Παναθηναϊκή αντίδραση με “οδοστρωτήρα” Λεσόρ στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε σοβαρά και έξυπνα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και με έναν εκπληκτικό Τόμας Λεσόρ, πήρε τη νίκη με 78-71 για τη 2η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Στο 1-1 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός δίχως τους Σλούκα και Μήτογλου, αλλά με τον Παπαπέτρου στη 12αδα ήθελε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, μπροστά στο κοινό του.

Ο Λεσόρ με ωραία κίνηση άνοιξε το σκορ για το 2-0, ενώ ο Βιλντόσα έκανε καλή αρχή για το 4-0 στο ΟΑΚΑ. Με τρίποντο του Γκριγκόνις το σκορ έγινε 7-0. Ο Χουάντσο με τον ίδιο τρόπο έκανε το 10-0 σε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί και στις δυο πλευρές του παρκέ. Χρειάστηκε να περάσουν 3,5 λεπτά για να σκοράρει η Μπάγερν με τον Ομπστ για το 10-3. Ο Βιλντόσα με ωραίο φλότερ έκανε το 12-3. Με τρίποντο του Γκραντ, έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία το σκορ πήγε στο 15-5. Ο Γκριγκόνις με τον 5ο του πόντο διαμόρφωσε το 17-7. Η φάση του πρώτου δεκαλέπτου έγινε έπειτα από εξαιρετική σκαστή πάσα του Βιλντόσα και εντυπωσιακό κάρφωμα του Λεσόρ για το 19-7. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 23-11.

Ο Παπαπέτρου σκόραρε για τρεις για το 26-14 με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Ο ίδιος ο διεθνής άσος διαμόρφωσε το 28-14 στο ΟΑΚΑ. Η άμυνα των πράσινων ήταν συγκλονιστική και αποτελούσε τον οδηγό για τη συνέχεια. Ο Ιμπάκα κάρφωσε για το 30-20 σε ένα σημείο που το τριφύλλι φαινόταν να έχει βγει εκτός ρυθμού. Ο Μπολμάρο έκανε το 30-22. Με βολές του Βιλντόσα το σκορ έγινε 32-22. Η διαφορά μειώθηκε στους 4 (32-28) με γκολ – φάουλ του Μπολμάρο. Ο Χουάντσο σκόραρε για το 34-28. Ο Φρανσίσκο σκόραρε για το 34-30. Με μπάζερ μπίτερ τρίποντο από τον Μαντζούκα το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-30.

Ο Χουάντσο με τρίποντο έκανε το 40-32. Με ωραίο καλάθι του Γκραντ το σκορ έγινε 42-32. Ο Λεσόρ με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 45-34 στο ΟΑΚΑ. Η Μπάγερν εβγαλε αντιδραση για το 47-44 και ανάγκασε τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Το ματς έγινε ντέρμπι και ο Παναθηναϊκός ήθελε να επιστρέψει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Χουάντσο με βολές έκανε το 50-46. Η Μπάγερν μείωσε ξανά στο καλάθι και ο Γκραντ έκανε το 52-48. Ο εξαιρετικός Λεσόρ έκανε το 54-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Με καλάθι του Παπαπέτρου το σκορ έγινε 56-50. Ο Μαντζούκας με τρίποντο από τη γωνία διαμόρφωσε το 59-52. Η Μπάγερν μείωσε ξανά σε 59-55 για να γίνει το 61-55 με βολές του Γκραντ. Με τον ίδιο τρόπο ο Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 63-55. Οι Βαυαροί είχαν συμπληρώσει τα φάουλ με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πηγαίνει στις βολές. Ο Παπαπέτρου έκανε το 64-57. Στα 4.57 πριν από το τέλος το σκορ ήταν 64-59. Ξανά με τρίποντο του Μαντζούκα, έγινε το 67-59. Ο Γκραντ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 70-59. Ο Λεσόρ έκανε το 72-59. Οι πράσινοι είχαν καθαρίσει το ματς και η πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα, έπειτα από 2 ματς ήταν γεγονός, αφού δε θα άλλαζε τίποτα στα επόμενα δυο λεπτά. Η Μπάγερν μείωσε σε 74-71 στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα, εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση των παικτών του Αταμάν. Ο Γκραντ πήγε στις βολές και έκανε το 76-71. Ο Γκριγκόνια κάρφωσε για το τελικό 78-71.