόουνς (20π.), Τζέιμς Ουέμπ (18π., 10ρ.) και Χασιέλ Ριβέρο (16π., 4ρ.).

Ο Παναθηναϊκός ήθελε μια ακόμη νίκη στην Ευρωλίγκα, η οποία θα ήταν η 5η συνεχόμενη και θα ανέβαζε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική συγκομιδή. Το πρώτο πράσινο καλάθι ήρθε από τον Ουόλτερς για το 3-3. Ο Ουίλιαμς με νέο τρίποντο έκανε το 5-6 για το πρώτο προβάδισμα για το τριφύλλι. Ο Καλαϊτζάκης απάντησε με γκολ – φάουλ στο τρίποντο της Βαλένθια για το 8-9. Ο νεαρός ξανά έκανε το 11-8 για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από καλή άμυνα και κλέψιμο του Ουίλιαμς.

Ήταν η σειρά του Παπαγιάννη να σκοράρει για το 13-8. Ο Λι σημείωσε το πρώτο του καλάθι για το 15-10. Ο ίδιος ο Αμερικανός με τρίποντο έκανε το 18-10 για τον Παναθηναϊκό. Η άμυνα ήταν αυτή που έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς. Η Βαλένθια με ένα 5-0 σερί μείωσε στους 3 πόντους, αλλά ο Γκουντάιτις με δυνατό κάρφωμα διαμόρφωσε το 15-20. Ο Λι με νέο τρίποντο έκανε το 15-23.

Το σκορ έγινε 15-25 με καλάθι του Πονίτκα, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ. Με 1/2 βολές του Γκουντάιτις ο Παναθηναϊκός έκανε το 17-26. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε προσπάθεια για τρεις της Βαλένθια στα 2,6” πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Χάρπερ έκανε το 20-26, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια μπήκε δυνατά και μείωσε σε 24-26 για να αναγκάσει τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και όλα άρχιζαν από την αρχή με τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθη στην επίθεση. Η Βαλένθια πέρασε μπροστά με 28-26 και η αντίδραση ήταν επιτακτική ανάγκη. Ο Πονίτκα με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε σε 28-28. Οι πράσινοι πέρασαν μπροστά με βολές του Πονίτκα ξανά για το 28=30. Ο Ντούμπλιεβιτς, όμως, ισοφάρισε, φτάνοντας τους 12 πόντους. Ο Χάρπερ έκανε το 32-30. Οι Ισπανοί έκαναν το 34-30 και ο Ράντονιτς κάλεσε ξανά τάιμ άουτ. Ο Ουόλτερς μείωσε σε 34-32.

Ο Ουίλιαμς κάρφωσε από άλει ουπ του Γουόλτερς και πήρε και το φάουλ, σε μια εντυπωσιακή φάση. Οι πράσινοι έκαναν το 34-35. Ο Μπέικον συνέχιζε να είναι άποντος, μη έχοντας ρυθμό επιθετικά. Ο Ουίλιαμς έχασε δυο εύκολα καλάθια και η Βαλένθια έκανε το 38-35. Οι Ισπανοί ξέφυγαν με 41-36 έπειτα από τρίποντο του Τζόουνς. Ο Λι με ωραία προσπάθεια έκανε το 41-38, φτάνοντας τους 10 πόντους. Με νέο τρίποντο από τους Ισπανούς το σκορ έγινε 44-38. Ο Ουίλιαμς απάντησε για το 44-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η Βαλένθια άρχισε με τρίποντο για το 47-41. Ο Μπέικον σημείωσε τον πρώτο πόντο με 1/2 βολές για το 47-42. Ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο έδωσε «ανάσα» για το 47-45. Η Βαλένθια, όμως, απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 50-45. Ο Ντούμπλιεβιτς με νέο τρίποντο έκανε το 53-45, ενώ στη συνέχεια πάλι με τρίποντο το σκορ έγινε 56-45 με τον Παναθηναϊκό να έχει, πλέον, σοβαρό πρόβλημα. Ο Μπέικον συνέχισε να είναι αρνητικός και είχε airball σε τρίποντο!

Η Βαλένθια έκανε το 59-45 με το τριφύλλι να είναι… ανύπαρκτο στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γουίλιαμς, επιτέλους, σκόραρε με τρίποντο για το 59-48. Ο Πονίτκα με νέο τρίποντο έκανε το 59-51. Όμως, η Βαλένθια είχε πάλι απάντησε με τρίποντο για το 62-51.

