Έκανε «πελάτη» τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός – Σπουδαίο «διπλό» στη Θεσσαλονίκη!

Για πέμπτο συνεχόμενο ματς τη φετινή σεζόν, ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί του ΠΑΟΚ αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα με (3-1 σετ) και έδειξε πως στην Ελλάδα, δεν έχει αντίπαλο να τον κοντράρει.

Έκανε «πελάτη» τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός - Σπουδαίο «διπλό» στη Θεσσαλονίκη!

Μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, ο Παναθηναϊκός έχει πάρει φόρα και τα θέλει όλα τη φετινή σεζόν.

Σπουδαίο «τρίποντο» για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με 3-1 σετ μέσα στο «Παλατάκι» και 5-0 σερί τις νίκες επί του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν.

Συναρπαστικό ματς και από τις δύο ομάδες ακόμα μια φορά, οι οποίες ισοβαθμούν στο βαθμολογικό πίνακα της Volley League ανδρών, μετά το «τρίποντο» των παικτών του Παναθηναϊκού.

Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς
Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς 106 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινοι» με καλές άμυνες πήραν προβάδισμα 0-3, αλλά ο ΠΑΟΚ με όπλο του το μπλοκ διαμόρφωσε το 5-3, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με 5-8. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με +5 (6-11), αλλά ακόμα ένα σερί από το «δικέφαλο» διαμόρφωσε το 12-12, εξανεμίζοντας τη διαφορά που είχε το «τριφύλλι».

Έχοντας τον Γιάκομπσεν στο σερβίς και σε υψηλή ποιότητα την άμυνά του, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 12-12 σε 12-17. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε στην τελική ευθεία του σετ με προβάδισμα πέντε πόντων (15-20) και με 18-25 έκανε το 0-1 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ και στο δεύτερο σετ (5-7), αλλά με άσσο του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ έγραψε το 8-8. Ο Βαν Ντεν Ντρις πήγε στο σερβίς και με συνεχόμενους άσσος, σημαδεύοντας τον Κόβαρ, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 13-9.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε προς το καλύτερο με αποτέλεσμα να έρθει το 16-10 και το δεύτερο τάιμ άουτ στο σετ από τον προπονητή των «πρασίνων». Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας (20-15) μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 αφού λίγο αργότερα έφτασαν στο 25-16.

Το γρήγορο προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο τρίτο σετ με 3-5 ύστερα από μπλοκ άουτ του Κόβαρ, έγινε 8-6 με άσο του Ουόλς και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Η ισοφάριση για το «τριφύλλι» ήρθε με τα δυνατά σερβίς του Ερνάντες και μία πάιπ του Κόβαρ που έγραψε το 11-11.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε με τον κορυφαίο του αγώνα Αλέξανδρο Ράπτη, ο οποίος βοήθησε για το 17-13, αλλά το «τριφύλλι» δεν τα παράτησε και επέστρεψε δυναμικά στο παρκέ μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μειώνοντας αρχικά σε 17-16 και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 19-19 με τριπλό μπλοκ στον Ράπτη.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε από το σερβίς με τον Φράγκο, ο Γιάκομπσεν έπαιξε έξυπνα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-23, αυξάνοντας έτσι την πίεση στους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός έχασε δύο ευκαιρίες για να πάρει το σετ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24 με άσσο του Κόστα, αλλά οι «πράσινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με κανονιά του Ερνάντες έκαναν 24-26 και το 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν είχε περιθώριο απώλειας και πιέζοντας από νωρίς προηγήθηκε με 9-5, το οποίο στη συνέχεια έγινε 13-8, κυρίως εξαιτίας της αναποτελεσματικότητας που είχαν οι «πράσινοι» στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελική ευθεία το σετ προηγούμενος με 20-15, όταν ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος απέσυρε τους Ερνάντεζ και Κόβαρ, προκειμένου να τους ξεκουράσει ενόψει του τάι μπρέικ, το οποίο όπως φαινόταν ήταν προ των πυλών.

Παρά τις αλλαγές του βασικού διαγώνιου και του ενός εκ των δύο βασικών ακραίων η δυναμική του «τριφυλλιού» αυξήθηκε και με άουτ του Ράπτη μείωσε σε 20-19. Ερνάντες και Κόβαρ επέστρεψαν στο ματς και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 22-22. Το 24-24 έστελνε το σετ στην παράταση.

Μετά από αρκετές εναλλαγές στο σκορ και με πολλά χαμένα σετ μπολ για τις δύο ομάδες, οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες φάσεις και πήραν το σετ (34-36) και τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 18-25, 25-16, 24-26, 34-36.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. – 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. – 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. – 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. – 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. – 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.