Εύκολο πέρασμα από την Ρόδο

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 96-59 του Κολοσσού στη Ρόδο πραγματοποιώντας μια καλή εμφάνιση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Λι, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε του Κολοσσού Ρόδου ήταν οι Κατσίβελης, Ντίξον, Γιαννόπουλος, Χρυσικόπουλος και Χατζηδάκης.

Το πρώτο τετράλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες, με αποτέλεσμα το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά πλαίσια (4-5). Το «τριφύλλι» σταδιακά «ζεστάθηκε», έβγαλε όμορφες συνεργασίες με τον Γιώργο και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (που είχε περάσει στο ματς) να «χτυπούν» κάτω από τη ρακέτα, φτάνοντας στο 8-13 στο 7’. Οι Μπέικον και Ουίλιαμς μονοπωλούσαν το επιθετικό παιχνίδι των «πράσινων» που διατηρούσαν το προβάδισμα 10-16 στο 8’, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν περισσότερο εξαιτίας των πέντε λαθών που είχαν κάνει. Ο Αγραβάνης πέρασε στο ματς και με τέσσερις πόντους έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (10-21 στο 9’), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +13 (10-23), δηλαδή τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στον αγώνα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με επιθετικό κρεσέντο του Λι. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε συνεχόμενα 3/3 τρίποντα και έτσι ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (12-32 στο 12’), για να αναγκάσει στη συνέχεια τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ, όταν η διαφορά είχε διαμορφωθεί στο +22 (12-34 στο 13’). Το ρεσιτάλ τριπόντων του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, αλλά οι Αγραβάνης και Γ. Καλαϊτζάκης ήταν πλέον αυτοί που είχαν πάρει τη «σκυτάλη» του σκοραρίσματος από τον Λι, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (+26), «γράφοντας» στον πίνακα του σκορ το 19-45 στο 16’. Ο παραγωγικός Παναθηναϊκός έφτασε στο double σκορ με ένα ακόμα τρίποντο, δια χειρός Μποχωρίδη αυτή τη φορά (25-50 στο 20’), για να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος στο σκορ με 29-52.

Τεράστιος Γιασικεβίτσιους: «Αδύνατο να αγαπήσω ομάδα όπως τον Παναθηναϊκό»
Τεράστιος Γιασικεβίτσιους: «Αδύνατο να αγαπήσω ομάδα όπως τον Παναθηναϊκό» 30.569 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός παρά κάποια νεύρα που υπήρξαν από τους Ουίλιαμς και Μπέικον ύστερα από σφυρίγματα των διαιτητών, δεν έχασε την επαφή του με το καλάθι και ανέβασε τη διαφορά στο +28 (33-61 στο 24’), την ώρα που ο Κολοσσός επιστράτευε τη δύναμη στην άμυνα για να ανακόψει τους «πράσινους». Ο Μπέικον αν και άστοχος ήταν ευδιάθετος με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (33-64 στο 27’), σε ένα παιχνίδι το οποίο ουσιαστικά είχε κριθεί. Η κορυφαία διαφορά στην τρίτη περίοδο άγγιξε το +35 (33-68), ενώ ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 40-72.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Μποχωρίδη, Γ. Καλαϊτζάκη, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Γκουντάιτις, οι οποίοι είχαν μείνει πιο πίσω σε λεπτά συμμετοχής. Στο 33’ η διαφορά διατηρούνταν στο +30 (48-78), για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν κατεβάσει τον ρυθμό τους σε αντίθεση με τον Κολοσσό που προσπαθούσε να μαζέψει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Με το σκορ στο 53-90 και ενώ απέμεναν 3:23 για το τέλος ο Σαμοντούροβ έκανε και αυτός την εμφάνισή του στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε εν τέλει σε μία εμφατική νίκη με τελικό σκορ 59-96.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 12 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 1 (0/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 4, Σμιθ 4 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 8 (2/6 σουτ), Κόφι 7 (1), Ιορδάνου, Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπέικον 10 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 15 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Αγραβάνης 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαμοντούροβ 2, Γκριγκόνις 11 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)