Μπάσκετ

“Κατάπιε” τη Φενέρ με εντυπωσιακό Ναν και βλέπει τετράδα ο Παναθηναϊκός!

Με τον Κέντρικ Ναν (23 πόντοι) να χορεύει στο παρκέ του ΟΑΚΑ, την άμυνα να τσακίζει κόκκαλα και το ΟΑΚΑ να δημιουργεί εκρηκτική ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε 74-63 τη Φενερμπαχτσέ και έκανε μεγάλο βήμα για τετράδα. Στο 16-10 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το ματς με πόντους από Γκριγκόνις και Λεσόρ, αλλά ήταν ευάλωτος αμυντικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Φενέρ να πάρει μεφάλι στο σκορ με 5-8 με τους πράσινους να ήθελαν αντίδραση και καλύτερες αντιδράσεις στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Γκραντ με βολές έκανε το 7-8. Ο Σανλί με τρίποντο έκανε το 7-11 και στη συνέχεια η Φενέρ πήγε στο 7-13. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε ρυθμό, αλλά δεν τον είχε βρει στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς. Ο Καλάθης έκανε το 7-15 με τον Παναθηναϊκό να είναι προβληματικός και να μην μπορεί να σκοράρει με τίποτα. Ο Καλάθης με βολές διαμόρφωσε το 7-17. Η Φενέρ συνέχισε να σκοράρει για το 7-19 και ο Βιλντόσα με βολές έκανε το 9-19. Ο Αργεντινός με τρίποντο έκανε το 12-19. Ο Χουάντσο πήγε στις βολές για το 13-19 και η Φενέρ με δίποντο στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου έκανε το 13-21.

Ο Καλαϊτζάκης στον αιφνιδιασμό έκανε το 15-21 και ο Μότλει με βολές το 15-23. Ο Καλαϊτζάκης ξανά έκανε το 17-23. Ο Βιλντόσα με εξαιρετική ενέργεια έκανε το 19-23 και ο Λεσόρ το 21-23. Ο Μότλει με κάρφωμα έκανε το 21-25 και ο Ναν το 23-25. Ο Χουάντσο με φόλοου ισοφάρισε σε 25-25. Ο Μότλει πήγε ξανά στις βολές για το 25-27. Ο Γκραντ με καλή προσπάθεια σκόραρε για το 27-27. Η Φενέρ έκανε το 27-30 και ο Γκριγκόνις μείωσε στον πόντο. Ο Λεσόρ πήρε αντιαθλητικό και με βολές έκανε το 31-30. Ο Γκραντ με καλάθι και φάουλ ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ για το 34-30. Ο Αμερικανός έπαιξε σπουδαία άμυνα στον Μότλει και πήρε το επιθετικό φάουλ. Ο Ναν με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 36-30 και με νέα καλή άμυνα ο Καλαϊτζάκης στον αιφινιδιασμό έκανε το 38-30, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με το Καλάθη να κάνει το 38-32. Ο Λεσόρ με ωραίο κάρφωμα διαμόρφωσε το 40-32. Ο Ναν βρήκε καλάθι για το 42-32, αφού είχε προηγηθεί εντυπωσιακή άμυνα από Καλαϊτζάκη, Χουάντσο. Ο Καλάθης σκόραρε για τρεις για το 42-35. Ο Λεσόρ πήγε στις βολές για να ευστοχήσει και στις δυο για το 44-35. Ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 44-38 και ο Ναν σκόραρε για το 46-38 και με τον ίδιο τρόπο ο Αμερικανός έκανε το 48-38. Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έδωσε διαφορά 11 πόντων στον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” ήταν εντυπωσιακοί στην άμυνα τους απέναντι στη Φενέρ. Ο Χουάντσο διάβασε το κενό στην άμυνα και με ωραίο καλάθι έκανε το 51-38 μέσα σε αποθέωση στο ΟΑΚΑ. Η Φενέρ συνέχιζε να μη σκοράρει πέφτοντας πάνω σε ένα πράσινο τείχος! Ο Γκραντ σκόραρε για το 53-38. Η Φενέρ σκόραρε έπειτα από ώρα για το 53-40 και ο Ναν με εκπληκτική προσπάθεια έκανε το 55-40. Ο Μότλει από κοντά έκανε το 55-42 και ο Μπιμπέροβιτς με τρίποντο το 55-45. Με βολές του Ναν έγινε το 57-45. Ο Μότλει με κάρφωμα έκανε το 57-47, σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με καλάθι και φάουλ από τον Γουίλμπεκιν για το 57-50. Ο Μήτογλου, που πέρασε στο παιχνίδι, σκόραρε για το 59-50. Ο Μότλει με νέο κάρφωμα έκανε το 59-52 και ο ίδιος μείωσε ακόμα περισσότερο για το 59-54. Ο Ναν ξανά συνδέθηκε με το καλάθι για το 61-54. Πάλι ο Μότλει σκόραρε με βολές για το 61-56. Ο Αντετοκούνμπο έκοψε τον Μότλει, παίρνοντας μια μικρή ρεβάνς για τις προηγούμενες φάσεις και ο Ναν σκόραρε για το 63-56. Από νέα καλή άμυνα του Αντετοκούνμπο προέκυψε λάθος του Μαντάρ. Ο Γουίλμπεκιν με βολές έκανε το 63-58. Ο Γκραντ έκανε λάθος, αλλά η άμυνα βγήκε κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το τέλος. Ξανά ο Ναν με εντυπωσιακή προσπάθεια σκόραρε για το 65-58. Ο Μπιμπέροβιτς απάντησε για το 65-60, αλλά ο Ναν ήταν ασταμάτητος για το 67-60. Στα 2 λεπτά πριν από το τέλος το σκορ ήταν 69-61 με τη Φενέρ να έχει την μπάλα. Ο Ναν έκοψε με τάπα τον Καλάθη και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ! Ο Μήτογλου με ωραίο καλάθι έκανε το 71-61. Ο Καλάθης πήρε τεχνική ποινή και ο Ναν έκανε το 72-61 και ο Λεσόρ στο 74-61. Ο Γουίλμπεκιν σκόραρε και πήρε και φάουλ για το 74-63, σκορ με το οποίο έληξε το ματς με τους πράσινους να φτάνουν σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα ενόψει της συνέχειας.