Εφές – Παναθηναϊκός: Ήττα με κάτω τα χέρια στην Κωνσταντινούπολη

Ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των περιστάσεων απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές και γνώρισε την ήττα με 88-69 στην Κωνσταντινούπολη για τη 15η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 6-9 το πράσινο ρεκόρ, έπειτα από τις τρεις σερί ήττες.

Ο Παναθηναϊκός πήγε με μόλις 11 παίκτες στην Κωνσταντινούπολη και είχε μια εξαιρετικά δύσκολη αποστολή απέναντι στην Εφές. Τα πρώτα καλάθια για τους πράσινους σημείωσαν οι Γουίλιαμς και Γουόλτερς για το 6-4. Οι πράσινοι είχαν ευκαιρίες να περάσουν μπροστά, αλλά δεν τις είχαν εκμεταλλευτεί. Ο Μίτσιτς με τρίποντο έκανε το 9-4, έχοντας ήδη 8 πόντους. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 9-6 και ο Πονίτκα με κάρφωμα μείωσε στον ένα πόντο. Η Εφές έβγαλε αντίδραση και με σερί τρίποντα έκανε το σκορ 19-10. Ο Μπέικον ήταν άστοχος και οι πράσινοι είχαν μπλοκάρει. Με καλάθι του Ντάνστον το σκορ έγινε 21-10. Ο Μαντζούκας έδωσε τρίποντη ανάσα για το 21-13. Ο Πονίτκα αστόχησε σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο και το σκορ δεν άλλαξε στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Γκριγκόνις το σκορ έγινε 23-16. Οι πράσινοι έκαναν συνεχόμενα λάθη και με τέτοιον τρόπο οποιαδήποτε ανατροπή δε θα μπορούσε να έρθει. Ο Κλάιμπερν με τρίποντο έκανε το 27-16 και ο Ντάνστον έκανε το 29-16. Ο Κλάιμπερν έκανε το 32-16 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά! Ο Γουίλιαμς με κάρφωμα έκανε το 32-18. Ο ίδιος ο Αμερικανός στον αιφνιδιασμό έκανε το 32-20. Η Εφές πάλι αντέδρασε και ο Μπομπουά έκανε το 37-20. Ο Κλάιμπερν ήταν ασταμάτητος και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να τον σταματήσει. Ο Λι κέρδισε τρεις βολές σε νεκρό χρόνο. Ο Αμερικανός ήταν εύστοχος και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 42-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθια από Παπαγιάννη και Μπέικον για το 42-30. Η Εφές ξαναπάτησε, όμως, γκάζι και το σκορ έγινε πολύ γρήγορα 51-32! Ο Πονίτκα σκόραρε για το 51-34. Ο Μπέικον σκόραρε για τρεις για το 53-37. Όμως, η άμυνα ήταν απούσα και η Εφές έκανε το 55-37. Ο Μπέικον σκόραρε ξανά για το 55-39. Πάλι ο Αμερικανός έκανε το 55-41, έχοντας ξυπνήσει στο δεύτερο ημίχρονο. Η Εφές έκανε το 58-42 με τρίποντο. Ο Μπέικον απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 58-45.  Απέμεναν δυο λεπτά για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και ήταν επιτακτική ανάγκη μια μεγάλη αντίδραση. Η Εφές έκανε το 60-45 και στη συνέχεια δόθηκε τεχνική ποινή στον Ράντονιτς…  Η διαφορά ξέφυγε και πάλι. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 64-48.  Ο Κλάιμπερν απάντησε για το 67-48, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Γκριγκόνις με γκολ – φάουλ έκανε το 67-51. Η Εφές έκανε γρήγορα το 73-51 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Ο Μαντζούκας με τρίποντο έκανε το 73-54. Ο Γουίλιαμς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 73-57. Το σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν 79-60. Ο Μπέικον με νέο τρίποντο έκανε το 79-63. Ο Λι με τρίποντο έκανε το 79-66.  Ο Μίτσιτς επιχείρησε τρίποντο και πήρε φάουλ από τον Γουίλιαμς για να πάει στις βολές. Το σκορ έγινε 82-66.  Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, αφού η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ποτέ να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Αναντολού Εφές και υποχώρησε στο 6-9. Το τελικό σκορ ήταν 88-69.