Παναθηναϊκός: Αποκαρδιωτική εικόνα και ήττα στην Κωνσταντινούπολη

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στην Κωνσταντινούπολη, έπαιξε... κάτι από μπάσκετ για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Φενερμπαχτσέ και γνώρισε την ήττα με 83-69 για την 3η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 1-2 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στην Κωνσταντινούπολη, έπαιξε… κάτι από μπάσκετ για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Φενερμπαχτσέ και γνώρισε την ήττα με 83-69 για την 3η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 1-2 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός με τον Κώστα Σλούκα διαθέσιμο, αλλά χωρίς Παπαπέτρου, Μήτογλου, ήθελε στην Πόλη ένα καλό ματς και φυσικά αποτέλεσμα. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 0-2 στο πρώτο καλάθι της βραδιάς για να ισοφαρίσει ο Καλάθης. Ο Σλούκας απάντησε με ωραίο drive. Η Φενέρ ισοφάρισε και το ματς πήγαινε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο ξεκίνημα. Ο Λεσόρ έκανε το 4-6. Η Φενέρ πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-6 έπειτα από ωραίο αιφνιδιασμό. Οι πράσινοι έκαναν συνεχόμενα λάθη για να γίνει το 11-6. Με τρίποντο του Καλάθη το σκορ έγινε 14-6.  Ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 27-9.

Με τρίποντο του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 33-14 και το τριφύλλι έδειχνε κάκιστο πρόσωπο στο παρκέ. Ο Γκάι με τρίποντο έκανε το 33-17, φτάνοντας τους 8 πόντους. Ξανά ο Γκάι σκόραρε για το 33-19. Ο Γκραντ με ωραία προσπάθεια σκόραρε για το 33-21 με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται βελτιωμένος για να ρίξει τη διαφορά.  Με καλάθι του Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 36-23.  Με νέο τρίποντο από τον Παπαγιάννη το σκορ πήγε στο 39-26. Οι πράσινοι έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους. Ο Λεσόρ με κοντινό τελείωμα από δημιουργία Σλούκα έκανε το 40-28. Η Φενέρ έκανε το 43-28, έπειτα από δυο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου
Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου 29.817 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με βολές του Αντετοκούνμπο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ έγινε 43-30. Η Φενέρ με τρίποντο έκανε το 46-30 και με βολές το 48-30. Αν το τριφύλλι δεν άλλαζε πρόσωπο και στις δυο πλευρές του παρκέ, τότε δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής. Ο Αντετοκούνμπο έκανε το 48-32, αλλά η Φενέρ σαν σε προπόνηση έφτασε ξανά στο καλάθι για το 50-32. Η διαφορά πήγε στους 20 πόντους και ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικά κακός. Η Φενέρ έκανε το 54-32 και ο Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 54-34. Με τρίποντο από τον Μαντζούκα το σκορ έγινε 58-37. Η Φενέρ σβηστά διατηρούσε μεγάλη διαφορά απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό «χαμένο» στο παρκέ. Με τρίποντο του Βιλντόσα το σκορ έγινε 63-45.  Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-45.

Με τρίποντο από τον Μαντζούκα το σκορ έγινε 72-52. Ο Βιλντόσα έκανε το 72-54. Όλα αυτά κι ενώ απέμεναν κάτι περισσότερα από 5 λεπτά. Ο ίδιος με φόλοου έκανε το 72-56. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 72-58. Η Φενέρ σκόραρε για το 74-58. Ξανά ο Λεσόρ έκανε το 74-60. Χρονικά περιθώρια για αντίδραση δεν υπήρχαν. Με τρίποντο του Βιλντόσα το σκορ έγινε 76-64. Ο Λεσόρ είχε πάρε τις τελευταίες επιθέσεις του «τριφυλλιού» και με γκολ φάουλ έκανε το 80-67. Το τελικό σκορ στην Κωνσταντινούπολη ήταν 83-69.