Η Βαλένθια είχε σκοράρει μόνο με τρίποντα στην τρίτη περίοδο! Ξανά με τρίποντο η Βαλένθια έκανε το 65-52. Ο Γκουντάιτις μείωσε σε 65-54. Ο Μπέικον έκανε το 66-56, αλλά ο Χάρπερ έκανε το 68-56. Ξανά ο Μπέικον με δεύτερο σερί καλάθι μείωσε στους 10 πόντους τη διαφορά. Ο Ουίλιαμς ευστόχησε για τρεις πόντους για το 68-61. Ο Πονίτκα που τα πήγαινε εξαιρετικά κέρδισε επιθετικό φάουλ και έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μειώσει ακόμη περισσότερο και να πλησιάσει. Ο Μπέικον σκόραρε για το 68-63. Η Βαλένθια σκόραρε για το 70-63 σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπρεπε να παίξει ξανά καλή άμυνα για να διεκδικήσει το παιχνίδι. Ο Γουόλτερς με τρίποντο έκανε το 70-66. Ο Γουίλιαμς σκόραρε για το 70-68. Ο Ουόλτερς ισοφάρισε σε 70-70. Η Βαλένθια πέρασε ξανά μπροστά με 72-70. Ο Τζόουντς έκανε το 74-70 και ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Οι πράσινοι κόλλησαν πάλι και οι Ισπανοί έκαναν το 76-70. Απέμεναν 5′ και 40” δευτερόλεπτα με τον Κλαβέρ να δέχεται τεχνική ποινή. Ο Μπέικον ευστόχησε στη βολή για το 76-71. Ο Λι μείωσε σε 76-73. Ο Τζόουνς πήγε στις βολές με τον Λι να κάνει το τέταρτο φάουλ. Το σκορ έγινε 78-73. Ο Πονίτκα έκανε λάθος και χάθηκε σημαντική επίθεση για τον Παναθηναϊκό. Στη συνέχεια έγινε αντιαθλητικό φάουλ στον Πονίτκα από τον Πρέπελιτς, αλλά οι διαιτητές έδωσαν απλή παράβαση! Ο Λι αστόχησε στην επίθεση και χάθηκε νέα ευκαιρία.

Ο Αμερικανός στη συνέχεια έκανε το 5ο του φάουλ, διαμαρτυρόμενους στους διαιτητές. Ο Ντούμπλιεβις έκανε το 80-73. Ο Μπέικον πήρε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός έκανε το 80-76 κι ενώ απέμεναν 3′ και 18” για το φινάλε. Ο Μπέικον σκόραρε για το 80-78 και στη συνέχεια η Βαλένθια έκανε λάθος. Στη συνέχεια, όμως, ο Μπέικον έκανε κι αυτός λάθος πάσα! Ο Τζόουνς έκανε το 82-78.

Ο Μπέικον κάρφωσε για το 82-80. Η Βαλένθια αστόχησε και ο Γουίλιαμς πήρε το ριμπάουντ και φάουλ. Ο Αμερικανός ισοφάρισε κι ενώ απέμεναν 1′ και 7’΄ για το φινάλε. Ο Ντούμπλιεβις πήρε φάουλ και πήγε στις βολές. Το σκορ έγινε 84-82. Ο Μπέικον ισοφάρισε σε 84-84. Ο Αμερικανός αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση!

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν το α και το ω για το «τριφύλλι», έβρισκε διαρκώς το δρόμο για το καλάθι 90-91 και το +1 για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ήταν συνεπής και στην άμυνά τους, η Βαλένθια έβρισκε σκορ με βολές 92-91, με τον Ουέμπ να κάνει λάθος και να δίνει μια εξτρά επίθεση στον Παναθηναϊκό.

Το καλάθι του Ριβέρο έφερε την Βαλένθια μπροστά με +3, με τον Ράντονιτς να καλεί σε τάιμ άουτ και να έχει η ομάδα του την τελευταία επίθεση. Ο Ουίλιαμς πήρε την τελευταία επίθεση, βρήκε «σίδερο» και η Βαλένθια πήρε τη δύσκολη νίκη με 94-91.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, 94-91.