Mαρτύριο χωρίς τελειωμό και στη Βιτόρια

Το μαρτύριο της σταγόνας για τον φετινό Παναθηναϊκό έχει γίνει και αυτή τη σεζόν η Ευρωλίγκα, καθώς, γι΄ ακόμα ένα ματς το «τριφύλλι» -παρά το πρώτο πολύ καλό δεκάλεπτο-, δεν έδειξε συνέπεια ειδικά στην άμυνά του και γνώρισε ακόμα μια ήττα (95-90), αυτή τη φορά στη Βιτόρια από την Μπασκόνια. Πολλά και μεγάλα τα νεκρά διαστήματα, στο 8-15 το «πράσινο» σερί που έχει πάρει για τα καλά τον κατήφορο.

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε αντίδραση κόντρα στην Μπασκόνια, μετά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Με τρίποντο του Μπέικον οι πράσινοι άνοιξαν λογαριασμό και προηγήθηκαν στο παιχνίδι. Ο ίδιος ο Αμερικανός σκόραρε ξανά τα επόμενα δυο καλάθια για το 2-7 με το «τριφύλλι» να έχει ξεκινήσει το παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με τρίποντο του Λι το σκορ έγινε 2-10, ενώ ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Ουίλιαμς διαμόρφωσε το 4-12.

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλά και στις δυο πλευρές του παρκέ και είχε καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό στο ξεκίνημα. Ο Ουίλιαμς σκόραρε ξανά για το 4-14. Ο Μπέικον έκανε το 4-16 με την Μπασκόνια να τα έχει χαμένα! Με καλάθι του Γκουντάιτις, μετά την ασίστ του Λι, ο Παναθηναϊκός έκανε το 10-21. Η Μπασκόνια μείωσε σε 18-21 σε ένα σημείο που το τριφύλλι έπρεπε να δείξει συγκέντρωση. Ο Ουόλτερς σκόραρε για το 18-23, αλλά ο Κοστέλο με τρίποντο μείωσε στους δυο πόντους. Το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου ήταν 21-23.

Η Μπασκόνια πήρε το πρώτο προβάδισμα με 24-23. Ο Παναθηναϊκός είχε μπλοκάρει, χωρίς λόγο και οι γηπεδούχοι έκαναν το 33-26. Ο Παπαγιάννης μείωσε στους πέντε πόντους. Ο Μπέικον με ατομική ενέργεια μείωσε τη διαφορά στους τρεις. Η Μπασκόνια πήρε ξανά διαφορά 10 πόντων με τους πράσινους να παρουσιάζονται νωθροί. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια πήρε διαφορά 20 πόντων (60-40). Η ομάδα του Ράντονιτς έβγαλε μια αντίδραση και έκανε το 60-48. Όλα αυτά έπειτα από 5 λεπτά παιχνιδιού στην επανάληψη. Ο Ουίλιαμς με κάρφωμα έκανε το 60-50 με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα σερί 10-0. Η Μπασκόνια σκόραρε δυο σερί καλάθια για το 64-50.

Οι «πράσινοι» μείωσαν ξανά στους 10 πόντους, αλλά ο Χάουαρντ με τρίποντο έκανε το 67-54. Η Μπασκόνια είχε απαντήσεις και δεν έδινε δικαίωμα στο τριφύλλι να μειώσει περισσότερο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 76-65 έπειτα από πέντε σερί πόντους του Παπαγιάννη.

Έπειτα από αρκετή ώρα, ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό 78-70 (στο 32’), ενώ πέρασε στο παρκέ και ο Μπέικον για τα τελευταία επτά περίπου λεπτά, προκειμένου οι «πράσινοι» να έχουν μεγαλύτερη ευχέρεια στην επίθεση.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αλλά το -10 (85-75) στο 36’ και η χαλαρότητα που έδειχναν οι Βάσκοι κρατούσαν ζωντανές τις ελπίδες του «τριφυλλιού» να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Τέλος στη χαλαρότητα των γηπεδούχων έβαλε ο τρομερός Χάουαρντ που έγραψε 92-79 στο 37’, μετρώντας 24 πόντους και μειώνοντας αισθητά τις όποιες πιθανότητες είχε ο Παναθηναϊκός για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Παρά τις λιγοστές ελπίδες το «τριφύλλι» έβγαλε προς τα έξω το μαχητικό του πρόσωπο και με το δίδυμο Παπαγιάννη-Λι να ηγείται μείωσε σε 93-86 στο 29’, αλλά οι παίκτες του Ράντονιτς δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα άλλο από το να γνωρίζουν την ήττα με τελικό σκορ 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90.