Βόλεϊ

ΠΡΑΣΙΝΗ ΤΡΕΛΑ και 27ο πρωτάθλημα στου Ρέντη για τον τρομερό Παναθηναϊκό!

Πότε; ΠΟΤΕ! Ο Παναθηναϊκός δεν παραδίδει τα σκήπτρα του στον Ολυμπιακό και με μια μυθική ανατροπή στη σειρά των τελικών, επικράτησε 3-2 σετ στου Ρέντη και σήκωσε για 3η διαδοχική χρονιά και 27η συνολικά στην ιστορία του πρωτάθλημα!

Τρομερές οι πράσινες που δεν τα παράτησαν στιγμή στο ματς και παρότι είδαν τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-1 στα σετ έβγαλαν ψυχή και με πρωταγωνίστρια την απροσπέλαστη Καρκάσες, αλλά και την Σάμανταν που έκανε κρίσιμα μπλοκ, πήραν τον τίτλο!

Καλύτερα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 3-7. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του σετ μέχρι την ισοφάριση σε 20-20. Από το σημείο αυτό και μετά οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί. Ο ΠΑΟ βρέθηκε πρώτος σε θέση set ball με 22-24 αλλά οι ερυθρόλευκες έσβησαν και τα δύο οδηγώντας το σετ σε παράταση (24-24). Η Κάρκασες έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 24-25 και με μπλοκ των Άτκινσον-Χατζηευστρατιάδου έγινε το 0-1 στα σετ με 24-26.

Παίρνει Βαν Χάρντενερ ο Παναθηναϊκός!
Παίρνει Βαν Χάρντενερ ο Παναθηναϊκός! 1.221 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το δεύτερο σετ με τις γηπεδούχες να μπαίνουν καλύτερα (5-2) αλλά οι «πράσινες» γρήγορα ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 12-12. Από το σημείο αυτό και έπειτα ο ΠΑΟ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα αλλά ο Ολυμπιακός το έσβηνε μέχρι το 19-19, όταν οι ερυθρόλευκες πέρασαν μπροστά με 21-19 και ισοφάρισαν στα σετ (1-1) με 25-21.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε ο ΠΑΟ στο επόμενο σετ (3-6) αλλά οι γηπεδούχες έφεραν στα ίσα το σκορ (11-11). Μαζί συνέχισαν οι δυο ομάδες με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 20-18, οι «πράσινες» πλησίασαν στον πόντο (21-20) αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τις ερυθρόλευκες να κάνουν το 2-1 στα σετ με 25-21.

Οι αθλήτριες του κόουτς Νέσιτς μπήκαν αποφασισμένες στο τέταρτο σετ και πίεσαν τον Ολυμπιακό χτίζοντας διαφορά από νωρίς (9-12). Το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε με +6 (11-17) και διατήρησε την απόσταση για το 2-2 με 18-25, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟ στο 5ο σετ που προηγήθηκε με 3-6 και στη συνέχεια με double score (4-8) με τη Χατζηευστρατιάδου. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-9 αλλά η Άτκινσον με δύο σερί πόντους και η Σάμανταν με μπλοκ έδωσαν αέρα +5 (7-12). Με την Κάρκασες έφτασε σε match ball (8-14). Οι ερυθρόλευκες έσβησαν το πρώτο αλλά η Σάμανταν τέλειωσε τη δουλειά για το 9-15 και το 2-3 στα σετ υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο προπονητής της ομάδας Ντράγκαν Νέσιτς δήλωσε: «Είναι πολύ μεγάλη η χαρά μας και εγώ θέλω να πω μόνο ένα μεγάλο μπράβο στις παίκτριες μου. Εδώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόουτς Καλμαζίδη που βρήκα μια έτοιμη ομάδα. Από κει και πέρα η νίκη ανήκει στον Σύλλογο».

Διαιτητές:Γεροθόδωρος, Κουτσούλας, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καλούδας, Τσεκούρας, Γραμματεία: Καλούδας – Τσεκούρας.