Έκανε αυτό που έπρεπε και πάει στο Περιστέρι για να τελειώσει τη δουλειά

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 89-80 του Περιστερίου, έκανε το 2-1 και πλέον απέχει μια νίκη για την πρόκριση στους τελικούς.

Οι πράσινοι έκαναν τα εύκολα- δύσκολα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν σοβαρεύτηκαν “καθάρισαν” τη νίκη και πήραν κεφάλι στην ημιτελική σειρά της basket league.

Μετά το 49-49 του πρώτου ημιχρόνου και την κακή άμυνα για το τριφύλλι, η Τρίτη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα. Η άμυνα έσφιξε, ο Παναθηναϊκός άρχισε να βγάζει ενέργεια και με ένα επιμέρους 27-10, ξέφυγε, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη που ήθελε. Αν επικρατήσει στο 4ο ματς  (27/5, 19:15), τότε θα πάρει και την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο κορυφαίας των νικητών (20 πόντοι με 4/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ), ο Πάρις Λι τον ακολούθησε (16 πόντοι, 5 ασίστ). Καλή δουλειά έκανε και ο Ματέους Πονίτκα (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα Δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.