Παναθηναϊκός: Ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ

Η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του Παναθηναϊκού, έδωσε τα πάντα απέναντι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, πάλεψε και παρότι κατάφερε να προηγηθεί αλλά εν τέλει γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2 στη Θεσσαλονίκη για την 11η αγωνιστική της Super League.

Oι “πράσινες” προηγήθηκαν στο 16′ με τη Ντομόντ να εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα της Γκούνη στη Νόιχαους στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της για το 0-1.

Οι γηπεδούχες ωστόσο κατάφεραν πριν το ημίχρονο να ισοφαρίσουν 1-1 με τη Μήτκου να εκμεταλλεύεται το πέναλτι που κέρδισε η Στράντζαλη, ενώ έφτασαν στην ανατροπή με τη Χέλμβαλ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Γιαννακούλη κάνοντας το 2-1 με κεφαλιά.

Το απωθημένο των 5,5 δις: Οι 2 αστεράτοι παικταράδες που ο ΠΑΟ έχασε στις λεπτομέρειες το τρελό καλοκαίρι του 1999 62.146 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Παρά την ανατροπή, το μαχητικό τριφύλλι έψαξε την ισοφάριση και τη βρήκε άμεσα όταν στο 56′ η Ντομόντ υποδέχθηκε την ωραία κάθετη της Σιδηρά και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε την Νόιχαους για το 2-2.

Το γκολ της νίκης του ΠΑΟΚ πέτυχε με νέα κεφαλιά η Παπαδοπούλου στο 80′ διαμορφώνοντας το τελικό 3-2, που βάζει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο +8.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Κιουρεξίδου, Αχμέντοβα, Γκούνη, Μήτκου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Γιοβάνη (Βαρδαλή 70′), Καλέση (Κατσάνου 8′, Παπαδοπούλου 70′), Ακίντα, Χέλμβαλ.

Παναθηναϊκός (Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Δημητρίου, Μάια, Σιδηρά, Νεφρού, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Ντόμοντ, Χαμαλίδου, Κοκοτσάκη (Γκραντ 40′, Κατωπόδη 86′)), Σπυριδωνίδου