Γκραντ μαγεία και… 13/13 ο Παναθηναϊκός AKTOR

Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε για ακόμη ένα παιχνίδι τα πάντα στο παρκέ και πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό AKTOR που πέτυχε το 13/13 στη Basket League επικρατώντας του Περιστερίου 90-75!

Γκραντ μαγεία και... 13/13 ο Παναθηναϊκός AKTOR

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε να αντιμετωπίσει την κούραση από τη διαβολοβδομάδα στην Ισπανία, τις ελλείψεις πριν (Σλούκας) αλλά και κατά τη διάρκεια του ματς (Βιλντόσα), όπως και το δυναμικό Περιστέρι. Ο Τζέριαν Γκραντ όμως δήλωσε «παρών» για ακόμη μία βραδιά, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους «πράσινους» στην 13η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League.

Αγωνία στον Παναθηναϊκό AKTOR για τον Λούκα Βιλντόσα, ο οποίος χτύπησε στο γόνατο και θα υποβληθεί σε μαγνητική, ενόψει της νέας διαβολοβδομάδας επί ελληνικού εδάφους κόντρα στην Εφές και τη Μονακό.

Γιορτή για ακόμη ένα απόγευμα στο ΟΑΚΑ, με περισσότερους από 10.000 οπαδούς να δημιουργούν φοβερή ατμόσφαιρα και να ζεσταίνονται ενόψει των δύο εντός έδρας αναμετρήσεων στη Euroleague.

Έπαθε πλάκα με το ηφαίστειο του ΟΑΚΑ ο σπίκερ της Ευρωλίγκας: «Δεν το έχω ξαναζήσει – Έτρεμα…» 10.943 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

To ματς

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με το Περιστέρι bwin να προηγείται με 7-5 στο 3’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 10-9 στο επόμενο λεπτό. Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με 13-10, αλλά στο 7′ οι πράσινοι ξέφυγαν με 20-15 και με 23-17 στο 8′. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-19 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 25-25 στο 12′.

Στο 13′ ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 31-25, όμως στο 16′ το Περιστέρι bwin προσπέρασε με 36-31 τρέχοντας ένα επιμέρους 11-0. Στο 17′ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 42-35 με τους πράσινους να μειώνουν σε 42-41 στο 19′, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 44-41.

Το Περιστέρι bwin ξέφυγε με 48-41 στο 21′ και στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 48-45. Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 55-49 με τους πράσινους να πλησιάζουν σε 55-54 στο επόμενο λεπτό. Το 60-54 υπέρ του Περιστερίου στο 26′ έγινε 60-59 στο 27′ με το “τριφύλλι” να προηγείται με 64-63 στο 29′ και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 67-63.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 72-63 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό πήραν διψήφια διαφορά πόντων (78-65). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 80-71 στο 36’ αλλά στο 39’ έγινε το 88-75 με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μωραϊτης 6 (2), Γκραντ 26 (4), Ναν 20 (2), Λεσόρ 6, Αντεοκούνμπο 3, Γκριγκόνις 11 (2), Ερνανγκόμεθ 4, Μήτογλου 12 (2).

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου Λονγκ 4, Ράγκλαντ 14 (2), Ντάγκουνμπιτς 6, Ξανθόπουλος, Λοβ 14 (2), Κασελάκης 9 (1), Ρένφρο 4, Γουίλιαμς 4, Τόμπσον 13, Χουγκάζ 7 (1).