Παναθηναϊκός: Δυσκολεύτηκε, αλλά έκαμψε την αντίσταση του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε πολλά λάθη για τρία δεκάλεπτα, είδε το Περιστέρι να παίρνει διαφορές, αλλά με αντεπίθεση στο τέλος έφτασε στη νίκη με 93-88 στο ΟΑΚΑ. Και μαθηματικά πρώτοι στην κανονική σεζόν οι "πράσινοι".

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε πολλά λάθη για τρία δεκάλεπτα, είδε το Περιστέρι να παίρνει διαφορές, αλλά με αντεπίθεση στο τέλος έφτασε στη νίκη με 93-88 στο ΟΑΚΑ. Και μαθηματικά πρώτοι στην κανονική σεζόν οι “πράσινοι”.

Χωρίς τον Λεσόρ λόγω αδιαθεσίας και δίχως τον Αταμάν στον πάγκο (ο Τούρκος τεχνικός κήδεψε τον πατέρα του), ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας, μάλιστα, έξι χαμένες βολές! Οι πράσινοι παρουσίαζαν μια χαλαρότητα με αποτέλεσμα το Περιστέρι να πάρει προβάδισμα με 20-11.  Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-25, χάρη σε μπάζερ μπίτερ μακρινό τρίποντο του Χουγκάζ.

Το τριφύλλι προσπάθησε για αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Χάρη σε τρίποντο του Χουάντσο έγινε το 21-25 και ο Βιλντόσα με τον ίδιο τρόπο έκανε το 24-27.  Ο Μήτογλου με βολές έκανε το 26-27. Το Περιστέρι με αντίδραση έκανε το 26-31 με τους πράσινους να κάνουν ξανά λάθη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-45.

Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο στην τρίτη περίοδο με τον Σλούκα να σκοράρει για τρεις για το 49-48. Ο Αντετοκούνπο με κάρφωμα έκανε το 51-50. Με τρίποντο του Μήτογλου έγινε το 54-52.  Το Περιστέρι πέρασε ξανά μπροστά με 54-57. Ο Μήτογλου σκόραρε για το 56-57, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Ναν. Ο Μήτογλου ξανά με συνεχόμενα καλάθια ισοφάρισε σε 60-60. Με νέο τρίποντο από τους φιλοξενούμενους έγινε το 60-63. Ο Λαβ με καλάθι έκανε το 61-65. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-67.

Με τρίποντο του Ναν έγινε το 64-69. Ο Μήτογλου με γκολ – φάουλ έκανε το 67-69 και ο Βινλντόζα ισοφάρισε.

Ξανά το Περιστέρι πήρε προβάδισμα, αλλά το τρίποντο του Μήτογλου έκανε το 72-71. Ο Βιλντόζα με τον ίδιο τρόπο έκανε το 75-72. Με προσπάθεια του Ναν και φόλοου του Μήτογλου έγινε το 77-72. Το Περιστέρι μείωσε για το 77-74. Ο Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 79-74. Ο Ναν με τρίποντο έκανε το 82-74. Ξανά ο εκπληκτικός Μήτογλου σκόραρε για τρεις για το 85-76. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 85-81. Με ½ βολές του Ναν ο Παναθηναϊκός έκανε το 86-81. Το Περιστέρι έφτασε σε ισοφάριση για το 86-86. Απέμεναν 51 δευτερόλεπτα με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή. Ο Παπαπέτρου σκόραρε για τρεις για το 89-86. Ο Αντετοκούμνμπο έκανε μια εντυπωσιακή τάπα στον Ντάνκουμπιτς και ο Ναν πήρε στη συνέχεια φάουλ. Ο Ναν με βολές έκανε το 91-86 στα 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Το Περιστέρι μείωσε σε 91-88 κι ενώ απέμεναν 9 δευτερόλεπτα. Ο Ναν με βολές έκανε το 93-88 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.