Ασταμάτητος Παναθηναϊκός, πέρασε και από το καταπράσινο Μόναχο!

Έχοντας στο πλευρό του 3.500 φίλους του, που έστησαν πάρτι στις κερκίδες, ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε 82-75 την Μπάγερν στο Μόναχο και αγκάλιασε τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας. Στο 22-11 το πράσινο ρεκόρ. Σπουδαίο ματς από Ναν και Χουάντσο!

Μπροστά σε 3.500 οπαδούς του ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Ο Μήτογλου σκόραρε το πρώτο καλάθι για το 0-2 και ο ίδιος το 0-4 σε αιφνιδιασμό. Οι Βαυαροί μείωσαν σε 2-4. Ο Μήτογλου ξανά έκανε το 2-6. Ο Ιμπάκα με τρίποντο μείωσε σε 5-6. Με βολές η Μπάγερν πέρασε μπροστά  με 7-6. Ο Λεσόρ έκανε τα 7-8. Ο Ιμπάκα με νέο τρίποντο έκανε το 10-8.  Ξανά ο Ιμπάκα έκανε το 12-8. Με τρίποντο έγινε το 15-8 για την Μπάγερν με τους Γερμανούς να τρέχουν ένα σερί 8-0. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 15-11. Ο Χουάντσο σκόραρε για το 15-13. Ξανά με τρίποντο η Μπάγερν έκανε το 18-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο.

Ο Ναν με τρίποντο άνοιξε λογαριασμό για το 18-16 και ακολούθησε η εντυπωσιακή τάπα του Αντετοκούνμπο στον Μπράνκοβιτς. Με βολές του Σλούκα έγινε το 18-18. Η Μπάγερν με νέο τρίποντο από τον Μπαμπ έκανε το 21-18 και με δεύτερο το 24-18. Ο Ναν με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 24-21. Ο Χουάντσο με τρίποντο ισοφάρισε σε 24-24. Η Μπάγερν έκανε το 26-24 και ο Χουάντσο ξανά με κάρφωμα ισοφάρισε. Ο Ιμπάκα διαμόρφωσε το 28-26. Ο Βιλντόσα σκόραρε για το 28-28. Ο Παπαπέτρου με καλάθι έκανε το 28-30. Ακολούθησε το τρέξιμο του Λεσόρ για το γκολ – φάουλ στον αιφνιδιασμό και το 28-32. Ο Χουάντσο με βολές έκανε το 28-34. Οι διαιτητές χρέωσαν με τρίτο φάουλ τον Λεσόρ και ο Λούσιτς έκανε με γκολ – φάουλ το 31-34. Ο Παπαπέτρου με τον ίδιο τρόπο έκανε το 31-37. Ο Μπολμάρο μείωσε σε 33-37. Με τρίποντο του Σλούκα έγινε το 35-40. Με ½ βολές του Μπολμπάρο έγινε το 36-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός!
Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός! 16.836 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με καλάθι του Σλούκα έγινε το 36-42. Ο Έντουαρτς με τρίποντο έκανε το 39-42. Ο Ναν σκόραρε για το 39-44. Η Μπάγερν με τρίποντο έκανε το 42-44. Ο Έντουαρτς ισοφάρισε σε 44-44. Ο Ναν με καλάθι από κοντά έκανε το 44-46. Ο Αμερικανός σκόραρε για τρεις για το 44-49.  Ο Μπαμπ με τρίποντο έκανε το 47-49.  Ο Έντουαρτς ισοφάρισε σε 49-49. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 49-51.  Ο Μπαμπ με τρίποντο έκανε το 52-51.  Ο Γκριγκόνις με βολές διαμόρφωσε το 52-53. Ο Λιθουανός με ½ έκανε το 52-54. Η Μπάγερν ισοφάρισε σε 54-54. Ο Λεσόρ σημείωσε γκολ – φάουλ για το 54-56. Με μπάζερ μπίτερ δίποντο του Ναν έγινε το 54-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με ½ βολές του Λεσόρ έγινε το 54-59. Ο Γκραντ σκόραρε για το 54-61 και ο Ιμπάκα έκανε το 56-61.  Ο Γκραντ με βολές έκανε το 56-63. Ο Μπολμάρο με τρίποντο διαμόρφωσε το 59-63 και ο ίδιος με γκολ –φάουλ έκανε το 62-63. Με τρίποντο του Μπαμπ έγινε το 65-63. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 65-66. Ο Λεσόρ πήγε στις βολές για το 65-68. Ο Ιμπάκα έκανε το 67-68. Ο Χουάντσο σκόραρε για το 67-70. Ο Λούσιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 70-70. Ο Γκραντ απάντησε για το 70-73 και ο Λεσόρ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 70-75. Ο Χουάντσο με τρίποντο έκανε το 70-78.  Ο Έντουαρτς έκανε το 72-78. Ο Λούσιτς με τρίποντο μείωσε σε 75-78.  Ο Σλούκας πήγε στις βολές για το 75-80. Ο Ναν σκόραρε για το 75-82 με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.