«Πράσινη» λαίλαπα έκαψε τον Ολυμπιακό μέσα στο Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε εκπληκτική εμφάνιση και πάτησε τον Ολυμπιακό στην έδρα του με 3-0 σετ. Παράλληλα έβαλε «φωτιά» στη βαθμολογία της Volley League γυναικών προσπερνώντας τον «αιώνιο» αντίπαλο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο σετ, μέχρι ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με 8-6 ύστερα από άσσο της Γουίντερς. Οι «πράσινες» δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους και πολύ γρήγορα, όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά προσπέρασαν με 10-11 και 11-13, με έξυπνο πλασέ της Γκρότες. Το μπλοκ του «τριφυλλιού» βελτιώθηκε και συνέβαλε στο να μεγαλώσει η διαφορά (16-20), ύστερα από πόντο της Ανθούλη, μπαίνοντας παράλληλα στην τελική ευθεία του σετ.

Οι «πράσινες» υπέπεσαν σε κάποια λάθη και δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το +4, επιτρέποντας έτσι στις «ερυθρόλευκες» να μειώσουν σε 21-22. Ωστόσο ένας άσσος της Γκρότες ήταν αυτός που «έγραψε» το 22-25, δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-2, διαφορά την οποία συντήρησε και στη συνέχεια (13-10). Ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και προσπέρασε με 13-14 από άσο της Ανάε, ενώ έχοντας βελτιωμένη υποδοχή και καθαρό μυαλό στην επίθεση άνοιξε τη διαφορά σε 18-21. Οι «πράσινες» δεν έχασαν την ευκαιρία και με 20-25 πήραν και το δεύτερο σετ.

Η Γκρόθες συνέχισε την καλή εμφάνιση και στο τρίτο σετ, ενδεικτικό πως όταν η Ολλανδή ακραία πήγε στο σερβίς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-8. Οι «ερυθρόλευκες» σταδιακά μείωσαν σε 12-13, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την ουσία, βελτίωσε το μπλοκ και την υποδοχή του και με 20-25 έκανε το 0-3 και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 7 (6/23 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 55% άριστες), Λαμπρούση 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 5 (5/18 επ., 67% υπ. – 39% άριστες), Κούμπουρα 14 (11/32 επ., 2 άσσοι, μπλοκ), Καράρο 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 36% υπ. – 14% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 43% υπ. – 43% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 7 (5/17 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. – 25% άριστες), Γκρότους 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/3 επ.), Ανθούλη 21 (16/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέντιτς 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Νικολογιάννη, Κρος, Μερκούρη.